Loading...
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Mlýn
V Boskovicích se nachází mnoho rozličných památek. Hrad, zámek či westernové městečko o turisty nouzi nemá. Ve městě však stojí další, mnohdy téměř neznámé památky či historické objekty, například dva dochované mlýny z pěti, jejichž kola zde kdysi klapala. Jeden z nich stále slouží svému účelu, i když vodní kolo byste u něj hledali již marně.
Dvořáčkův vodní mlýn jsme si prohlédli během třetího výletu do Boskovic, který jsme věnovali méně známým památkám ve městě. Auto jsme zaparkovali přímo u mlýna a vydali se na jeho obhlídku. Všimli jsme si, že jedna polovina budovy má tři patra, z čehož jsme usoudili, že se jednalo o mlýnskou část. Druhá, o patro nižší část zřejmě sloužila jako bydlení či kanceláře. Bohužel jsme neměli objednanou exkurzi, takže jsme si nemohli tyto informace ověřit a dozvědět se třeba i více. Budovu mlýna jsme si alespoň prohlédli zvenku a pak jsme se seznámili s jeho historií.
Dozvěděli jsme se, že Dvořáčkův mlýn býval v pořadí třetí z pěti klapáčů v Boskovicích na říčce Bělé, která zajišťovala pohon mlýnského zařízení. Dobu založení mlýna se nám nepodařilo zjistit, ale je pravděpodobné, že se kdysi jednalo o kamenný mlýn o dvou složeních.
Dále jsme zjistili, že v roce 1928 došlo k jeho modernizaci a přestavbě na mlýn válcový, který mívá nejčastěji právě tři patra, aby byla Doprava produktů co nejrychlejší a nejefektivnější. Přečetli jsme si že, potravina se mezi stroji pohybuje samospádem. V přízemí byly hnací stroje, transmisní rozvod, násypky dopravníků a kartáčovačka. V prvním patře loupačka, mlecí stolice, váha a pytlování. Ve druhém patře sila a někdy aspirační jednotka. Ve třetím patře stála čistička, vysévače, reforma a prachové filtry, nad ní podstřešní transmisní pohon a hnací zařízení zrnových výtahů.
Kdybychom se dostali dovnitř historické budovy, mohli jsme si prohlédnout vybavení od firmy Josef Prokop a synové z Pardubic. Veškeré zařízení má historickou a technickou hodnotu a je převážně dřevěné.
Zaujalo nás, že mlýn Vojtěcha Dvořáčka míval kdysi třímetrové dřevěné kolo a složité palečné převody, které ve 20.století nahradila horizontální kašnová Francisova turbína. Ovšem i ta byla časem nahrazena a dnes zde slouží elektromotory.
Když jsme si mlýn prohlíželi, hledali jsme nějaký vodní tok, mlýnský náhon či alespoň vyschlé koryto. Podařilo se nám zjistit, že mlýn byl ale napájen vodou z velkého rybníka na okraji Boskovic a poháněl celkem pět mlýnů. Od Dvořáčků pokračovala strouha přes zahrádky nad stadiónem do Podhradí k mlynáři Juliu Pirochtovi. Dnes jsme zde nenašli ani náhon u silnice ani rybník. Pouze moderní sportoviště, které ukrylo vodní tok v podzemí a bohužel starý Pirochtův klapáč byl zbořen.
Jsme velice rádi, že i přes rušení mlýnů za dob raného socialismu v 50.letech 20.století se u Dvořáčků stále mele. Po znárodnění v roce 1951 nahradily dřívější pohon dva elektromotory, které mlýn pohánějí dodnes. Přečetli jsme si, že až do konce roku 2010 ve mlýně probíhala výroba pšeničné a žitné mouky.
Za budovou mlýna jsme pak našli kemp, kde se lze levně ubytovat. My jsme zde byli ovšem na jednodenním výletě, takže jsme služby kempu nevyužili. Místo toho, jsme se otočili jako na podpatku a prohlédli si budovy bývalého pivovaru, o němž se dozvíte v mém další článku.
Nyní si interiér historického mlýna můžete prohlédnout i vy. Prohlídky jsou s odborným výkladem nejen pro jednotlivce, ale i skupinky, například školní výlety.
Vstupné 30 ,- kč , délka exkurze je 30 minut.
http://rexhammer.sweb.cz/texty/boskovicka-kaskada.htm
http://mve.energetika.cz/uvod/valcovymlyn.htm