Bludov – Základní škola Karla Staršího ze Žerotína
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Od loňského roku (2015) se v Bludově chlubí rekonstruovanou měšťankou, tedy hlavní budovou zdejší školy. O první bludovské škole se toho moc neví, jen že po roce 1657 byla škola zřízena v domku jistého Jiřího Příhody, který utekl ze své usedlosti.
Povinná školní docházka byla v českých zemích (nebo v celém Rakousku) zavedena za panování české (mimo dalších titulů) královny Marie Terezie. Již v té době (od r. 1745) byla škola v místech vedle kostela směrem k hornímu konci. Budova byla původně přízemní a dřevěná, v roce 1782 již byla budova zděná, na jedné straně byla učebna, na druhé byt učitele. Přízemní budova musela praskat ve švech, rok 1790 uvádí docházku 260 dětí nejen z Bludova, ale i blízkého Bohutína. Další přestavba na původních základech proběhla v letech 1803–5, výuka musela být na směny. Další kompletní přestavba pak byla provedená v roce 1866, to již na patrovou budovu. V podstatě její velikost můžeme posuzovat dobře dodnes. Ve staré škole dnes sídlí obecní úřad.
I tato budova byla záhy nedostačující, učilo se i v jiných budovách. Uvádí se např. Školní rok 1877/8 počet 368 žáků.
Bludovská škola byla vždy školou českou, nicméně němčina se zde učila jako další jazyk. Nesmíme zapomínat, že okolí Bludova bylo hojně německé (v podstatě celý Šumperk byl německý).
Stísněné prostory museli zdejší žáci užívat až do výstavby nové školní budovy. Investičním nákladem 100.000 K (rakouská koruna) byla v květnu 1907 zahájena stavba nové budovy v místě při silnici na Bohutín, v dnešní ulici Nová dědina. Stavbu prováděla firma Jana Kunčara, od školního roku 1908/9 zde probíhala pravidelná výuka.
Tzv. Měšťanka byla první školou svého druhu v této části severní Moravy. Správa škola byla společná s obecní školou, kde se učilo i nadále. Původně byla Měšťanská škola zřízena pouze jako chlapecká, po vzniku republiky, od roku 1922 je smíšená pro hochy i dívky.
V roce 1930 dostala škola jméno po prvním prezidentovi, tedy Masarykova obecná a měšťanská škola. Po Druhé světové válce měla škola celkem 15 tříd, učilo se ve staré i nové budově, družina sídlila v Národním domě (kulturní dům).
Kupodivu dlouho dobu vydržel původní vzhled obou budov, ačkoliv vlivem neúdržby obě chátraly, (zejména z venkovního pohledu).
Kapacita školních budov stále nedostačovala, nová školní budova byla vybudována v 80. letech minulého století na pozemcích sousedních zahrad (část pozemků tvořil sad autorova dědečka, tudíž od té doby jsme neměli slivovici).
Při přestavbě a opravě vlastně již také staré budovy měšťanky byla původní sice oprýskaná, ale koukatelnější fasáda nahrazená všudypřítomným břizolitem, a trojdílnými okny a vznikla tak pohledově odpudivá budova, jako nakonec i jiné stavby v normalizovaném Československu.
V 90. letech minulého století přibyly ke škole další prostory (stravovna, tělocvična), nakonec se tím uvolnila budova staré školy pro umístění Obecního úřadu. Ten sídlil do té doby na zámku, který ale byl vrácen v restituci původním vlastníkům.
Od roku 1996 nese bludovská škola hrdý název Základní škola Karla Staršího ze Žerotína. Karel Starší (1564–1636) byl jedním z nejvzdělanějších příslušníků moravské šlechty. Vyznáním Český bratr podporoval vzdělávací činnost církve. V politice stál povětšinou na protestantské straně, od roku 1608 byl zemským moravským hejtmanem. Za bělohorské krize byl ale na císařově straně a snažil se o mírové vyrovnání znesvářených stran. Ačkoliv po Obnovení zřízení zemském mu bylo umožněno zůstat na svých panství, v roce 1629 dobrovolně odešel do exilu. Nakonec na své statky ale dojížděl, v roce 1633 přesídli do Přerova, kde za tři roky zemřel. Původně pochován v Brandýse nad Orlicí. Zdejší hrobka byla ale dlouhodobě v neutěšeném stavu. V roce 1842 byly ostatky celkem 13 Žerotínu z Brandýsa převezeny do nové hrobky u bludovského kostela. Bludov byl posledním rodovým sídlem slavného rodu.
V roce 2015 byla dokončena modernizace a oprava hlavní školní budovy, které se vrátil její (téměř) původní vzhled. Nevzhledná okna jsou nahrazena moderními dělenými a podle dochovaných plánů i fotografií obnovená i členěná fasáda. A protože je bludovská škola poměrně masivní stavba na vyvýšeném místě, je nepřehlédnutelná odkudkoliv se do Bludova míří.