Loading...
Bílovec je severomoravské město s necelými sedmi a půl tisíci obyvateli. Jeho historické centrum bylo sice při osvobozovacích bojích na konci druhé světové války notně poničeno, nicméně i tak bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou a návštěvník v něm může spatřit mnoho zajímavostí.
Na tu první narazí už kousek od nádraží. U průsečíku hlavní silnice Nové cesty, ulice Čs.armády a ulice Městský kopec narazí na bělostné sakrální stavení, jehož přízemí je 1.5 až 2 metry „utopené“ pod úrovní okolního terénu. Jedná se o kapli sv.Barbory, která byla součástí městského špitálu, ten byl ale hned po válce zbourán.
Podélné sakrální stavení s obloukovitými okny má hladké průčelí s vysokým nečlenitým štítem, které je v přízemí částečně překryto novou přístavbou z roku 1990. Vysoká sedlová střecha je pokryta břidlicí a hřeben střechy zdobí výrazná věžička s lucernou. Dnešní podoba kaple (až na tu přístavbu) pochází ze začátku 18.století, kdy na přestavbu v barokním slohu dohlížela sama baronka Bohunka Alžběta Sedlnitzká z Choltic, majitelka bíloveckého panství. Za ní získal interiér i ty barokní valené klenby.
Předposlední přestavbou kaple prošla na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20.století, kdy byla přeměna na obřadní síň a v letech devadesátých se dočkala toho posledního zásahu do svého vzhledu.
(Původní stará dřevěná, částečně snad zděná, gotická kaple zde stávala už od století patnáctého...)