Doubravy - památky obce
Turistické cíle • Drobné památky
Stavení vesnice Doubravy se vypínají z nivy a svahů kopců okolo Kaňovického potoka a dnes je obývá víc jak 570 obyvatel. V zemských deskách je o vsi poprvé zmínka v roce 1406. Tehdy se jmenovala Weledoubravy a „světsky“ přináležela k malenovickému panství. Přifařena byla ale už od svého vzniku k Velkému Ořechovu, takže to měli místní do jeho (tehdy středověkého) kostela asi hodinu chůze. Roku 1613 byly Doubravy spolu se sousedními Březůvkami připojeny k ořechovskému panství, o 39 let později prodány Lvu Vilémovi hraběti z Kounic a pod jeho uherskobrodské panství spadaly až do devatenáctého století. Značené turistické trasy do přilehlých obcí, ba ani do Doubrav dosud nevedou, což je škoda, protože je tu k vidění řada zajímavostí.
Největší stavbou téhle převážně zemědělské vesnice býval veliký panský dvůr, který byl zbudován už za Kouniců, jenže v roce 2006 byly definitivně zbourány i jeho poslední zbytky. Některá (i když moderně přestavěná) stavení obce se spolu se stodolami dosud tyčí na půdorysech starých gruntů, ale jediným zcela původním zachovaným hospodářským objektem je starý špýchar.
U křižovatky ve středu obce se nachází nejstarší památka Doubrav – stará zvonička. Tahle její podoba sice pochází až z roku 1848, ale její předchůdkyně tu stávala už brzy po založení vsi a zničena byla až při velkém požáru v roce 1839. Novější roubenka byla zbudována z kmenů listnáčů a dovnitř vedou prkenné dveře. Až do roku 1973 byla kryta doškem, pak krytinu střechy nahradil šindel. Z roubenky se tyčí dva vysoké dřevěné sloupy a mezi nimi visí nahoře pod stříškou nový zvon. Byl ulitý v Brodku u Přerova, ve známé zvonařské dílně Dytrichů.
Pod zvonicí se nachází nejméně sto let starý kamenný kříž. Další zdobí okraj sadu nad silnicí stoupající do Velkého Ořechova nad posledními domy Doubrav a nechali jej roku 1911 postavit manželé Tomáš a Františka Chmelovi.