Loading...
Turistické cíle • Příroda • Přírodní památka
PP Borový vrch (36,84 ha, 487 m n.m.) chrání morfologicky významný vrch tvořený žulou v Žulovské pahorkatině, 1 kilometr severně od Žulové. Jedná se o takzvanou ostrovní horu, jejíž vznik se klade do teplého, popř. tropického podnebí třetihor. vyčnívá nad okolní terén díky menšímu navětrávání žuly. Na vrcholu a svazích se nachází skalní město - soustava exfoliačních slupek s množstvím vyvinutých drobných tvarů zvětrávání žuly jako tafoni, voštiny, skalní výklenky, skalní mísy s odtokovými žlábky, žlabové škrapy a sedadla. Největší ze skalních mís má rozměry 112,5 x 78,5 x 93,5 cm. Geologicky patří území k žulovskému plutonu, k jeho bazičtější části. Vystupuje zde biotitický granodiorit, světlá slezská žula. Vrchol během pleistocénního zalesnění Žulovské pahorkatiny čněl pravděpodobně nad ledem jako nunatak. Na vrcholu Borového se rozkládá skalní město.
Špatně přístupné skály pokrývá rozvolněný smíšený porost s převahou borovice lesní a buku lesního, s příměsí modřínu opadavého a s vtroušeným Dubem letním, břízou bělokorou, a Smrkem ztepilým. V podrostu převládá bika bělavá, vřes obecný, hasivka orličí, bělomech sivý a lišejníky. Ve štěrbinách skal roste sleziník severní.
Žije zde myšice lesní, rejsek obecný a rejsek malý, ptáci: lejsek bělokrký, pěnkava obecná a strakapoud velký. Brouk roháček bukový indikuje zachovalost smíšeného lesa.
Ze skal je pouze částečný výhled do okolí. Východním úbočím vede modře značená tur. trasa z Žulové a Boží hory k rozcestí Bažanznice.