Biskupice (u Jevíčka) – panský hřbitov
Panský hřbitov u biskupického kostela bývá často také nazýván hřbitovem Thurn – Taxisů. S tímto rodem jsou totiž spojovány poslední zajímavé etapy existence zdejšího zámku. Je sice pravda, že se jednalo o poslední momenty, kdy byl tento zámek skutečným šlechtickým sídlem, ale na panském hřbitově je rozhodně častěji zastoupen rod von Schaffgetsche. A nebyl to rod ledajaký; vždyť z něj pocházel biskup brněnský i vratislavský nebo rada zemského soudu. A taková baronka Paccassi tomuto rodu „posluhovala jako hospodyně“.
Vraťme se ale k Thurn – Taxisům. Vše dobré pro ně v Biskupicích u Jevíčka skončilo 10. května 1945 popravou zámeckého pána Friedricha. Některému revolučnímu gardistovi (snad z Olomouce) se prý moc nepozdával Friedrichův kladný vztah k hitlerovskému Německu, a tak ho po bohoslužbě ve zdejším kostele bez souhlasu úřadů zastřelil. Friedrichova matka Antonie (+ 1942) se naopak hrdě hlásila k Čechám a Čechům …
Kolem kostela se původně rozkládal hřbitov obecní, jehož součástí bývala kaple Nejsvětější Trojice. V roce 1822 však byl tento hřbitov přemístěn za obec, kde se nachází dodnes, a u kostela zůstal jen tzv. Panský hřbitov s náhrobky (nejen) posledních majitelů panství z rodu Thurn–Taxisů (ti zámek vlastnili v letech 1874 až 1945). Tajně zde byl v roce 1945 místními občany pohřben i relativně oblíbený „fašista“ Friedrich (na panském hřbitově je ovšem pohřben na opačné straně, než je jeho pomník) a jeho žena Eleonore mohla se svou komornou nadále – alespoň po nějaký čas - obývat část zámku. Koneckonců to byla Belgičanka …
Jejich rakouští následovníci (Friedrichovi vnuci) projevili o své předky v Biskupicích po roce 1989 zájem a dopravili sem kříž zasazený do mramoru s Friedrichovými iniciálami. Na některé zdejší náhrobky se navíc dlouhodobě pohlíží jako na hroby vojenské (např. rytmistr dragounů Hugo Prinz von Thurn und Taxis, +1915).
A také další Hugo, pán z jaroměřického zámku a syn Eleonore, žádal o propuštění z vazby z důvodu válečného zranění. Vše ale zkomplikovala jeho manželka lngeborg (ano, za vším vždy hledej ženu), která udala Hugovo předvá1ečné spojení s Německem, jeho snahu o připojení Biskupic k Sudetům i jeho odpor k Čechům a českému jazyku. Poté se s ním rychle rozvedla, ale Hugovi se i tak podařilo včas legálně vycestovat do Rakouska. Později byl na něj sice vydán zatykač, ale Hugo nikdy dopaden nebyl.
Je ovšem pravda, že Thurn – Taxisové Biskupice a panský hřbitov občas navštívili. Postupně se zde vystřídali téměř všichni, kteří žili v dosahu obce: bývalá manželka Lamorala Thurn - Taxise Edite Generad, její dcera Maria s manželem, Hugovi synové - a Friedrichovi vnuci - Karl a Friedrich nebo „zrádná“ Ingeborg.
Rod Thurn – Taxisů je v Čechách známý hlavně díky koňským dostihům (Taxisův příkop). Jedná se ale o německý knížecí rod (von Thurn und Taxis), který pochází ze severní Itálie (rod della Torre, tedy z Věže - Thurn). Znak Thurnů tvoří čtvrcený erb, v němž jsou ve dvou stříbrných polích červené věže a ve dvou zlatých polích červení lvi. Knížecí rod Thurn-Taxisů ovšem užívá ve středu erbu také štítek s bílým jezevcem (italské slovo Tasso, z kterého vzniklo ono Taxis, totiž znamená jezevec).
Thurn-Taxisové se pak rozdělili do mnoha větví; z té české pocházel princ Lamoral Fridrich Thurn-Taxis (+ 1903), který se oženil s biskupickou hraběnkou Antonií von Schaffgotsche. Od té doby je tento rod spojován se zdejším zámkem. Ten byl v roce 1945 zestátněn, aby poté sloužil např. jako škola, kanceláře, nebo byty (v roce 1965 zde bylo zbudováno 16 bytových jednotek a taneční sál).
Na závěr bychom si mohli prozradit, kdo že to tady sní svůj poslední sen (titul hrabě, zemský hrabě a říšský hrabě spojím v tu nejjednodušší variantu): Friedrich hrabě Schaffgotsche (říšský kancléř a plukovník, +1892), Therese hraběnka Schaffgotsche rozená hraběnka Pálfy von Erdöd (+1879), Georg Lamoral princ Thurn und Taxis (kancléř, +1903), Antonie princezna Thurn – Taxis a Schaffgotsche (+1942), Hugo Lamoral princ Thurn – Taxis (rytmistr dragounského regimentu, +1915), Ernestine hraběnka Schaffgotsche z Kynassu a Greifensteinu (+1883), Maria hraběnka Schaffgotsche rozená hraběnka z Fürsteibergu (+1863), Josef hrabě Schaffgotsche (tajný rada, +1874), Ludwig hrabě Schaffgotsche (kancléř, +1873), Rudolf hrabě Schaffgotsche (polní maršál, +1866) a baronka Johanna Paccassi (+1879).