Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
Dnešní Bołesławów (pův. Wilhelmsthal) je jen stínem někdejšího městečka na severním úpatí pohoří Králického Sněžníku. Městečko v Kladsku založil r. 1581 Wilhelm von Oppersdorf, vrchní mincíř Království českého. Městečko bylo centrem hornictví, privilegia posvětil sám císař Rudolf II.
Jak už to v minulosti bývalo, i tady řádily různé morové epidemie. Jedna v roce 1680 sprovodila ze světa 23 obyvatel, další, tentokrát cholerová epidemie v roce 1714 zbavila života 28 obyvatel.
Na památku této rány měšťané nechali vybudovat morový sloup se sochou Františka Xaverského. Poněkud netradičně, neboť povětšinou byly pamětní nebo morové sloupy provázeny skulpturou Panny Marie, nebo Svaté Trojice.
Socha je připisována Michalu Klahrovi, významnému kladskému sochaři, který má v městečku i další realizace (v areálu kostela).
Socha světce je obklopena čtyřmi sloupy s andílky a kamennou balustrádou. Na čelní straně čtyřbokého sloupu je vyveden městský znak, po stranách jsou oslavné latinské nápisy. Kompletní rekonstrukcí pozoruhodná památka prošla v roce 2007 a patří tak nejkrásnějším ozdobám náměstíčka.
František Xaverský (1506–1552), navarrský kněz a misionář. Patřil k zakladatelům Jezuitského řádu. Působil jako misionář na dálném východě (Moluky, Indonésie, Japonsko, zemřel v Číně, patrně na malárii).
Nejvíc ale Bołesławów vylidnil závěr 2. světové války. Původní obyvatelé, kladští Němci byli vysídleni a nově příchozí Poláci již osídlili tyto končiny jen zčásti. Městská práva už nebyla obnovena, dnes patří městečko do obce Stronie Śłąskie.