Boršengrýn / Borschengrűn /
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Hrad Boršengrýn stával na vyvýšenině nad vsí Úbočí poblíž Dolního Žandova na Chebsku.Dnes z hradu zůstalo již jen několik náznaků obranných valů a zeď nedalekého židovského hřbitova,která byla postavena ze zbytků kamenného zdiva hradu.
Ves Amonsgrýn /Úbočí/ s tvrzí náležela ve středověku ke kynžvartskému panství, které v roce 1373 koupil Boreš z Oseka (Riesenburku). Z hradu Kynžvart zbývaly v té době již jen Trosky, protože byl v roce 1347 jako sídlo loupeživých rytířů rozbořen a Karel IV. zakázal jeho obnovu. Po získání císařského povolení v roce 1374 si Boreš nechal postavit nový hrad - Boršengrýn. Jeho syn ho v roce 1392 prodal kynžvartské panství královskému podkomořímu Zikmundovi Hullerovi , který jej vyměnil s Hyncíkem Pluhem z Rabštejna za hrad Orlík nad Vltavou. /roku 1395/. Obnovením hradu Kynžvart za vlády krále Václava IV. po roce 1398 význam Boršengrýnu poklesl a když jej začátkem 15. století získal rod pánů z Plavna, byl dáván do pronájmu už jen jako tzv. léno. Údajně odvetou za přepadení a vypálení tří vesnic hrad v roce 1452 oblehlo vojsko chebského městského státu. Malá posádka se vydržela bránit několik dní,ale poté byl hrad za použití dělostřelby dobyt, následně vypálen a rozbořen. Později již nikdy nebyl Boršengrýn obnoven. Jeho historie tak trvala jen necelých 80 let. Zbytky kamenných zdí byly v roce 1846 rozebrány na materiál při stavbě ovčína v Úbočí,několika domů a masivní zdi kolem židovského hřbitova. Poslední výraznější stopy po hradu zmizely když byla povolena výstavba rekreačních chat nad Hradním rybníkem a úpravou terénu v jejich okolí.Velký zásah byl také do Hradního vrchu,který byl v polovině 19 stol.prokopán uprostřed pro potřebu vybudování silnice z Dolního Žandova do Úbočí.
Dnes již z hradu nenajdete téměř nic,ale stojí za to se v Úbočí zastavit.Je zde kouzelný Hradní rybník,kde je i přes studenou vodu příjemné koupání.Zajímavý je také Starý židovský hřbitov o pár metrů dále.