Loading...
Jako v každé slušné české obci (ačkoliv moravské), i v Bludově mají Sokola. Myšleno tělovýchovnou organizaci. Bludovský Sokol byl založen 19.9.1897 a zakládajícího zasedání se účastnilo 19 místních + jeden přespolní ze Šumperka. Inu Šumperk byl tou dobou drtivě německy hovořící město, takže z pochopitelných důvodů by tam asi jen tak nevznikl. Ke svým schůzím si Sokolové najímali místnost v bývalém hostinci pana Entra (dnes tam stojí COOP), k jeho malé radosti prý ale málo konzumovali a tím pan restauratér podporoval klepy, které sokolíky poněkud haněly…
Nicméně spolek se pomalu a jistě rozrůstal, tudíž bylo rozhodnuto v roce 1902 (2.4.) o stavbě budovy, kde by organizace provozovala svou činnost. V pokladně prý bylo nějakých 66 korun a 21 hal. (tehdy nová R-U měna). Ze skromných úspor byla zakoupena část zahrady Jana Ploda, nějaké prostředky poskytl R.Kordas, majitel mlýna (u Chromče) nebo i vápenky. Je zajímavé, že stavební povolení bylo vydáno již 28.5.1902 (co dnešní digitalizace?). Původní projekt byl nákladný, proto byl změněn (nové povolení 17.8.1902), plány vypracoval stavitel Brázda ze Zábřeha. Dohodnutá cena byla 13000 K. Sokolové měli přispět na stavební materiál (cihly, vápno), stavba začala na jaře 1903. Projekt nebo stavba byla zřejmě ošizené, protože během omítání stropu došlo k zřícení části stavby. Problém byl patrně v krovu, který přenášel síly do stran, takže nový krov přenesl síly dolů. Sokolovnu se podařilo dokončit až v říjnu 1904 (kolaudace) a 10.12.1904 udělilo souhlas s užívání obecní zastupitelstvo. Takže můžeme hovořit, že stavba má za sebou 120 let. Slavnostní otevření proběhlo ale až 12.6.1205.
Sokolovna je stavbou na obdélníkovém půdorysu, vstup do budovy je poměrně honosných průčelím obrácený do hlavní bludovské ulice (byť je mírně vzdálená). Na vrcholu štítu nechybí socha sokola.
Sokol provozoval nejen sportovní, ale i kulturní činnost. Divadlo, zábavy, kino. V roce 1930 bylo k tělocvičně přistavěno jeviště, dnes je tam hospoda. Za okupace byl Sokol zrušen, majetek zabaven. Sokolovna sloužila jako školní tělocvična. Po válce nebyla činnost Sokola zcela obnovená, zrušila se divadelní činnost (v Bludově mají velký kulturní dům). V současnosti nejvíc tělocvičnu využívají stolní tenisté, nová velká tělocvična je u školy. Nicméně bludovská Sokolovna stále zůstává ozdobou centra obce. Sokolovna je též zařazena mezi památné stavby samotného Sokola.