Aloisův pramen – Alois Quelle
Turistické cíle • Příroda • Pramen
Upravený pramen je snadno dostupný díky novému průběhu červené turistické značce, cca 500 m od Medvědí Boudy nad Kunčicemi (u Starého Města). K prameni se váže pověst o zbloudilém knížeti. Byl na lovu se skupinou svých družiníků. V zápalu lovu své průvodce ztratil a nemohl najít cestu zpět. V nejhorším prý však spatřil krásnou dívku, která mu podala zvon naplněný vodou.
Kníže se napil a vzpomněl si kudy se vydat za svými druhy. Dívka se proměnila v srnu (nebo laň) a zmizela v lese.
Pramen prý obsahuje zázračnou vodu, kdo se napije, najde tu pravou životní cestu. Jak je to dnes s tím blouděním je otázka. Lesy našich hor již dávno nejsou tak hluboké, jako bývaly v dávnověku. Protkané jsou spoustou lesních cest a nakonec i dostatkem značených turistických tras. Každopádně kdo v lese zabloudí, nemá ztrácet hlavu.
Pramen se označoval též jako Liechtenštejnský, znovuobjeven byl v roce 1924, upraven a opatřen deskou s nápisem Alois Quelle.
Podle kterého Liechtensteina se pramen jmenuje není zcela zřejmé, v rodině je Lojzíků (doufám, že mi Jeho Milost promine) vcelku dostatek, k nejvýznamnějším nositelům patří Alois I. (1759–1805), Alois II. Josef (1796–1858), současný korunní princ ve Vaduzu je celým jménem Alois Philipp Maria. Ovšem zanechme spekulací. Vysvětlení je vcelku jednoduché. Alois z Liechtensteina (1869–1955), dědeček dnešního vládnoucího knížete pocházel z vedlejší rodové větve, která sídlila ve Velkých Losinách. Liechtensteinové získali Losinské panství od Žerotínů v roce 1802 a držení rodu byl zámek i panství do roku 1945. Alois sídlil v Losinách od r. 1908.