Jaroměřice (u Jevíčka) – smírčí kříž
Mezi nejstarší a nejzajímavější památky Jaroměřic patří zdejší smírčí kříž, často označovaný jako smírčí kříž Cyrilometodějský. Tento mohutný kamenný kříž je hrubě tesaný a říká se o něm, že byl vztyčen hned poté, co tudy oba věrozvěsti prošli na své cestě do Čech. Ve skutečnosti ale zřejmě tento pískovcový kříž vznikl až v 17. století, a to jako odpustek za nějakou místní tragickou událost.
V každém případě se ale jedná o smírčí kříž, který byl poprvé podrobně popsán v letech 1895 a 1907. Pro svou výjimečnost (jedná se skutečně o kříž až neobvykle mohutný) byl navíc zařazen mezi naše chráněné kulturní památky hned v květnu roku 1958.
Kříž najdeme na návsi, v „železné ohrádce“ před sousoším obou věrozvěstů. Bývá nejčastěji popisován jako masivní, s krátkými rameny. Jeho výška se udává od 143 do 150 cm (autor článku by se přikláněl k 145 cm), jeho šířka 80 cm a tloušťka od 25 do 37 cm (tady bych se nebál jít ještě blíže ke čtyřicítce). Na čelní straně kříže můžeme vidět pět výrazných rýh symbolizujících pět ran Kristových.