Benátky nad Jizerou
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 17 D1
kostel Narození Panny Marie (kol. 1350)
kostel sv. Maří Magdaleny (1590)
kaple sv. Rodiny (kol. 1720)
kaple sv. Martina (1892)
Kostel Nanebevzetí Panny Marie (1764)
socha sv. Jana Nepomuckého (1693)
První zmínka o objektu 1052
Prvotní osídlení katastru je archeologickými nálezy posunuto do 5. – 1. století. V tomto časovém rozpětí se v několika zdejších lokalitách nacházely především keltské a germánské artefakty. Základem pro vznik Benátek snad bývala ves Obodř, která je dokladována již v roce 1052. Prvotní ves Benátky je prvně dokladována ve 13. století na pozemcích, které byly příslušny ke hradu Dražicím. Původní ves, dnes zvaná Staré Benátky byla později přenesena na opačný břeh Jizery, kde také v oce1349 vznikl klášter. Páni z Dražic drží Benátky do roku 1420, kdy se zdejším majitelem zapisuje Aleš Škopek z Dubé. Další majitelé jsou až do roku 1512 nepříliš jasní a tak se zastavme až zmiňovaného roku u Donínů, kteří v tomto datu zakoupili Benátky i s hradem Dražice a rozhodli se staré sídlo opustit. Na jejich popud vznikl v Benátkách zámek, který byl vystavěn v roce 1526 a k jeho stavbě posloužila i poloha bývalého kláštera, který byl zpustošen za husitských válek. Donínové drží Benátky až do roku 1599, kdy byl zámek prodán habsburskému císaři Rudolfu II. Ještě téhož roku se do zámku nastěhoval i astronom Tycho de Brahe. V državách královské komory zůstal zámek i v průběhu 30-ti leté války a teprve roku 1648 se dostal do rukou Jana z Wörthu, který byl generálem Ferdinanda III. Wörthové nechali k zámku přistavět další křídlo a užívali jej do roku 1656, kdy na zámku vypukl rozsáhlý požár. Další osudy této rezidence se zdály být nahnuté až do roku 1698, kdy se majitelem Benátek stal Arnošt ze Schützenu, který nechal zámek přestavět a upravit do téměř dnešní podoby. Zde se také začínají majitelé poměrně často střídat a tak jmenujme jen Ignáce Zikmunda z Klenové a Janovic držící zámek roku 1720. Tento držitel je vystřídán Příchovskými z Příchovic a v první polovině 19. století se majiteli stali Thunové, kteří drželi zámeckou stavbu do roku 1904, kdy ji prodali Kinským. Obě části obce, Nové a Staré Benátky a ves Obodř byly sloučeny teprve v roce 1944 a od tohoto data též užívají dnešního jména. Již tehdy zde stávala továrna na výrobu karbidu křemíku – karborunda, která byla zde založena v roce 1893. Mezi zajímavosti města patří i vodární věž u hlavní městské brány, která je doložena již v roce 1588. V městě se nachází několik dalších zajímavých církevních a historických staveb. Městem prochází červená TZN od Lysé nad Labem přes Starou Lysou, Sojovice, Předměřice nad Jizerou a po průchodu Benátkami pokračuje ke Dražicím, Horkám nad Jizerou, Krnsku a Mladé Boleslavi. Z Benátek nad Jizerou jihozápadním směrem vychází i zelená TZN, která později přichází taktéž do Předměřic nad Jizerou a Staré Lysé, vede však rozdílnou cestou od výše popsané červené TZN.
Fotogalerie
Benátky nad Jizerou leží jihozápadně od města Mladá Boleslav. Kolem města prochází silniční tah z Prahy do Krkonoš a Jizerských hor. Město se rozkládá v mírné pahorkatině Jizerské Tabule. Benátky jsou postaveny na obou březích řeky Jizery, která nedaleko od města ústí do řeky Labe. V okolí města najdeme řadu hradů a jejich zřícenin. Tyto objekty můžeme navštívit po nově budovaných cyklostezkách, případně pěšky po značených turistických trasách. Severně od Benátek je zřícenina hradu Dražice, který byl postaven ve 13. století. Západním směrem od města je přírodní rezervace Slepeč s výskytem střevíčníku pantoflíčku. Severovýchodním směrem od Benátek se rozkládá další přírodní rezervace Stará Jizera, kde jsou slepé ramena Jizery a rostou tu staré duby.
Historie
Obec Benátky byla založena na levém břehu řeky Jizery ve 13. století. Ve 13. a 14.století se zástavba v obci velmi rozšiřovala a Benátky se staly městem. Město nebylo obehnáno hradbami a proto velmi trpělo loupeživými nájezdy a válečným drancováním. V roce 1343 požádal Jan z Dražic Karla IV. o povolení přemístit město na nedalekou vyvýšeninu včetně jeho obyvatel a město opevnit. Karel IV. Vyhověl požadavkům a tak bylo na kopci Hradiště vybudováno město s názvem nové Benátky. Do dnešních dnů se z opevnění města dochoval zbytek jedné ze vstupních bran a to v severovýchodní části města. Původní město nebylo zrušeno jen poklesl počet jeho obyvatel a z města byla opět obec. Obec nesla název Staré Benátky. Ovšem přemístění a opevnění město neochránilo před dobyvateli. Město bylo několikrát vypáleno. V roce 1420 poničili město husité, v době třicetileté války se na zkáze města podepsali Sasové a v pozdějších letech drancovali město několikrát Švédové. Významnou stavbou ve městě je zámek, které byl původně postavený v pozdně gotickém slohu. Na začátku 18. století byl zámek přebudován do renesanční podoby a bylo přistavěno barokní křídlo. V 16. století a počátkem 17. století v zámku žil a pracoval astronom a astrolog Tycho de Brahe. V roce 1599 si v areálu zámku nechal zařídit svoji pracovnu, observatoř. Zámek je zastřešenou chodbou spojen s kostelem Narození panny Marie. Svatyně kostela nese stopy několika stavebních slohů, můžeme tady rozeznat prvky gotické, renesenční a barokní. Ve městě najdeme ještě další kostel svaté Máří Magdaleny z roku 1590. Kostel byl postaven v gotickém slohu, ale v 17. století byl přebudován v barokním slohu. Ve Starých Benátkách najdeme barokní kostel Nanebevzetí panny Marie. Konec 19. století a počátek 20. století byl poznamenán rozkvětem průmyslu. Město je známé především výrobou karborundu a elektritu, které tvořily základ pro brousky a brusné kotouče. Náměstí má obdélníkový půdorys, ze kterého vystupují krátké uličky vedoucí k bývalému opevnění. Na náměstí se zachovaly historické domy s podloubím. Barokní dům č.p. 59 byl postaven v roce 1720. Nedaleko fary si můžeme prohlédnout budovu staré školy pocházející z počátku 19. století. Centrum města bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. Město v současné podobě je známe od roku 1944, kdy byly sloučeny obce Staré Benátky a Obodř a město Nové Benátky.