Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Pomník
Každá obec se většinou ráda pyšní svými nejslavnějšími rodáky, a pokud se jedná o někoho, kdo svou zemi výrazně proslavil v zahraničí, platí to dvojnásob. A výjimkou nejsou ani jedenáctitisícové Boskovice. Koneckonců jméno českého malíře a sochaře Otakara Kubína je minimálně ve Francii pojmem té nejvyšší světové kvality. Jeho obrazy jsou však rozesety v galeriích po celém světě. Však také Kubín svého času projel Berlín, Paříž, Neapol, Řím i Florencii, aby se roku 1951 vrátil zpět do Boskovic. Odsud však v roce 1964 znovu odešel do Francie, kde o pět let později – v Marseille – také zemřel. Je přitom zajímavé, že skromný pomník slavného boskovického rodáka stojí v malém parčíku na místě bývalé staré pošty, tedy Kubínova rodného domu. Zde dne 22. října 1883 přišel malý Otakar na svět. A ještě zajímavější je fakt, že některé informační prameny ponížily tento dům na starou školu, kde Kubínovi pouze bydleli.
Kubínův boskovický pomník, resp. jeho bustu, vytvořil v roce 2003 akademický sochař Bedřich Čelikovský z Brna, jemuž konkuroval návrh Nikose Armutidise. Stalo se tak ke 120. výročí umělcova narození a finance na jeho zbudování zajistilo Město Boskovice ve spolupráci s Klubem přátel Boskovic. Jeho slavnostní odhalení proběhlo dne 18. října 2003, a to za účasti zástupců francouzského zastupitelství a hejtmana Jihomoravského kraje. Celkové realizační náklady na pomník činily 250 000,- Kč a u Kubínova pomníku, nacházejícím se na ulici kpt. Jaroše, také dodnes probíhají slavnostní pietní akty. Těch „kulatých“ se pak zúčastňují pravidelně také hosté z Francie, např. z Provence, kde Kubín svého času také žil. V zahraničí je také Otakar Kubín - nebo tam spíše Othone Coubine - dodnes vlastně známější než u nás.
Bedřich Čelikovký (paradoxně narozený v Paříži, studující mj. v Olomouci a zesnulý v Brně), který v Boskovicích v mládí žil a sám si v době vytváření pomníkové busty Kubína pamatoval, následně předal své dílo Antonínu Paděrovi. Ten jeho návrh zrealizoval ve slévárně v Dolní Lhotě. Podstavec pro bustu pak podle návrhu - v říjnu roku 2015 zesnulého - autora vytvořil Milan Komárek z Kamenoprůmyslu Letovice.
V rámci slavnostního odhalení pomníku byl vydán plakát s reprodukcí Kubínova obrazu Kytice i dvě pohlednice s reprodukcemi jeho obrazů. Výtěžek z prodeje pak byl použit na spolufinancování pomníku umělce, který byl mj. součástí umělecké skupiny Osma i Spolku výtvarných umělců Mánes.