Boskovice z ochozu radniční věže
Turistické cíle • Památky a muzea • Radnice
Vystoupat na nejrůznější věže všech možných chrámů i staveb necírkevních se dnes již stalo běžnou „povinností“ každého turisty. A nemusí to být ani věž šikmá. K tomu napomohl určitě i nejeden oblíbený televizní dokumentární seriál. Uvedené konstatování plně platí i pro město Boskovice, ležící asi 40 kilometrů severně od Brna, na hranici Boskovické brázdy a Drahanské vrchoviny. I zde se můžete vydat vzhůru „po schodoch“ a prohlédnout si město – se všemi 11,5 tisíci obyvateli – a jeho okolí takřka z ptačí perspektivy. Určitě to stojí za to, i když musíte počítat s tím, že zde nenajdete žádné panoramatické orientační fotografie nebo růžice, ve fotografování vám bude bránit síť proti všudypřítomným holubům a většina výhledů se omezuje pouze na katastr města.
Na území tohoto – relativně malého – města se nachází velké množství historických památek a většinu z nich z ochozu radniční věže uvidíte. Jedná se zejména o zříceninu zdejšího goticko-renesančního hradu, empírový zámek, Kostel sv. Jakuba Většího, židovské město, bývalý Klášter, panskou rezidenci a panský dvůr … tedy vlastně o celou městskou památkovou zónou. A když už nabídky vystoupit na vyhlídkový ochoz využijete, pravděpodobně vás vůbec nenapadne, že tuto možnost mají obyvatelé města i jeho návštěvníci teprve velmi krátkou dobu. Dostali ji až v polovině září roku 2010. Do té doby tomu bránily technické záležitosti, jako byly žebříky místo schodiště nebo obrovské hodiny.
Dnes je situace jiná. Ochoz věže je – za dvacetikorunový poplatek v informačním středisku – přístupný novým vchodem a veřejnosti poprvé v historii. Cesta vzhůru vede po schodech se zábradlím a odstraněn byl i „gigantický“ hodinový stroj, který našel své nové místo v muzeu. Celá úprava radniční věže přišla téměř na devět set tisíc korun, přičemž polovinu této částky získalo město jako dotaci MK ČR z Programu regenerace městských památkových zón. Z požárně-bezpečnostních důvodů může na ochoz vystoupit najednou maximálně deset lidí. A když už se na věž vydáte, je třeba si uvědomit, že mnoho měst ani svou radniční věž nemá a i s tou přístupností to nebývá nic moc (vstup přímo z kanceláře starosty, oddělená pokladnice apod.).
Památkově chráněná boskovická radniční věž je zajímavá již svým vzhledem. Je čtyřboká a má ve spodní části seříznuté hrany, takže budí dojem výrazného zeštíhlení (v těchto místech je vlastně osmihranem). Pravděpodobně pochází z komce 15. století nebo z počátku století následujícího, většinou se však udává jako datum přestavby věže do současné podoby rok 1567. Jedná se tedy o pozdně renesanční stavbu, která ovšem ve svých dějinách několikrát vyhořela. Na její zpřístupnění se místní těšili několik desítek let a celé slavnostní zpřístupnění věže je považováno za přepsání dějin města. Za nejkrásnější výhledy z ochozu radniční věže bývají považovány všeobecně pohledy na židovskou čtvrť, boskovický zámek nebo Masarykovo náměstí a k Bělé.
Pod Ochozem jsou umístěny čtyři kulaté ciferníky věžních hodin. Kdy byly na radniční věži umístěny se neví. Písemně jsou poprvé zmiňovány v roce 1714, ale ještě roku 1728 byl ciferník pouze jeden, a to na straně k náměstí. Dnešní vyhlídkový ochoz je vlastně původním hlídkovým Ochozem se stříškou, z něhož dříve hlásný vytruboval hodiny (ve dne polnicí a v noci píšťalou) a v noci zde klidný spánek boskovických hlídala požární stráž. Zábradlí tohoto Ochozu tvoří zděná balustráda s kuželkami na své čelní straně. Samotnou věž, prolomenou třemi malými pravoúhlými okénky, zakončuje polygonální nástavec – tzv. tambur – s cibulovitou bání s lucernou, makovicí a větrnou korouhvičkou s pozlaceným městským znakem.
Závěrem si prozradíme několik důležitých technických údajů. Věž je celkově vysoká 41,5 metru, přičemž podlaha ochozu se nachází ve výšce 22,3 m. Šířka věže u základů a ochozu je 6,2 metru, síla zdi u základů:pak 1,2 m a u ochozu 0,7 m. Než vystoupáte na ochoz, čeká vás celkem 106 schodů, z toho 45 do půdního prostoru a 61 dalších ve věži na ochoz. Za možnost absolvovat tento výstup zaplatíte 20,- Kč (děti ve věku 6-15 let a pouze v doprovodu dospělé osoby, důchodci a ZTP 10,- Kč). Věž je – alespoň podle oficiálních informací města - přístupná jen v letní sezoně, tedy květen – září, a to pouze v čase od 10,00 do 16,00 hod. (a zcela nepochopitelně – i když u nás snad i nepřekvapivě - bez pondělí a s posledním možným výstupem 30 minut před „závěrečnou sirénou“). Přitom je zajímavé, že původně bývala zpřístupněna veřejnosti i v říjnu, otevírací doba bývala i v pondělí a trvala od 8,00 do 17,00 hodin. Musím však říct, že díky ochotě zaměstnanců MIS a IC Boskovice se dá na věž chodit spíše podle původního rozpisu.