Boskovice - Masarykovo náměstí
Z pohledu ptáka (anebo při nakouknutí do mapy) je tenhle rozsáhlý a svažitý plac obdélníkem o stranách asi 200m x 45 m, posazeným trochu našikmo směrem od jihovýchodu k severozápadu do centra města. Tak jako jiné rynky u nás, může se i hlavní boskovický pochlubit výkladními skříněmi obchodů a několika restauracemi. Na rozdíl od jiných ale jeho jižní strana umožňuje vstup do sousedící židovské čtvrti.
Spodnímu konci Masarykova náměstí dominuje kostel sv.Jakuba staršího, střední část krášlí kašna a nad horním koncem rynku se vypíná budova radnice s pozoruhodnou věží.
A my si nyní o těchto zajímavostech povíme něco víc...
Impozantní kostel sv.Jakuba Staršího (mladší byl též apoštolem, ale tolik se neproslavil) se vypíná nad nejspodnějším okrajem rynku. Za svou podobu vděčí pánu Ladislavovi z Boskovic, který přikázal v letech 1493 – 1527 staršího kostelního předchůdce zcela přestavit. Erby pána a jeho manželky – ctihodné to Magdaleny z Dubé, dodnes zdobí vstup do kaple Srdce pána Ježíše Krista. Hmotu kostela do vertikálního směru prodloužila vysoká věž, vystavěná nad starou sakristií.
Kostel v průběhu času několikrát vyhořel a spolu s tím se měnil i jeho vzhled. Za Václava Morkovského ze Zástřizl k němu přibyla i třetí věž, která byla vysoká 60 metrů. V roce 1772 ale byla po dalším z požárů snížena na 41 m, zakryta jednoduchou jehlancovou střechou a o dva roky později kvůli stabilitě podepřena dvěma mohutnými opěráky – opěrnými pilíři. Z původních třech svislic se dodnes zachovala jen tahle jediná.
Interiér kostela je osmi sloupy rozdělen na tři samostatné chrámové lodi. Vysoká lomená okna jsou ozdobena kružbami s plaménkovým motivem. Uvnitř chrámu se nachází množství velmi cenných renesančních náhrobků a hlavní vchod spolu s portálem krášlí pozlacený cyrilometodějský kříž.
Chrám sv.Jakuba staršího býval až do roku 1786 obklopen hřbitovem...
Přibližně ve středu náměstí narazíme na zajímavou městskou kašnu. První kamenná kašna v roce 1781 nahradila tu dřevěnou předchozí, ale i do ní byla voda přiváděna dřevěnými rourami.Zhotovil ji boskovický mistr kamenický Franz Fischer a sloužila nejen za zdroj pitné vody, ale i řemeslům a jako zásobárna pro případ požáru. Jelikož na ni bylo použito nekvalitního kamene, byla neustále opravována. Roku 1876 darovali radní kámen na stavbu kašny nové a její výstavbu urychlili hlavně měšťané s právem várečným, kteří by se bez ní neobešli.
V roce 1954 byla kvůli dopravě přesunuta ze středu rynku na dnešní místo a změnila se i její podoba: z původně kruhového tvaru se stala elipsa o délce asi 6.5 m a šířce 4.5 metru. Kašnu už v té době neplnila voda z dřevěných rour, ale městský vodovod.
Roku 1997 proběhla její rekonstrukce, přičemž byly všechny její strany zpevněny betonem barvy kamene. Kašnu zhotovenou z jemnozrnného našedlého pískovce zdobí litinový korpus se dvěma mísami.
Nad horním okrajem rynku se vypíná budova, která ke všem náměstím neodmyslitelně patří – městská radnice. Ta boskovická navíc s unikátní věží. V radnici zasedával městský soud, ve sklepeních spolu sousedil vinný šenk s mučírnou a před budovou stával pranýř.
Současná podoba domu pochází z druhé poloviny 16.století, kdy byl pozdně renesančně přestavěn. Roku 1713 radnice spolu s několika okolními domy vyhořela, ale byla opravena a věž o pár desetiletí později zastřešena novou bání. K celkové přestavbě sídla konšelů došlo roku 1859 a až do šedesátých let minulého století v ní sídlil okresní soud. Přízemí bylo upraveno k obchodním účelům a v druhé jeho části se nacházela věznice a byt dozorce.
Ve druhé polovině 20.století se začalo s opravami budovy (byly rozloženy na etapy), to samé pokračovalo i po sametu a v září 2010 byl veřejnosti slavnostně zpřístupněn ochoz radniční věže.
Je vysoká 41.5 metru a díky seříznutí je ve své nižší části osmistranná, díky čemuž se zdá ta vyšší část o něco širší.
Věž je zakončena vyhlídkovým ochozem, na kterém se kdysi pohyboval ve dne v noci hlásný a oznamoval spoluobčanům aktuální hodinový čas. Za dne polnicí a v noci píšťalou. Dnes nás tady žádný hlásný svým vytrubováním už rušit nebude a my se můžeme v klidu pokochat pěkným pohledem dolů na město i do okolní krajiny.
Zbývá snad jen dodat, že pod ochozem na všechny čtyři hlavní světové strany trčí ciferníky věžních hodin... že je věž úplně nahoře nad našimi hlavami zakončena polygonální nádstavbou s oplechovanou cibulovitou bání s lucernou a další malou cibulkou... a že radnice neslouží jen městskému úřadu, ale svým informačním centrem dole v přízemí i nám, turistům...