Směřujeme na severovýchod republiky – 20. den – Žulová-lom Transgranit a zřícenina hradu Frýdberk, Bílá Voda-klášterní areál, Bílý Potok-kostel sv. Vavřince s románskou věží, Javorník-vápenná pec
Úterý 8. 9. 2020
V noci byla skutečně zima. Ve dvě hodiny už je jen 8. To už vytahuju teplou vložku do spacáku, kterou mám v pohotovostním režimu vedle sebe. Sice mi ještě není moc zima, ale bude hůř. Díky tomu mne ranní chlad nevzbudil. Až v 7 hodin Ota, který už musí na záchod. V autě je 5 stupňů. Do takové zimy samozřejmě nevstáváme. Čekáme na sluníčko. Ota to zalomil hned a spal do desíti. Spal by asi i dýl, ale to už jsem ho vzbudila. Já jsem se tam převážně povalovala, četla si v tabletu a taky si na chvíli zdřímla.
V deset vstáváme. Je nádherně, teplíčko. Já jsem však jak praštěná. Hlava se mi motá, tlak se určitě mění. Už večer jsem tvrdila, že dnes budu odpočívat, že na žádnou tůru nejdu. Teď to potvrzuji. Proto nespěcháme. Užíváme si teplíčka a klidu. Včera jsme těch pár hříbků, co jsme našli, zapomněli nakrájet, tak to napravujeme. Dávám ranní kávičku, ale moc mi nepomáhá.
Po 12. vyjíždíme. Směřujeme do nejsevernějšího a nejzápadnějšího místa Slezska, samozřejmě na našem území. Dnes a zítra budeme v místech, kde lišky dávají dobrou noc. Musíme však ještě koupit chleba. Jako nejvhodnější jsme na trase vytypovali zastávku v obci Lipová - lázně. Zastavujeme se i v infocentru, kde Ota získává dva prospekty rozhleden. V Coopu nakupujeme.
Pokračujeme dál na sever. Je skutečně horko. Proto jsme se rozhodli zajet k lomu Transgranit, kde by mělo být skvělé přírodní koupání. Je to uvedeno i v brožurce, kterou jsme obdrželi v infocentru. Před ním je menší parkoviště, dál se jet nesmí. To nás nepřekvapuje. Zaráží nás však další cedule Zákaz koupání, vstup na vlastní nebezpečí. Že by tam padaly kameny? Trochu váháme. Přesto jdeme obhlédnout situaci. Je to nádherné místo, jeden pán se tam opaluje, jak nás slyší, rychle se obléká. Dozvídáme se, že v létě je to oblíbené a lidmi obležené koupaliště. Dnes je to už na koupání prý trochu studené. Vís slyšet jsme nepotřebovali. Jdeme si pro ručník a plavky. Na koupačku se těšíme. Určitě to bude perfektní osvěžení a opláchnutí lepší než pod naší sprchou. Možná se i proberu. Hlava se mi stále motá, nepomohla ani slivovice.
Čekala jsem však, že voda bude ledovější, že udělám pár temp a pomažu zpátky. Určitě jsme se koupali ve studenější. Docela jsem si tam kličkovala. Jen k těm skalám jsem se bála plavat blíž. Moc jsem se však neprobrala, ale cítila jsem se výrazně lépe.
Na přípravu oběda bylo na parkovišti vlhko a syrovo, jedeme někam jinam. Projíždíme obcí Žulová, kde je zřícenina hradu Frýdberk. Původně jsme se zde chtěli zastavit až při zpáteční cestě, je zde však infocentrum, možná bude pak zavřené. Je zavřené i dnes. Má otevřeno jen v pondělí, ve středu a v pátek. Na náměstí upoutá naši pozornost kostel sv. Josefa s kamennou věží. Tak tady stával ten hrad. Poprvé se o něm píše v listině vratislavských biskupů z let 1302–1319. Pravděpodobně oválná stavba s volně stojící věží byla obehnána zdí. Majitelé se měnili, byli sem dosazováni i biskupští purkrabí. Až koncem r. 1582 byl hrad zrekonstruován na reprezentativnější sídlo, na věž byly r. 1613 umístěny bicí hodiny. Za třicetileté války byl hrad dobyt a z velké části pobořen. Ztratil na významu, opravy se dělaly jen minimální. R. 1703 byl přestavěn na pivovar. R. 1805 věnoval vratislavský biskup pozemky i se zbytky hradu ke stavbě farního kostela sv. Josefa. Hradní věž tak nahradila kostelní věž a byla k ní přistavěna loď kostela. Zbytek obvodové zdi hradu vymezil hřbitov. Budova pivovaru s bytem sládka byla přestavěna na faru. Tak se to zachovalo do dnešních dnů. Kostel s původní hradní věží je skutečně rarita.
Na hřbitově objevujeme kohoutek s vodou. Protéká plastovou hadicí, asi nebude pitná, ale jako užitková je naprosto dostačující. Nabíráme ji do kanystru. Sice to nějaký místní komentuje dost nevybíravými výrazy, ale děláme, že ho neslyšíme. Těch 5 litrů nám snad mohou věnovat.
Směřujeme do Bílé Vody - nejsevernějšího a nejzápadnějšího Českého Slezska. Na trase hledám vhodné místo na přípravu oběda. V obci Vlčice odbočujeme vpravo a u dětského hřiště ještě jednou vpravo k nějakému hospodářskému areálu. Zdá se to tady opuštěné, je tu klid. Dokonce jsme i stolek vytáhli.
A teď už na sever. V Bílé Vodě má být úžasný klášter s nezvykle velkým kostelem. Ten nešlo při vjezdu do obce přehlédnout. Na první pohled se zdá, že to kdysi bývala hodně bohatá obec. Byla založena až kolem r. 1532, pravděpodobně na místě dřívější vsi Wyssoka, o které existují zmínky z let 1267 a 1271. Dlouho toto území patřilo k Polsku. R. 1564 tady byla založena farnost, bylo nutno postavit farní kostel s farou. Tehdy menší kostel sv. Anny byl postaven roku 1604. Od r. 1651 tady měly vlastní školu. R. 1717 se rozhodl Jakub Arnošt hrabě z Lichtenštejn-Kastelkornu, olomoucký kanovník, pozdější olomoucký biskup, ale také biskup sekavský, a arcibiskup salcburský tady založit piaristický klášter – v té době jako jediný v celém Slezsku. Stavělo se postupně – nejdřív budova pro dělníky a poutníky, pozdější hospic, r. 1724 byla dostavěna piaristická kolej, r. 1733 klášterní konvent, r. 1755 se začalo s rozšířením kostela do dnešní podoby, protože již nestačil velkému přílivu poutníků. První bohoslužba v kostelu zasvěceném Navštívení Panny Marie se konala r. 1765. Věž byla postavena až o dva roky později.
Ve 2. pol. 18. století škola dosáhla vynikající úrovně. Po smrti zakladatele koleje skončil i její rozvoj. Počet žáků piaristického gymnázia klesal, r. 1829 bylo zrušeno. R. 1872 byla zrušena i škola nižší kategorie a fara. S tím souvisel i úpadek celé obce. Hlavní obživou bylo lesnictví, těžba vápence, pálení vápna a lámání kamene. Obec proslavila zejména výroba plnicích per, která zanikla až po 2. světové válce. Snad největší podíl obyvatelstva tvořily řádové sestry, které sem byly nuceně přestěhovány ze zrušených klášterů po r. 1950. R. 1954 byla v zámku - bývalém rytířském sídle zřízena psychiatrická léčebna, která se specializovala na léčení alkoholismu, později i drogových závislostí.
Díky nádherné krajině a historickým památkám sem po r. 1989 začali jezdit i turisté. Také proto, že v rámci polsko – českého přátelství vznikla 10 km dlouhá naučná stezka Po stopách Mariany Oranžské, která zde v 19. století žila. Právě jejímu životu a jejímu odkazu je věnována tato stezka, která má zastavení na české i polské straně. Tady v Bílé Vodě u autobusové zastávky začíná.
Je vidět, že kostel a klášter byly opraveny, jsou tady všude popisky, ale jinak je tu konec světa. Ticho, klid a asi i bída. V jednom domku, jen v jedné jeho části, žije mladá rodina se dvěma dětmi. V druhé části jsou dvě okna rozbitá, zatlučená prkny.
Obcí prochází českopolská hranice. Docela by mne zajímalo, jak to tady vypadalo, když byly hranice z důvodu koronaviru uzavřené. A nejen tady. Z hlavní silnice běžně odbočuje řada cest do Polska. Naštěstí to už neplatí a já si klidně mohla dojít na polskou stranu kostel vyfotit.
Dnes už nic neplánujeme, jen koupit petku piva a najít místo na spaní. Cestou odbočujeme do Bílého Potoka, kde jsme odpoledne zahlédli kostel s románskou věží. Obec byla založena ve 13. století, v té době zde byl také postaven kostel sv. Vavřince. Na místě jsme zjistili, že tento původní kostel byl v novorománském slohu přestavěn v letech 1893-1894. Bylo to tedy v době, kdy obec vlastnil Vincenz Priessnitz, zakladatel Lázní Jeseník, který byl posledním majitelem tohoto území před r. 1848. Kostel, stejně jako hospoda jsou zavřené. Musíme něco sehnat v Javorníku.
Prohlídku si necháváme na jindy, pravděpodobně na čtvrtek, kdy se tudy budeme vracet. Dnes už nikam jít nechci, zvlášť když vidím, na jakém kopci je zdejší zámek. Otevřenou hospodu však nemůžeme najít. Nakonec kupujeme v krámu aspoň Radegasta a odjíždíme západním směrem do Travné.
Krátce zastavujeme u vápenné pece, která je přímo u silnice. První zděná vápenná pec tady stála již dříve, r. 1818 v ní byla výroba vápna zastavena. Tu současnou postavil r. 1833 Josef Meigsner – bylo to naprosto ideální místo – na kopci nad vápenkou je lom, kde se těžila surovina na pálení. Jenže r. 1847 se dostal do finančních potíží a musel tady svoji činnost ukončit. Provoz vápenky převzalo město Javorník. Kolem r. 1900 byla výroba vápna definitivně ukončena. Po válce zbytky stavby přešly do vlastnictví státu. Dnes mají právo s ní hospodařit Lesy České republiky. Po roce 2000 byla stavba a její okolí upraveno do dnešní podoby. Je to nejstarší dochovaná vápenka v Olomouckém kraji.
Po krátké prohlídce pokračujeme do Travné, odkud zítra chceme vyrazit na Borůvkovou rozhlednu. Naštěstí na severozápadním okraji obce u křížové cesty těsně před cedulí Zákaz vjezdu, je kamenité místo k zaparkování jednoho auta, tedy pro nás. Jsem ráda, že už nikam nemusíme a doufám, že se do rána vzpamatuji. Zvlášť když spíme v Mariánském údolí nedaleko poutního místa. Dnes je poměrně teplo. Ještě večer po sedmé je 19 stupňů. Stmívá se a okolo nás se vrací dvě dvojice houbařů s plnými obrovskými košíky. Když šla ta první dvojice, Ota se smál, že tam museli být od rána. Jsem zvědavá, zda zítra něco najdeme. Udělala bych řízky z hub. Už teď se na ně těším.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.309, 17.099)
Poslední aktualizace: 14.2.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Žulová
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Směřujeme na severovýchod republiky – 20. den – Žulová-lom Transgranit a zřícenina hradu Frýdberk, Bílá Voda-klášterní areál, Bílý Potok-kostel sv. Vavřince s románskou věží, Javorník-vápenná pec
turistické rozcestí Žulová - Josefské náměstí
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází na josefském náměstí nedaleko kostela sv. Josefa, ukazuje turistům cestu do dvou směrů. Po červené značce ve směru Lázně Jeseník, Ripperův kámen, Žulová žst - Skorošice, Špičák, zřícenina hradu Rychleby, Javorník a po značce modré ve směru Plavný potok, Bažantnice, Boží hora - Nýznerovská pila, Nýznerovské vodopády, Tři studánky, Horní…
0.1km
více »
Žulová - Kamenické muzeum, Turistické infocentrum, knihovna
Muzeum
Kamenické muzeum, sezónní Turistické informační centrum a knihovna se nachází v budově čp. 1 na Josefském náměstí nedaleko kostela sv. Josefa.
Provoz informačního centra je v období červenec - srpen, po - ne, 9:0…
0.1km
více »
Žulová - Frýdberk
Tipy na výlet
Naším cílem je „žulové“ město, resp. Frýdberk, tento název město užívalo od 14. století do r. 1945, kdy bylo pojmenováno podle množství okolních žulových lomů, tedy Žulová. Jak je již popsáno v úvodu navštívíme Žulovou, město, které je známo nejen množstvím žulových lomů v okolí, ale také zajímavým kostelem sv. Josefa. Hrad, který zde stával je připomínán již v roce 1296, jeho…
0.1km
více »
Žulová, Josefské náměstí
Náměstí
Josefské náměstí najdeme v horní části Žulové, kousek od vlakového nádraží.
Na náměstí stojí morový sloup s Pannou Marií Immaculatou. Sloup pochází z roku 1777 a je jedinou dochovanou barokní památkou. Původně stával na Mariánském náměstí. Koncem 19. století byl přestěhovaný na své současné místo. Sloup se soklem a socha byly vytesané z místního granitu.
Na náměstí se…
0.1km
více »
Žulová - hřbitov pod bývalou hradní věží
Hřbitov
Z hlavního rynku Žulové je hezký výhled na největší dominantu městečka – na chrám sv.Josefa (a jeden z mála „hradokostelů“ u nás) vypínající se na nízkém, ale strmém kopčisku. Předchůdcem sakrální stavby byl od středověku Frydberk, hrad loupežného rytíře Jana Wustehube, a ten z něj podnikal výpravy za kořistí daleko do kraje. Tomuto „ctihodnému“ šlechtici patřil rovněž hrad…
0.1km
více »
Město Žulová
Město
Žulová se nachází 15 kilometrů na SZ od města Jeseníku. Městem prochází silnice 1. třídy č. 60 z Jeseníku do Javorníku a pokračuje do Polska. Železniční trať je na východním okraji města a…
0.1km
více »
Frýdberk-hradní zříceniny posloužily jako kostel
Tipy na výlet
Cestou za poznáváním jesenického okresu se před námi rosprostřelo město Žulová. Zrovna jedeme po silnici I/60 vedoucí z Jeseníku na Javorník. Do města lze dojet jak vlakem, tak i autobusem. Na první pohled nás zau…
0.1km
více »
Žulová - žulový sloup se sochou Pany Marie
Socha
Žulový Mariánský sloup se sochou Pany Marie je hodný svého umístění v „žulovém“ městě. Pomník byl postaven na Mariánském náměstí 8. 9. 1898 u příležitosti oslav padesátileté vlády císaře Františka Josefa I. Tento sloup nahradil starší dřevěný sloup z roku 1793. Autorem sochy Panny Marie s ježíškem je sochař a odborný učitel supíkovické školy pro zpracování mramoru Heinrich…
0.2km
více »
Žulová, Mariánské náměstí
Náměstí
Mariánské náměstí najdeme v dolní části Žulové. Z Josefského náměstí (článek) je to kousek po modré nebo červené značce.
Uprostřed náměstí stojí nový Mariánský (Jubilejní) sloup. Byl postavený roku 1898. Zaslouži…
0.2km
více »
Žulová, dříve Friedeberg, Frýdberk
Město
Město Žulová v okrese Jeseník má dobré spojení vlakem nebo autobusem. Je jednou ze zastávek na trati Lipová-Lázně - Javorník ve Slezsku.
První zmínka pochází ze začátku 14. století. V seznamu vratislavských bisku…
0.2km
více »
Kaltenštejn
Zřícenina
Zřícenina hradu Kaltenštejn (nazývaná též Hradisko) se nachází 9 km severně od Jeseníku.Hrad stojí na zalesněném kopci nedaleko silnice ze Žulové na Vidnavu.
Popis hradu
Zbytky hradu, nepodávají jasný obraz o je…
0.2km
více »
turistické rozcestí Žulová - most, bus
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u hasičské zbrojnice a zastávky autobusu, ukazuje turistům cestu do dvou směrů. Po červené značce ve směru Lázně Jeseník, Ripperův kámen, Žulová žst - Skorošice, Špičák, zří…
0.3km
více »
Žulová
Vesnice
Obec Žulová se nachází severozápadním směrem od města Jeseník a v oblasti nazývané Žulovská pahorkatina. Obcí prochází silniční tah spojující města Javorník a Jeseník. Součástí obce Žulová…
0.3km
více »
Okolo kopce Vycpálku
Trasa
Nenáročná vycházka, která vede ze železniční stanice v Žulové loukami a drobnými lesíky kolem výrazného vrchu Vycpálek s řadou zatopených lomů a lůmků a končí v další obci Vápenná na na…
0.3km
více »
Z Žulové přes Nýznerovské vodopády do Horní Lipové, 15 kilometrů
Trasa
Zopakovala jsem si tento výlet po 25 letech. Začali jsme na nádraží v Žulové. (Žulová leží na trati mezi Lipovou-Lázně a Javorníkem ve Slezsku.)
Po modré turistické značce jsme obešli s odbočkami obě náměstí, Jos…
0.3km
více »
Žulová
Městečko
Žulová je malé městečko s 1300 obyvateli. Nachází se na hlavní trase vedoucí z Jeseníku do Polska.
V samotné Žulové se nachází Kostel sv. Josefa. Jeho…
0.4km
více »
Žulová - Boží hora - jeskyně Na Pomezí - Lipová-lázně
Trasa
Tato trasa vznikla vlastně náhodou. Původně jsme měli v plánu trasu delší a náročnější přes různé kopečky, jen start a cíl byly stejné. Jenže občas se stane, že člověk míní a počasí mění. Te…
0.4km
více »
JESENÍKY 2007 - 4. Žulová, Nýznerovské vodopády a Vápenná
Cestopisy
A druhý den se budíme opět do překrásného rána, po nebi plavou bílá oblaka a mezi nimi na svět vykukuje usmáté sluníčko. Po snídani si jde Jana barvit vlasy a přepírat prádlo a já vyrážím sám do ulic města Jeseníku, bývalého Frývaldova. Toto jméno vzniklo zkomolením německého názvu, ktterý znamenal holé místo - ono na zdejších rozsáhlých štěrkovištích v okolí říčky Bělé vlastně původně město vzniklo. Jeho obyvate…
0.6km
více »
Žulovskou pahorkatinou na Venušiny misky
Trasa
Žulovská pahorkatina, pojmenovaná podle městečka Žulová, leží v severozápadním výběžku moravského Slezska, mezi městečky Žulová a Vidnava; z jihovýchodu i jihozápadu ji svírají…
0.7km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Boží hora
Kostel
Pověst praví, že na vrchol Boží hory někdo přinesl obraz Panny Marie už ve 12. století, nicméně první barokní kaple byla na Boží hoře vystavěna v r. 1713. Kostelík byl dřevěný a okolí bylo ještě kryto dřevěným přístřeškem. V r. 1784 bylo výnosem Josefa II. poutní místo zrušeno a obraz Panny Marie přenesen do kostela ve Skorošicích. Tento kostel vyhořel r. 1833 a i obraz vzal…
0.8km
více »
ZLATÉ HORY 2020 - 8.Za zatopenými lomy Žulovské pahorkatiny - 2.část
Cestopisy
Od Vycpálka a osady Zelená Hora mne už čekalo putování jedním z nejlíbeznějších krajů, jaký jsem u nás kdy viděl. Krajem plným luk, hájů, remízků a zalesněných vršků, skrývajících pod korunami listnatých či jehličnatých stromů ohromné propadliny starých lomových jam, ozdobených mnohde na dně jezírkem... prostě a jasně: mé další kroky vedly fantastickou Žulovskou pahorkatinou!…
0.9km
více »
Zatopený lom Transgranit
Důl, štola, šachta
Z asi desítky zatopených lomů, které jsem při jednodenním putování Žulovskou pahorkatinou viděl, bych ho rozhodně zařadil do trojice těch nejatraktivnějších. Zatímco Arcibiskupský lom mne uchvátil tajemnou at…
0.9km
více »
Rychlebské hory I.část, den třetí.
Cestopisy
Ráno nemohu dospat, aby mi tentokrát východ slunce neunikl. Netopýři už mají po službě. Nahradilo je hejno vlašťovek. Jen proletělo. Zakroužilo a zmizelo. Možná všechen hmyz zli…
1km
více »
Skorošice – Starý hřbitov s Kalvárií
Socha
Že i hřbitov někdy může být příjemné místo k delšímu pobytu můžeme celkem souhlasit. Sice ne každému se může taková myšlenka líbit, ale jsou hřbitovy leckdy mimořádně uspořádané, s krásným okolím, nebo zajímavou h…
1km
více »
Zatopené lomy u Starost
Důl, štola, šachta
Kdysi dávno – na naší jesenické svatební cestě, jsem tuto oblast s ženou už navštívil. Šlapali jsme tehdy z Kobylé přes náhorní planinu s oblíky na Venušiny misky a o něco později navštívili zříceninu Kaltenštejna a nádherný lom Rampu. Červená značka vedoucí do Žulové pak pokračovala po náspu bývalé železniční vlečky, a když poté odbočila na louku, potkali jsme jednoho staréh…
1.1km
více »
Žulovská pahorkatina: Z Vidnavy přes Venušiny misky a Boží horu do Žulové
Pohoří
Žulovská pahorkatina: Z Vidnavy přes Venušiny misky a Boží horu do Žulové (04/2018)
Žulovská pahorkatina je nenápadné pohoří o nadmořských výškách 400 – 500 m, které se nachází v Javornickém…
1.7km
více »
Skorošice - Lom Vaněk
Důl, štola, šachta
Najdeme ho kousek za Skorošicemi při hlavní cestě na Javorník, první odbočkou Doprava. Jeden z mnoha zatopených lomů v okolí Žulové před úpatím Kaní hory. Není sice obklopen vysokými…
1.7km
více »
Rychlebské hory I.část, den druhý.
Cestopisy
Pro zpestření a změnu reliéfu terénu bude dnešní den věnován také nadmořským výškám podstatně nižším. Zdejší oblast je známa spoustou romantických zatopených žulových a a vápeno…
2.1km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Lánský vrch
Vrchol
Odlesněné návrší nedaleko Skorošic u osady Sedm Lánů vedle silnice 60 z Jeseníku do Javorníku. Přes poměrně malou výšku poskytuje zajímavý kruhový výhled. Na jih a západ to jsou hlavně hřebeny …
2.7km
více »