TURISTIKU PODPORUJÍ
61 571 turistů a cestovatelů
112 358 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 400 318,- odměny za články
 Moje oblíbené
Travel blog Severní Morava Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Bruntál
Bruntál leží v Moravskoslezském kraji na pomezí turistických oblastí HRUBÝ JESENÍK  a NÍZKÝ JESENÍK, přibližně 60 km od Olomouce. Jižním směrem od města se rozkládá vodní nádrž Slezská Harta. V okolí města Bruntálu je několik vyhaslých sopek. Jednou z nich je jihozápadním směrem od města Uhlířský vrch. Z vrcholku je krásný výhled na Praděd
 Trasy Bruntál a Nízký Jeseník (389)
Nízký Jeseník
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Nízký Jeseník
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Alfrédka či Alfrédova chata v Jeseníkách

Turistické cíle Památky a muzea Chata

Alfrédka čili Alfrédova chata pro nás byla dlouho nedostupná vzhledem k její vzdálenosti od nejbližšího parkoviště v sedle Skřítek. Proto bylo zcela nečekané, že jsme se na ni vydali hned dvakrát a to během pár dnů. Poprvé jsme v zimě auto zaparkovali na Skřítku a vyrazili směr Alfrédka. Čekalo nás však prudké stoupání na rozcestí Pod Ztracenými kameny. Když jsme se vyškrábali nahoru, lehce jsme posvačili a pokračovali dál. Sníh se nám však lepil na lyže a už to vypadalo, že do cíle ani nedojedeme. Když jsme seškrabali z běžek zbytek vosku, jelo se hned lépe a po chvilce jsme přijeli na rozcestí Zelené kameny a pokračovali v cestě dál mírným klesáním. Posledních 2,5 kilometru po rovině jsme zvládli rychle a konečně jsme dorazili na Alfrédku.

Dočetli jsme se, že chatu na tomto místě nechal na konci 19. století pro sebe a své hosty v době honů postavit majitel janovického panství hrabě Alfréd Harrach. Dále jsme se dozvěděli, že lovecká chata nebyla nijak velká, neboť šlo o nevelký srub, a přestože sloužila především lovcům, nacházeli zde turisté vlídné přijetí a dokonce i ubytování. Nejpozději v roce 1898 však zde hrabě Harrach nechal postavit mnohem větší a prostornější budovu, jíž se říkalo lovecký zámeček, poději Alfrédova chata.

Zámeček nicméně sloužil po celá léta k ubytování hraběte, jeho hostů a personálu, někdejší malá lovecká chata tak sloužila z velké části turistům. Tento stav trval v podstatě až do počátku 30. let 20. století, kdy bylo hraběti Harrachovi v rámci tzv. lesní reformy jeho janovické panství zkonfiskováno.

Nepřekvapilo nás, že v souvislosti s rozvojem lyžování byla Alfrédova chata od roku 1925 otevřena i v zimě. Podle zpráv turistů a průvodců bylo zde možno nocovat ve společné noclehárně, kde bylo k dispozici 12 lůžek, byla chválena čistota a výborná kuchyně. Patrně v roce 1931 byly oba objekty zkonfiskovány čsl. státem a o dva roky později byly oficiálně otevřeny pro turisty: Jejich kapacita stačila až pro 50 hostů. Zjistili jsme, že jako první nájemce chaty byl ustanoven Metoděj Pelíšek a po všech úpravách pak někdejší zámeček sloužil jako ubytovna, zatímco hájenka naproti jako restaurace.

Zaujalo nás, že předání chat český turistům vyvolalo velkou nevoli u německých turistů, kteří dokonce vydali leták s výzvou k bojkotu této chaty a dokonce přeznačkovali turistickou trasu na Jelení studánku tak, aby nová cesta míjela obě chaty.

Dále jsme si přečetli, že roku 1935 byla dostavěna lesní silnice za Staré Vsi až k chatě, ale přesto se sem moc turistů nehrnulo. Od 1. října 1936 dostala chata opět nového správce, stala se jím paní Julie Peerová, která předtím dlouhá léta pracovala jako účetní ve Schreiberově chatě na Červenohorském sedle. Chata byla nově řádně vybavena a upravena, aby se tak stala oblíbenou stanicí turistů i lyžařů při hřebenních túrách Jeseníky. Zaujalo nás, že návštěvníci si museli sami topit na pokojích v kamínkách, popel pak byl vynášen ven za chatu. Právě tato praxe měla později za následek vyhoření chaty.

Nebyli jsme vůbec překvapeni, že po mnichovské dohodě přešla chata opět do německých rukou a sloužila především školní mládeži, když poslední letní tábor zde proběhl ještě v létě 1944. Po válce přešla chata zpět do vlastnictví KČT, roku 1948 do pod křídla České obce sokolské a poté se jí ujal národní podnik Restaurace a jídelny v Šumperku.

Zjistili jsme také, že roku 1962 chata poprvé vyhořela. Požár vznikl podle všeho od vypadlého žhavého uhlíku, když některý z turistů vynášel ven popel. Většina z ubytovaných se údajně zachraňovala skokem z okna, z něhož alespoň ti chladnokrevnější nejdříve vyházeli své věci. Protože k požáru došlo v zimě, octli se zdejší ubytovaní v dost prekérní situaci, naštěstí to nejhorší mohli přečkat v protější hájovně.

Bohužel v troskách ležela chata až do roku 1971, kdy zde byla postavena nová chata, která byla jen o něco menší, než původní zámeček. Dočetli jsme se také, že o něco později k ní byla po celé přední délce na stále ještě na původní podezdívce přistavěna zastřešená krytá veranda a také nad celým vstupním schodištěm byl zbudován ochranný přístřešek. Chata sloužila především jako rekreační středisko pro pracovníky Kovohutí v Břidličné, před turisty však dveře nezavírali, takže ti se zde zcela běžně občerstvovali a v případě potřeby i vyspali.

Nepřekvapilo nás, že s novou dobou roku 1991 chata přešla do pronájmu soukromé osoby. Nový nájemce zabezpečoval její celoroční provoz se všemi potřebnými službami, k ubytování sloužilo 43 lůžek ve 3 - 4 lůžkových pokojích s tekoucí vodou. Společné sociální zařízení a sprchy byly na chodbě. Samostatná jídelna, sloužící i jak společenská místnost, byla vybavena barevným televizorem se satelitním příjmem a měla kapacitu 55 míst. V sousední restauraci bylo pak k dispozici dalších 50 míst u stolu. Vzhledem k svému zaměření na lyžařské výcvikové kurzy byla chata pochopitelně vybavena lyžárnou a sušárnou bot. Nedaleko ní se rozkládala pěkná cvičná louka s vlastním 250 m dlouhým vlekem. Nájemce do budoucna uvažoval i o půjčovně sportovních potřeb jak pro zimní, tak pro letní turistiku (např. horská kola, lyže, sáně apod.). Pro ubytované byl povolen vjezd soukromým vozidlem cestou od Staré Vsi a Rýmařova až na parkoviště u chaty.

Na Velikonoce roku 2002 bohužel Alfrédka podruhé vyhořela a popelem zcela lehla dřevěná část. Zachovaly jen zbytky kamenné podezdívky někdejšího zámečku i chaty, které jsme si prohlédli.Zjistili jsme, že tehdy se přes Jeseníky přehnala sněhová bouře, která přinesla obrovské návěje nového mokrého a těžkého sněhu a tak na hasiče zůstaly jen ohořelé základy.

V bufetu, který nahradil vyhořelou chatu jsme si dali vynikající polévku, koupili známku, dostali razítko a po půl hodině odpočinku vyrazili na zpáteční cestu. Ta uběhla podstatně rychleji bez problémů. Na Zelených kamenech jsme si dali 10 minut odpočinku. Čekal nás již jen sjezd dolů na Skřítek. Nejprve jsme zvládli mírný sjezd na rozcestí Pod zelenými kameny a poté prudký na Skřítek. Vše jsme zvládli s několika pády a šťastně unavení dojeli k autu. Potom jsme odjeli domů do Olomouce.

O čtyři dny později jsme autem dojeli do Nové vsi a u chaty Na vyhlídce vjeli do stopy. Mírně zvlněným profilem jsme dojeli po 3 kilometrech na rozcestí Mravencovka. Protože sníh již trochu odtál jeli jsme po náhradní značené trase lesem. Z Mravencovky jsme původně chtěli jet do Karlova, ale pak jsme se rozhodli opět dojet na Alfrédku. Čekalo nás převýšení přes 200 metrů a 3 km dlouhá trasa. Děti měli ve stoupání velkou krizi, ale nakonec jsme všichni dorazili do bufetu, kde jsme si dali opět výbornou polévku a dopřáli si půl hodiny odpočinku v teple. Zpáteční cesta opět uběhla pochopitelně podstatně rychleji. Z Mravencovky jsme jeli po asfaltové cestě spíše po ledě, a dcera byla již hodně unavená, takže cesta moc rychle neutíkala. Nakonec jsme opět šťastně přijeli k chatě Na vyhlídce, kde jsme si dali kávu a děti borůvkové knedlíky, které do nich jen zahučely. Poté jsme se vrátili k autu a jeli unavení domů.

Alfrédova chata leží v nejméně poškozené části Jeseníků, přitom je, nejspíš pro svou odlehlejší polohu, neprávem opomíjená. V okolí je ideální terén pro běžkaře, vhodný i pro pořádání závodů. Nedaleko nad chatou, již na hřebeni, je důležitá křižovatka horských cest - jelení studánka. Opačným směrem lze z Alfrédky sestoupit jednak po červené značce údolím stříbrného potoka do Staré Vsi a Rýmařova, jednak po zelené značce do známého zimního střediska Karlova a sídla správy chráněné krajinné oblasti Jeseníky Malé Morávky.

http://www.jesenik.org/zajimavosti-pamatky/k3306-chata/8520-alfredova-chata.html

Fotogalerie

Nejsou zde žádné fotografie, jestli k tomuto příspěvku nějaké vlastníte, nahrajte je.
Nadmořská výška:
1096 metrů nad mořem
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.020, 17.213)
Poslední aktualizace: 17.2.2015
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: jirkacek
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Stará Ves

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
7,5km od místa

Příspěvky z okolí Alfrédka či Alfrédova chata v Jeseníkách

Nad Alfrédkou
Nad Alfrédkou
Vyhlídka
Nad Alfrédkou je zajímavá vyhlídka, kterou najdeme asi kilometr nad bývalou turistickou chatou Alfrédka při výstupu od této chaty po žluté či po červené turistické značce k Jelenní studánce. Vyhlídka se přes námi …
0.1km
více »
Skřítek – Karlov 220220
Skřítek – Karlov 220220
Fotogalerie
Ač je ta aktuální zima, tedy 2019–20 zase taková všelijaká až pitomá, teplo střídá zimu, déšť střídá sněžení, tak kupodivu nám to vychází, že se dá o víkendu (povětšinou v sobotu) celkem úspěšně vyrážet na hory. Sa…
0.2km
více »
(Prozatimní) Bufet U Herdegenů
(Prozatimní) Bufet U Herdegenů
Chata
Slovíčko prozatímní už myslím můžeme z názvu bufetu směle vynechat. Po té co v r. 2002 záhadně vyhořela turistická Chata Alfrédka pod hlavním hřebenem Hrubého Jeseníku spousta návštěvníků a…
0.2km
více »
Záplava sněhu na Alfrédce
Záplava sněhu na Alfrédce
Tipy na výlet
Rozpačitý začátek zimy přerostl na horách v opravdovou sněhovou záplavu, takže nakonec vyrážíme na běžky na Skřítek. Už jsme tuto zimu Skřítek vyzkoušeli, ovšem tentokrát jedem poněkud výš. Bohužel o víkendech je…
0.2km
více »
Chata Alfrédka
Chata Alfrédka
Chata
Lokalita Alfrédka se nachází ve středu Jeseníků, nedaleko Pradědu, v národní přírodní rezervaci Pod Jelení studánkou v nadmořské výšce 1082 m n.m. V místě se nacházela horská chata Alfrédka…
0.2km
více »
Tam a zase zpátky
Tam a zase zpátky
Cestopisy
Titulek článku nepoukazuje na skutečnost, že bychom podnikli výpravu po stopách pana Pytlíka (orig. Baggins), ale vystihuje nemožnost sáhodlouhých túr, které nám zatím letošní průběh zimy neposkytuje. Když mi Alen…
0.2km
více »
Mravenčí sedlo
Mravenčí sedlo
Rozcestí
Mravenčí sedlo je rozcestí žluté a zelené turistické trasy a nachází se v sedle mezi vrcholky na severu Jelenka ( 1205 m.n.m.) a na jihu Ostružná ( 1183 m.n.m.). Rozcestník je umístěn na sloupku u křižovatky les…
0.5km
více »
Pod Josefínkou
Pod Josefínkou
Rozcestí
Pod Josefínkou je orientační místo a rozcestí na žluté turistické trase a nachází se v sedle mezi vrcholky Pecný ( 1334 m.n.m.) a Jelenka ( 1205 m.n.m.), jižním směrem od Jelení studánky. Rozcestník je umístěn u…
1km
více »
Pod Jelení studánkou
Pod Jelení studánkou
Rozcestí
Pod Jelení studánkou je rozcestí a orientační místo na žluté a červené turistické trase a nachází se na severním úbočí vrcholku Jelenka ( 1205 m.n.m.), jihovýchodně od Jelení studánky. Po žluté turistické trase do…
1.1km
více »
Alfredova chata
Alfredova chata
Zřícenina
Alfredova chata neboli Alfrédka stávala při červené značce cestou ze Staré Vsi u Rýmařova (6 kilometrů) na Jelení studánku. Dnes jsou z ní ruiny, ale v průvodcích se stále uvádí, má také svou turistickou známku. …
1.5km
více »
Jelení studánka
Jelení studánka
Zajímavost
Jelení studánka se nachází kousek pod hřebenem Jeleního hřbetu na zelené značce na trase ze Skřítku na Ovčárnu. Je přístupná také z bývalé Alfrédovy chaty, a to po červené značce. Jelení hř…
1.7km
více »
Podzim na Jelení studánce
Podzim na Jelení studánce
Tipy na výlet
Na hřebenovku, autem, autobusem, v případě použití prvého ovšem musíme trasu naplánovat tak, abychom opět někdy k dopravnímu prostředku dorazili, v druhém případě je lepší znát dopravní…
1.8km
více »
Jelení studánka, rozcestník
Jelení studánka, rozcestník
Rozcestí
Rozcestník u Jelení studánky, kde je turistický přístřešek poskytující ochranu turistům před deštěm a běžkařům před sněhem a zimou (z vlastní zkušenosti ).
1.8km
více »
Jelení studánka, Jeseníky
Jelení studánka, Jeseníky
Pramen
Jelení studánka se nachází na hlavním jesenickém hřebeni, při cestě ze Skřítku (6 km) nebo ze Staré Vsi (9 km), také z Malé Morávky  (11 km) Na Praděd. Pramen Podolského potoka je pod střechou, vznikla tady boudi…
1.9km
více »
Pecný
Pecný
Vrchol
Vrchol Pecný ( 1334 m.n.m.) je součástí pohoří Hrubý Jeseník a zvedá se severovýchodním směrem od motorestu Skřítek. Severním směrem od Pecného je Břidličná hora ( 1358 m.n.m.) a jižním…
2km
více »
Ostružná
Ostružná
Hora
Když jezdíváme v zimě na běžkách ze Skřítku na Alfrédku, vždycky mě zaujme masiv hory Ostružné, která se vypíná nad levou stranou údolí horního toku Podolského potoka. Masiv Ostružné vlas…
2.1km
více »
Břidličná hora
Břidličná hora
Hora
Břidličná hora se nachází na hlavní hřebenové trase vedoucí až Na Ovčárnu a dále na Praděd. Jde o 1358 metrů vysoký kopec s rozhledem do všech světových stran. Lze zde pozorovat mrazové zvětrávání v hladném klimatu dob ledových. na vrcholu hory jsou kamenné polygony.
2.2km
více »
Výstup na Jelení hřbet
Výstup na Jelení hřbet
Tipy na výlet
Autobusem dojedeme do Vernířovic, odkud vycházíme po žluté značce k rozcestníku Kosaře. Dále po modré pod Zadní hutisko až pod Jestřábí vrch a kolem Vyhlídky k Františkové myslivně. Od…
2.2km
více »
Pod Zelenými kameny
Pod Zelenými kameny
Rozcestí
Pod Zelenými kameny je rozcestí a orientační místo na žluté turistické trase a nachází se na jižním úbočí vrcholku Zelené kameny ( 1178 m.n.m.), který se zvedá severovýchodním směrem od motorestu Skřítek. Kromě …
2.4km
více »
Studánka Pod Ztracenými kameny
Studánka Pod Ztracenými kameny
Studánka
Na mapách Mapy.cz studánka nese jméno bezejmenná, ostatně i dřevěná chaloupka či domeček, který studánku krášlí nenese žádné pojmenování (snad jen, že ji zhotovily Lesy ČR). Svou polohou by se třebas mohla jmenovat Pod Ztracenými kameny, případně pramen Splavského potoka. Ten tu skutečně pramení, nemá ovšem jeden pramen, ale celé prameniště, potok, spíš potůček se utváří v několika pramíncích, které všude kolem cesty k…
2.5km
více »
Nejvýše na Moravě
Nejvýše na Moravě
Vyhlídka
    Tento název článku jsem převzal z informační tabule, na kterou narazíte po výstupu nebo vyjetí Na Praděd. Viz. fotogalerie. Letos potřetí jsem  vyjel z místa bydliště na Praděd (110 km…
2.5km
více »
Ztracené kameny
Ztracené kameny
Skalní útvar
Zajímavý kvarcitový skalní výchoz s balvanovými proudy v jihozápadním úbočí hory Pecný (Pec). Skála je tvořena devonským kvarcitem, pokrytým šupinkami chloritoidu. Skála je přístupná po zele…
2.6km
více »
Alpské hole v Jeseníkách
Alpské hole v Jeseníkách
Tipy na výlet
Nejlépe autobusem (abychom se nemuseli vracet). Podle směru odkud to máme výhodnější (nebo snazší) na Skřítek nebo z druhé strany na Hvězdu a Ovčárnu (tady máme i menší převýšení). Technicky vzato jdeme na hlavní hřebenovku Hrubého Jeseníku. Naším cílem jsou subalpínské nebo alpínské hole. V naší zemi jsou vlastně jen tři pohoří, ve kterých je vyvinuté alpínské pásmo, to je oblast nad hranicí lesa, kde díky drsným podmínká…
2.7km
více »
Schwarze Klaus
Schwarze Klaus
Přehrada
Šancí stát se zajímavou atrakcí pro návštěvníky hor má objekt bývalého klauzu (nebo klausu) na Splavském potoce v Hrubém Jeseníku. Cože ovšem takový klaus byl? V podstatě se jednalo o nádrž či přehradu, která sloužila k nalepšování vodních průtoků na vodních tocích, případně vodních kanálech, které sloužily k nějakým činnostem, které využívaly sílu vodních toků. Tak vlastně…
2.8km
více »
Jesenické skalní vyhlídky - 3.Čertova stěna
Jesenické skalní vyhlídky - 3.Čertova stěna
Vyhlídka
Tahle Čertova stěna na rozdíl od své slavnější jihočeské kolegyně operou nikdy zvěčněna nebyla. I když nedosahuje pompéznosti té, již ve svém notovém zápisu oslavil Bedřich Smetana, přesto se jedná o zajímavou ukázku neživé přírody Hrubého Jeseníku. Navíc s bonusem úžasné vyhlídky. Nachází se pod prudkým svahem hory Břidličná a je shora z hlavního hřebene dostupná po žluté turi…
2.9km
více »
ČERTOVA STĚNA - 1038 m - JESENÍKY
ČERTOVA STĚNA - 1038 m - JESENÍKY
Skalní útvar
     Podle názvů některých tajemných skal v Zemi české a moravské byl výskyt raracha v minulosti mnohem četnější, než jak tomu je v dnešní době. Svědčí o tom pojmenování mnoha přírodních…
3km
více »
Ztracené skály nebo kameny?
Ztracené skály nebo kameny?
Skalní útvar
Názvoslovné peripetie, které přinesl odsun německého obyvatelstva po 2. světové válce celkem dobře dokumentuje celkem dobře známá lokalita Ztracených kamenů na Velké hřebenovce Hrubého Jeseníku. U značkařů jsme mě…
3.1km
více »
Vysoká hole
Vysoká hole
Rozcestí
Rozcestí Vysoká hole je orientační místo na červené turistické trase a najdeme jej na stejnojemnném vrcholu. V okolí rozcestí je rozlehlá holá horská plošina. Z těchto míst je krásný výhled …
4.7km
více »
Petrovy kameny
Petrovy kameny
Skalní útvar
Skalní útvar Petrovy kameny se zvedá jihozápadním směrem nad turistickou chatou Ovčárna na severním úbočí vrcholku Vysoká hole ( 1463 m.n.m.). Pod tímto skalním útvarem je vyhledávaný lyžařský areál. Petrovy kamen…
5.6km
více »
Praděd
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Praděd
Hora
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud …
7.2km
více »