Temenice (Šumperk) – Schwestkova hrobka
Půvabný hřbitov v Šumperku – Temenici nedávno získal další „plusové body“. Náročnou a nákladnou opravou totiž prošla tamní hrobka významného šumperského stavitele Antona Schwestky z konce 19. století. Schwestka pocházel z Klášterce a jeho jméno bude zřejmě navždy spojováno právě s budováním tohoto hřbitova v letech 1885 až 1886 a také se stavbou temenické školy.
Hrobka s mramorovou dívčí sochou už byla ve velmi špatném technickém stavu a samotné plastice chyběla ruka. Rekonstrukce (mj. olomoucký kamenosochař Tomáš Hořínek) z roku 2019 jí sice sebrala jistou patina, ale naopak hrobce vrátila její někdejší krásu. A je nutno přiznat, že tato obnova se povedla.
Schwestkova hrobka byla postavena v letech 1886 až 1887 (Anton Schwestka ale zemřel až v roce 1905 a naposledy sem byla pohřbena jeho manželka Anna, a to roku 1930) a má podobu, které se říká castrum doloros (postel s nebesy). Uvnitř otevřené, ale zastřešené hrobky je na podstavci umístěna socha dívky, která vznikla v olomouckém ateliéru sochaře Mizery. Na plné zadní stěně jsou umístěny čtyři nápisové desky, z nichž jedna je prázdná.
O náklady na rekonstrukci hrobky se podělilo město Šumperk, Česko - německý fond budoucnosti a soukromý dárce Walter Exler.