Borač
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Borač je malou podhorskou obcí a najdeme ji pod jihovýchodními vrcholky Českomoravské vrchoviny, severozápadním směrem od města Tišnova a jižním směrem od obce Doubravník. Součástí obce Borač je osada Podolí a společně mají 310 obyvatel. Obec se rozkládá podél toku řeky Svratky a v jihozápadní části přírodního parku Svratecká hornatina. Obcí prochází železniční trať na trase Nové Město na Moravě - Tišnov. Od okrajových částí obce se zvedají zalesněné stráně okolních vrcholků. Borač leží podél silnice spojující Tišnov s Bystřicí pod Pernštejnem. Obcí prochází zelená a červená turistická značka. Po červené se vydáme severním směrem proti toku řeky Svratky přes obec Doubravník do obce Nedvědice a odtud můžeme pokračovat dále k hradu Pernštejn. Opačným směrem vede červená značka do města Tišnova. Východním směrem od Borače půjdeme po zelené značce kolem vrcholku Veselský Chlum ( 578 m.n.m.) do obce Lomnice. Opačným směrem z obce dojdeme po zelené značce do obce Nedvědice.
Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1368 a vznikla při kolonizaci pozemků patřícím klášteru v Doubravníku. Později byla obec majetkem pernštejnského panství a to do roku 1593. V tomto roce získává obec klášter Porta Coeli u Tišnova. Součástí majetku tišnovského panství je Borač do roku 1792, kdy byl klášter zrušen. Po té se v držení obce vystřídala řada šlechtických rodů. Dominantou obce je kaple panny Marie Růžencové postavená v roce 1856. Ve středu obce najdeme dřevěnou zvonici zhotovenou v roce 1950. Borač je rodnou obcí prozaika Josefa Uhera ( 1880-1908) a na jeho rodném domě byla umístěna pamětní deska. U severozápadního okraje obce stojí boží muka z 18. století.
Borač je malou podhorskou obcí a nachází se pod jihovýchodními vrcholky Českomoravské vrchoviny, 8 km severozápadně od města Tišnova a jižně od městyse Doubravník. Součástí obce Borač je osada Podolí a společně mají 344 obyvatel. Obec se rozkládá podél toku řeky Svratky a v jihozápadní části přírodního parku Svratecká hornatina. Obcí prochází železniční trať na trase Žďár nad Sázavou - Nové Město na Moravě - Bystřice nad Pernštejnem - Nedvědice - Tišnov. Od okrajových částí obce se zvedají zalesněné stráně okolních vrcholků s dominantami Veselského chlumu a Pláňavy. Borač leží podél silnice spojující Tišnov s Bystřicí pod Pernštejnem. Obcí prochází červeně a zeleně značená turistická cesta. Po červené se vydáme severním směrem proti toku řeky Svratky přes obec Doubravník do obce Nedvědice a odtud po žluté značce můžeme pokračovat dále k hradu Pernštejn. Opačným směrem vede červená značka kolem Štěpánovic a Předklášteří do Tišnova. Východním směrem od Borače půjdeme po zelené značce kolem vrcholku Veselský Chlum ( 578 m) do Lomnice. Opačným směrem z obce dojdeme po zelené značce přes Doubravník a Sejřek do Nedvědice.
První písemná zmínka o obci je z roku 1368 a vznikla při kolonizaci pozemků patřícím klášteru v Doubravníku. Později byla obec majetkem pernštejnského panství a to do roku 1593. V tomto roce získává obec klášter Porta coeli u Tišnova. Součástí majetku tišnovského panství je Borač do roku 1792, kdy byl klášter zrušen. Po té se v držení obce vystřídala řada šlechtických rodů. Dominantou obce je kaple Panny Marie Růžencové postavená v roce 1856. V místní části Podolí najdeme dřevěnou zvonici zhotovenou v roce 1950. Borač je rodnou obcí spisovatele a básníka Josefa Uhera ( 1880-1908). Na jeho rodném domě je umístěna pamětní deska. U severozápadního okraje obce stojí při silnici boží muka z 18. století.
Turistická mapa KČT 1:50 000 č.85 Okolí Brna-Svratecko