Hlinsko v Čechách – Hospoda u sv. Huberta
Turistické cíle • Sport a rekreace • Cyklo bar - hospůdka
Právem oblíbená ubytovací restaurace „Hospoda u sv. Huberta“ je součástí souboru lidových staveb Betlém v historickém centru desetitisícového města Hlinsko v Čechách. Přesto, že se jedná o stavbu naprosto stylovou, jako o historické památce o ní hovořit nemůžeme. Sice před sebou máme někdejší dům měšťana Antonína Worala, pocházející z roku 1839, ale většina dnešní roubené restaurace je novostavbou z roku 1994. Ovšem novostavbou, přesně kopírující – alespoň půdorysně – původní stavbu. Historické fotografie a obrazy však napovídají, že se od přestavby v II. polovině 19. století zase až tak moc nezměnilo, i když z původního domu zůstalo zachováno pouze menší křídlo, které je dnes součástí hospody.
Hospodu u sv. Huberta najdeme na adrese Veleslavínova 157 a je celkem zajímavé, že na internetu uváděné informace o ní se dost podstatně liší. Souhlasí ale to hlavní: kuchyně je výborná, točí se česká piva a ubytovat se můžete buď přímo u sv. Huberta nebo v nedalekém penzionu Betlém, se kterým restaurace úzce spolupracuje a který je vzdálen pouze několik desítek metrů. Za specialitu Hospody u sv.Huberta je považována celoročně nabízená čerstvá zvěřina a pstruzi i fakt, že pokrmy se připravují na ohni z bukového dřeva.
Další informace už se neshodují. Kapacita hlavního hospodského sálu s dřevěným selským nábytkem bývá uváděna 50 – 60 míst (my se vešli v pohodě a obsluha nás včas zásobovala vším potřebným). Ten musíte doplnit o nekuřácký salonek (asi 10 míst) a podkrovní salonek zvaný „Klub pod střechou“ (asi 25 míst). Občas se dočtete, že se zde točí Budvar, Staropramen a tmavý Kelt, ale v době našeho pobytu se jednalo o piva Rychtář, Lobkowicz a Plzeň, což evidentně nikomu nevadilo. Absence televize sice při semifinále fotbalové Ligy Mistrů nepotěšila, ale jinak je přínosem (a při zápasech našich na MS v ledním hokeji se prý vždy objevila). Otevírací doba se někde uvádí od 11,00 hod. do 20,00 hod., 22,00 hod. nebo 23,00 hod. (podle toho, co je zrovna za den), jinde pro změnu od 10,00 hod. do 23,00 hod. nebo 24,00 hod. (pro nás bylo směrodatné, že bylo otevřeno denně a zavíračka se zase až tak moc neřešila). Venkovní posezení v době naší návštěvy zprovozněno nebylo, ale v letních měsících prý mívá zahrádka kapacitu až 100 míst. Ubytování je zajištěno ve dvou dvoulůžkových pokojích s možností přistýlky a vlastním sociálním zařízením.
Hospoda se ráda pochlubí svou vyhlášenou českou národní kuchyní (certifikace CZECH SPECIALS) s klenoty Divočák na šípkové omáčce, Srnčí na švestkové omáčce a Uzený pstruh marinovaný v bylinkách. Výborné byly ale také např. polévky (dršťková a česneková – víc jsem jich neochutnal) nebo steaky. V restauraci se rovněž pořádají svatby, firemní akce, country večery a o víkendech se návštěvníci Hlinska mohou těšit na různé hody. Střídají se zde např. hody zvěřinové, zabijačkové, rybí i bramborové, ale překvapit vás může také den s italskou kuchyní nebo divočák či krůta na roštu.
A na závěr pár slov o lokalitě, kde Hospoda u sv. Huberta stojí. Soubor lidových staveb Betlém je součástí skansenu Veselý Kopec. Jedná se o objekty v původním stylu hlineckých roubených chalup, které se staly chráněnou památkovou rezervací. Jejich vznik souvisí se zrušením nevolnictví a rozvojem řemesel. První domky se tak na někdejší obecní pastvině na pravém břehu řeky Chrudimky objevily někdy okolo roku 1730. Původními obyvateli těchto roubených domků byli drobní řemeslníci, zejména hrnčíři a později tkalci. Od konce 19. století se Betlém stává domovem pro rodiny továrních dělníků. Následuje dějinný skok a v roce 1989 je Betlém přiřazen k Souboru lidových staveb Vysočina. První betlémské opravené objekty pak byly veřejnosti zpřístupněny v roce 1993 a o dva roky později je část Betlému prohlášena památkovou rezervací.