Barcelona – Arciděkanský palác (Casa de l'Ardiaca, Casa del Arcediano)
Významných církevních budov najdeme v katalánské metropoli opravdu hodně a mnohé z nich se právem pyšní označením národní kulturní památka. Jednou z nich je také Casa de l'Ardiaca, tedy barcelonské arciděkanství. Bylo postaveno již v průběhu 12. století za využití části starých římských hradeb a jejích věží, ale současná podoba pochází z přelomu 15. a 16. století, kdy byl palác přestavěn v gotickém stylu s prvky italské renesance. Většina z nich dekoruje okna a dveře a vznikla v letech 1510 až 1514.
Další úpravy zde proběhly až v 19. století, kdy palác přešel do rukou soukromých vlastníků z řad buržoazie. Tyto úpravy vyprojektoval architekt Josep Garriga, který dal nádvoří podobu kláštera. Když se stal palác v roce 1895 sídlem Barcelonské advokátní komory, získal také slavnou modernistickou poštovní schránkou, kterou navrhl jeden z nejuznávanějších architektů své doby, Lluís Domènech i Montaner. Toto pouavé kamenné dílo vytvořil sochař Alfons Juyol.
V roce 1919 (nebo 1921) objekt získala Rada města Barcelony, aby sem nainstalovala Historický archiv města. To vyvolalo potřebu dalších – zejména interiových - stavebních úprav, které vedl architekt Josep Goday. Během občanské války byl objekt vážně poškozen, takže musela proběhnout rekonstrukce jeho fasád. Stalo se tak v letech 1955 až 1962 a pod vedením architekta Adolfa Florensy. Kompletní renovace Casa de l'Ardiaca proběhla v letech 1991 až 1998 a jejím hlavním úkolem bylo naplnit představy architektů Rosera Amadó a Lluíse Domenecha.
Palác se nachází na ulici Carrer de Santa Llúcia č. 1, tedy v centru čtvrti Barri Gótic a těsné blízkosti barcelonské katedrály. Je tvořen třemi křídly uspořádanými kolem centrálního nádvoří ve tvaru písmena U. Jednotlivá průčelí komplexu byla přestavěna v roce 1548 a 1559, kdy také vzniklo současné nádvoří a schodiště. Při četných architektonických pracech, prováděných zejména ve II. a III. třetině 20. století, zde byly objeveny mnohé fragmenty původní antické stavby.