Bohuslavice u Zlína – kaple Navštívení Panny Marie
Turistické cíle • Památky a muzea • Kaple
Obec Bohuslavice u Zlína leží v úzkém údolí Březnického potoka na severozápadním okraji Vizovických vrchů, přibližně osm kilometrů jihozápadně od Zlína. Její historii nejvíce ovlivnilo malenovické panství a podnikatel Tomáš Baťa, její současnou podobu povodeň v létě roku 1958. V obci dnes žije asi osm stovek obyvatel a přesto, že byla založena – podle první písemné zprávy – nejpozději v roce 1362, nesetkáte se zde, snad s výjimkou jednoho pozdně barokního kříže, s žádnou historickou památkou. Tento vzácný jev nahrazuje fakt, že novou dominantou Bohuslavic se v čase nedávném stala moderní kaple Navštívení Panny Marie, která svou velikostí předčí mnohé kostely.
Přitom bohuslavičtí chtěli tuto kapli postavit již v 19. století, ale tuto snahu vždy překazily finanční problémy nebo války. Aktuální začala být tato myšlenka opět až po „sametové revoluci“ v roce 1989. Základní kámen kaple posvětil papež Jan Pavel II. v Olomouci dne 21. května 1995. Téhož roku byla obcí a Olomouckým arcibiskupstvím vyhlášena architektonická soutěž, při níž byl vybrán návrh ing. arch. Jany Puškáčové. Samotná stavba byla zahájena v roce 1998 firmou Manag (a dokončena firmou Jelínek z Ratiboře) a jednotlivé práce komplikovalo zakládání betonové věže na zapuštěné (12 m) piloty. Celá stavba je provedena z monolitického betonu metodou posuvného bednění a na jejich nákladech – zejména interiérových - se výrazně podíleli místní občané. Hrubá stavba byla hotova již koncem roku 1999, ale další práce postupovaly – zejména z organizačních a finančních důvodů – velmi pomalu. K dokončení kaple tak došlo až vysvěcením v říjnu roku 2003.
Vnitřní výzdoba kaple Navštívení Panny Marie je v moderním minimalistickém stylu. Oltářní obrazy Navštívení Panny Marie a Ježíšův křest jsou dílem akademické malířky Ludmily Jandové z Oseku u Litomyšle, která je rovněž autorkou zajímavé křížové cesty, která vyjadřuje Kristovo utrpení v symbolickém zobrazení květin. Věž kaple údajně symbolizuje ruce sepjaté k modlitbě a její součástí jsou také dva zvony z ateliéru halenkovského zvonaře Josefa Tkadlece. Pocházejí z roku 2004; ten větší (sv. Josef) váží 245 kilogramů, menší (sv. Lukáš) 50 kg.