Benátky podeváté
Každý den strávený ve městě má co nabídnout ze svých zásob kouzel. Benátkám to prostě sluší a ještě dlouho budou uloženy v mém srdci i duši.
Pro někoho to může být daleko, ale během půl hodinové plavby členitou benátskou lagunou na vzdálený ostrov Torcello je pořád co pozorovat. Po cestě je vidět například několik opuštěných ostrůvků, kde kdysi žili lidé. Dnes se stavení rozpadají a brzy tam nic nezbude.
Ostrov Torcello není zajímavý jenom svou vzdáleností, ale je úplně jiný. Kouzelný. Avšak zase odsud posud. Jestliže budete někde číst, že tady nejsou turisté, restaurace a vládne všude božský klid, tak s touto informací nakládejte přiměřeně.
Určitě se na ostrov vydejte při své návštěvě Benátek. Torcello má své kouzlo, především je zde spoustu zeleně a také chybí hotely. Restaurace ale ano, což není zase tak špatné, jelikož po návštěvě zdejší perly může člověk usednout ke sklence prosecca a nechat v sobě doznívat zážitky.
A o jaké to perle, že se zmiňuji? Raně křesťanský chrám Santa Maria Assunta je bezesporu jedinečnou památkou nejenom tohoto ostrova. Například před vlastním vstupem do chrámu lze spatřit fragmenty kruhového baptisteria, křtícího bazénku ze 7. století.
Ostrov Torcello byl osídlený mezi 5. a 6. století a nejstarší stavbu v laguně - katedrálu Santa Maria dell’Assunta založili roku 639. Brzy ostrov obývalo přes deset tisíc lidí a Torcello předčilo i samotné Benátky. Proč tedy ta změna? Ve středověku se tady vyskytla patrně kvůli četným bažinám malárie a ostrov začal postupně upadat na významu, až se skoro vylidnil.
Ale zpět k té úžasné stavbě, která zaujme především nezvykle vysokým cihelným průčelím z roku 1008, kdy stavitelé chrámu (pocházeli patrně z Lombardie) použili přesně tvarované pálené cihly z červené pádské hlíny. Své kouzlo má také systém falešných sloupů a slepých arkád, který umocňuje výšku stěn.
Zvenku je sice chrám úžasný, ale to největší kouzlo spočívá uvnitř. Určitě se vyplatí si zaplatit vstupné a ponořit se do pološera interiéru chrámu. Světlo svíček tady člověku odhalí nevídané. Možná nyní někdo dodá, že celý kostel je zajímavý. Má pravdu, ale...
Kouzlo chrámu spočívá v existenci jedinečné mozaiky na západní stěně kostela (vnitřní strana průčelí). Na velké ploše je tady vyobrazen námět posledního soudu. Nebeská hierarchii, byzantské vlivy a figury na zlatém pozadí. Především je však potřeba spočinout svůj zrak do spodní části stěny, do pravého dolního rohu, kde na bystrého pozorovatele čeká peklo a vyobrazení hříšníků. Příběh o spáse a zatracení je nejzajímavějším výjevem, který nebývá tak častým tématem.
Také v tomto kostele návštěvník objeví na podlaze zajímavé mozaiky, které jsou poskládány z tisíců kostiček a dokážou určitě v každém probudit smysl pro krásno. Ať jsem se podíval zleva či zprava, pokaždé byla mozaika jinak osvětlena a vypadala jinak.
O kostele by se dalo vyprávět, ale opravdu je lepší tento svatostánek spatřit na vlastní oči. A když člověk odchází zpět k přístavišti, určitě by neměl minout bez povšimnutí most Ponte del Diavolo, který nemá zábradlí. Dříve to bylo běžné, aby přes ně mohli projet na koni, nebo hnát zvířata, ale dnes například v Benátkách zůstal již jenom jeden takový most (Ponte Chiodo) a druhý je právě na ostrově Torcello.
Předchozí povídání - Benátky poosmé:
https://www.turistika.cz/mista/benatky-poosme/detail
Následující povídání – Benátky podesáté:
https://www.turistika.cz/mista/benatky-podesate/detail