Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Farní kostel v Bernarticích bývá všeobecně považován za jednu z nejstarších sakrálních památek na Javornicku. Je to sice pravda jen částečná, ale v každém případě se jedná o stavbu velmi zajímavou i pro ctitele období přechodu od románského slohu k rané gotice. Některé stavební prvky a původní jádro tady zkrátka najdete i dnes. Stejně tak zde ovšem najdete stopy po posledních velkých stavebních změnách. Například současná barokní věž byla přistavěna roku 1711 nebo 1712 a boční kaple sv. Hedviky se vstupní halou dokonce až v roce 1871. Bernartický kostel patří ke stejnému typu kostelů, které na česko-polském území této oblasti vznikaly na počátku II. poloviny 13. století. Některé z nich byly, bohužel, v závěru 19. století zbořeny.
Bernartický kostel je však poprvé písemně zmiňován až v roce 1335. V té době však prokazatelně již dávno existoval. Svědčí o tom nejen jeden (ten větší) ze vstupních portálů, který bývá považován za románský, ale i jádro stavby, které je románsko-gotické, nebo nálezy fragmentů raně gotických prvků. Jistě je velká škoda, že se nedochovala krásná figurální výzdoba stěn a dřevěný strop se zobrazením dvanácti apoštolů. Při již zmíněné přestavbě z roku 1711, kterou prováděl javornický stavitel Josef Schwarzer, byly také strženy menší přístavky a upravena okna. Další větší opravy farního kostela byly prováděny v letech 1823, 1932 a 1948.
Hřbitovní kostel v Bernarticích je jednolodní orientovanou stavbou z kamenného a cihelného zdiva. Na podélnou loď navazuje výrazně nižší a užší presbytář s rovným závěrem, k jehož severní straně přiléhá čtyřboká sakristie s oratoří v patře a k jižní čtvercová předsíň. K jižní lodi pak přiléhá dodatečně přistavěná kaple, která je prosvětlena hrotitými okny a završena cimbuřím. V její jižní zdi je druhotně osazen gotický portál, další gotický portál najdeme v jižní zdi předsíně presbytáře. Na jižní straně najdeme také pozoruhodný renesanční náhrobník z roku 1597. Součástí západního průčelí je představená hranolová věž čtvercového půdorysu s hodinovým ciferníkem na jižní a východní straně. Po obou stranách má schodištní přístavky. Střecha lodi i presbytáře je sedlová.
V interiéru jistě zaujme dvoupatrová západní kruchta, v přízemí podpíraná dvěma litinovými sloupy, triumfální lomený oblouk mezi lodí a presbytářem s pozoruhodnou křížovou žebrovou klenbou klínového profilu nebo originální točité schodiště v severovýchodním rohu, které vede na plochostropou zasklenou tribunu.
Za prohlídku ovšem určitě stojí také celý ohrazený hřbitovní areál s hrobkou rodiny Latzelů, centrálním křížem, velmi zajímavou vstupní částí s freskami, sochami svatých a Lurdskou jeskyní i budova fary, nacházející se v těsné blískosti farního kostela sv. Petra a Pavla.