Borotín u Boskovic - kostel Povýšení sv. Kříže
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Borotín u Boskovic jsme navštívili v rámci jednodenního výletu, který jsme celý strávili v této malebné obci. Jednou z dominant Borotína je kostel Povýšení sv. Kříže, který nám tak nemohl uniknout při procházce obcí.
Ke kostelu jsme přišli od arboreta a po schodišti jsme zamířili ke vchodu, který byl vybudován v představené věži. Cestou jsme minuli železný kříž s Kristem, v jehož dolní části jsme spatřili lebku se zkříženými hnáty a pak jsme dorazili do vchodových dveří. Kupodivu nebylo zavřeno, takže jsme nahlédli i dovnitř.
Uviděli jsme typickou barokní výzdobu a zajímavé vitráže. Zaujal nás obraz Panny Marie, který pochází z roku 1648 a byl prý namalován ke cti Panny Marie za to, že zbavila Moravu Švédů. Za tento obraz zaplatil biskup baron z Freyenfelsu čtyři sta zlatých. Spatřili jsme také drahý oltářní kříž ze slonoviny, jenž dříve býval v boskovickém klášteře. Dále jsme zde viděli vysoké postavy svatých vedle oltáře, nové lavice pro věřící a další pěknou výzdobu kostela.
Z historie jsme se dozvěděli, že kostel Povýšení sv. Kříže byl postavený v letech 1786 -1788. Zaujalo nás, že až do roku 1804 nebyl využíván, jelikož brzy po vystavění se zřítila věž a celý kostel měl uvnitř nebezpečné trhliny. Na borotínském kostele nás docela překvapilo, že je orientovaný na západ, tedy opačně, než je obvyklé. Žádnou velkou záhadu jsme však neobjevili, protože důvod byl zcela praktický. Z východu totiž svítilo ráno slunce a právě v tu denní dobu se sloužily mše. Dále to prý symbolizuje zmrtvýchvstání Ježíše Krista, jehož hrob byl nalezen prázdný také ráno.
V roce 2011 proběhla rekonstrukce za pět milionů Korun, čehož jsme si nemohli nevšimnout, když jsme si po prohlídce vnitřních prostor obešli kostel dokola. Viděli jsme, že čtyřboká věž je zakončená střechou s křížkem. Přečetli jsme si také, že ve věži bývaly čtyři zvony, které se do Borotína dostaly ze zrušeného dominikánského kláštera v Boskovicích. Bohužel je lidé roztavili pro potřeby válečného průmyslu.
Na jednolodním svatostánku jsme si všimli, že je zakončen pětibokým presbytářem se sakristií. Loď prosvětlovala trojice oken na každé straně, presbytář jen celkem dvojice oken. Na střeše jsme spatřili věžičku s malým zvonem, takzvaný sanktusník.
Pak jsme již novotou zářící kostel opustili a šli se podívat na vedlejší zámek, o němž se více dozvíte v mém dalším článku.
sobota: mše svatá 16,00 / 18,00 ( zimní/letní čas ) - střídavě v sobotu nebo nedělineděle: mše svatá v 11,15 - střídavě v sobotu nebo neděli
http://blanensky.denik.cz/serialy/v-borotinskem-kostele-znely--zvony-20101122.html