Bledule pod Drozdovskou Pilou
Když vyrostou bledule, je většinou jasné, že jaro nezadržitelně přišlo. Sice vyrostou skoro stejně jako sněženky (± pár dní), ale jsou tak nějak hmatatelnějším důkazem změny ročního období.
Bledule Jarní (Leucojum vernum) je podle odborné literatury jednoděložná rostlina s čeledi amarylkovitých. Vytrvalá rostlina 10–30 cm vysoká s cibulí v zemi o průměru 1,5–3 cm. Rostlina má 3–4 přisedlé dlouhé listy, tmavě zelené s hladkými okraji, květy s 6 okvětními lístky bílé barvy, ve špičce žlutá až zelená skvrna. Rozšířená ve většině střední Evropy, kde má svůj domov, zplaněním se rozšířila i mimo svoje původní stanoviště. Tolik základní informace.
Teorie dále praví, že se primárně vyskytuje v suťových vlhkých lesích nebo luzích.
Právě na podmáčených půdách při dobrých podmínkách vytváří leckdy nekonečné porosty. Jejich návštěva pak patří k příjemným zpestřením Jarních výletů a vycházek. Některé lokality jsou skutečně unikátní a dostalo se jim zaslouženě i různého stupně ochrany. Dají se i objevit lokality sice menší, ale i přesto si zaslouží pozornost.
Jedním z nich je i údolí říčky Březné v místech pod Drozdovskou Pilou k Hoštejnu, tedy zhruba k soutoku s Moravskou Sázavou. Říčka Březná pramení v Hanušovické vrchovině v údolí pod Sv. Trojicí a vytváří pomyslnou osu nejjižnější části Kladské kotliny, ve Štítech pak vstupuje do Zábřežské vysočiny, kde tvoří určitou osu její Drozdovské části. Známé jsou lokality pod nejvyšší horou Lázkem u Cotkytle ale právě i na Březné se objevují místy zajímavé porosty bledulí.
V minulosti byla údolní niva Březné značně poznamenána meliorací, takže bledule se stáhly do okrajů luk kdo stínu lesa a břehových porostů. Při dobrých podmínkách se pak bledule zachovaly v postranních údolíčkách drobných přítoků Březné, povětšinou bezejmenných. Zajímavým prostorem je tak lokalita u přítoku potůčku zhruba 1 km od křižovatky od Hoštejna do údolí u mírné levotočivé zatáčky (při příjezdu z jihu). Na konci března (nebo začátkem dubna) už většinou bledule přímo u Březné odkvétají, protože sluníčko tu má celkem prostor, ovšem do lesa tolik nepronikne, tudíž můžeme u potoka ještě obdivovat květy v plné kráse. Bledule tu mají celkem optimální podmínky, potůčky sem přivádějí vody z lesů a luk jižně od Drozdova (prameniště V Dvořiskách). Lokalita v délce min. 200 m se rozkládá převážně na levém břehu potoka a široká je místy až 20 m. Jak stoupá do lesa (převážně smrk), porosty postupně řídnou. Díky lesnímu úkrytu ale patří k nejdéle kvetoucím loukám co u Březné můžeme objevit.
Bledule samozřejmě nerostou jen tady, kdo sem zajíždí (jako autor) po cyklostezce od Zábřeha, může narazit např. Na malou lokalitu u elektrorozvodny před Hoštejnem (údolí Moravské Sázavy). Díky podmáčené poloze pod severovýchodním svahem Mírovské hory vznikla poněkud zanedbané lokalita s mokřinou (a malým „smetištěm“), kde se bledulím očividně taky hezky daří.