Olšany - kaple sv. Cyrila a Metoděje
Turistické cíle • Památky a muzea • Kaple
Olšany nepatří v rámci okresu Šumperk ke starším obcím ani nijak původně významným, první zmínka o existenci je poměrně pozdního data na listině o prodeji panství Ruda (nad Moravou) z r. 1489. Až do poloviny 19. století se jednalo víceméně o zemědělskou obec, významnou změnou bylo až položení základů papírny v místech bývalého mlýna v r. 1861. Papírna se během let vyvinula v rozsáhlý průmyslový podnik jehož rozvoj si vynutil i přísun pracovních sil, což se projevilo u na nárůstu počtu obyvatel.
K uspokojování duchovních potřeb sloužily obyvatelům svatostánky v okolí, zejména v nedalekém Klášterci nebo ve vzdálenější Rudě. Samotný Klášterec byl nakonec po roce 1980 s Olašny sloučen.
Vlastního kostelíku, spíše kaple se Olšany dočkaly po 1. světové válce, na přípravě stavby se zasloužil Páter Jindřich Valouch, již v roce 1924 byl pořízen do chystané stavba zvon, se stavbou kaple se začalo v r. 1927. K vysvěcení kaple došlo v roce 1930. Jedná se stavbu na obdélníkovém půdorysu s předsunutou hranolovou věží, presbytář oddělený od lodě valeným obloukem je trojbokého závěru. Presbytář má plochý strop, loď nepravou plochou klenbu se šikmými boky. Okna s oblouky připomínají inspiraci v románském slohu. Vnitřní omítky jsou hladké, Vnější fasáda je bez výraznějších ozdob, klasicky břizolitová. Vnitřní výbava nese stopy od baroka k pseudogotice. Hlavní oltář je přenesen ze zámecké kaple v Rudě.
Od roku 1931 je v Olšanech zřízen sirotčinec, který přiléhá ke stavbě kostelíku. Ústav spravovala kongregace sester III. Řádu sv. Norberta ze Svatého Kopečku (u Olomouce), dnes se sociální ústav nazývá Domov Paprsek a věnuje se převážně mentálně zaostalým dětem a mládeži.