Z Žulové přes Nýznerovské vodopády do Horní Lipové, 15 kilometrů
Trasy • Pěší trasa • Střední náročnost
Zopakovala jsem si tento výlet po 25 letech. Začali jsme na nádraží v Žulové. (Žulová leží na trati mezi Lipovou-Lázně a Javorníkem ve Slezsku.)
Po modré turistické značce jsme obešli s odbočkami obě náměstí, Josefské a Mariánské (články) a bývalý hrad Frýdberk (článek). Musíme se sem ještě někdy vrátit, zajímavostí je tady více.
Pokračovali jsme proti proudu Stříbrného potoka. Po asfaltové cestě, pohodlně. Autoturisté se vyvážejí až k parkovišti, aby nemuseli šlapat těch 5 kilometrů k Nýznerovským vodopádům (též Vodopádům Stříbrného potoka) po svých.
Šli jsme přes Skorošice, ale jen po okraji (do jejich centra vede z Žulové červená značka) a Nýznerov (článek).
Jak se údolí zužovalo, krajina se stávala romantičtější. U vodopádů začíná pravá divočina. To se těžko popisuje, ani fotky všechnu krásu neukáží, to se musí vidět! Strávili jsme u vodopádů hodinu. Poslouchali jsme hučení největšího vodopádu, prolezli koryto potoků, jak to šlo. Museli jsme se také posilnit na další cestu, protože čekalo stoupání.
Tři kilometry k cestníku Bučínský potok vedou poněkud zarostlou cestou, asi tudy nikdo nechodí.
Největší stoupání je 1,5 kilometrů ke Třem studánkám. Přímo vzhůru, přes popadané stromy, bažiny. Vyplazili jsme se do sedla Lví hory. Vede tudy žlutá hřebenovka Rychlebskými horami. Část jsem před lety šla. Další tipy na výlety!
Následoval prudký sestup s nádhernými a neobvyklými výhledy na Jeseníky. Dlouhou dolinou jsme pohodlně došli do Horní Lipové (článek), do vsi a na nádraží. Od Tří studánek je to necelých 5 kilometrů.
Čekání na vlak jsme si zpestřili návštěvou muzea Slezského Semmeringu (článek).
Počasí bylo ideální na túru, zpočátku pod mrakem, pak slunce pálilo, což v lese nevadilo. Viditelnost dobrá, jen poslední úsek Horní Lipovou a mírný stoupák k nádraží byl v horku méně příjemný.