Boskovice - sousoší sv. Cyrila a Metoděje
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
Ani půvabné jedenáctitisícové jihomoravské město Boskovice neuniklo trendu doby a také na jeho okraji se nachází zóna, která nemá s historickými památkami nic společného. Na nedostatek návštěvníků si však tyto chrámy konzumu rozhodně stěžovat nemohou. Pokud tedy projdeme nevšímavě kolem prodejny Albert a vydáme se ke světelné křižovatce ulic Nádražní a Otakara Kubína, za níž stojí Hotel Slavia a následně také všechny ty Kauflandy, Tesca a tomu podobné „svatostánky 21. století“, uvidíme po pravé ruce zajímavé sousoší soluňských věrozvěstů, kteří před nějakým časem dorazili na naše území v roli osvětových pracovníků.
Jedná se o jeden z těch artefaktů, které byly vztyčeny z iniciativy a finančních prostředků jednotlivce; v tomto případě boskovického měšťana – a rodáka z Žerůtek - Františka Klevety. Ten nechal na tehdejší Brněnské ulici postavit sousoší Cyrila a Metoděje v roce 1868. Autorem sousoší, které je – coby cenné sochařské dílo dotvářející veřejné prostranství města - památkově chráněno od ledna roku 2013, je brněnský sochař Ferdinand Kellner. Ten zde údajně jako předlohu použil známé sousoší Emanuela Maxe z roku 1840, které se nachází na schodišti arcibiskupského paláce v Olomouci.
Sousoší je Vysoké přibližně 4,5 metru a je zhotoveno z regionálního jemnozrnného pískovce. V čele sousoší se nachází kamenná deska s nápisem. Podstavec pod sochami je cihelný, s omítkou, a v jeho čele je také nápis. Vznik tohoto sousoší je zřejmě spojen s několika výročími z konce 19. století, které s oběma bratry souvisí. V roce 1863 proběhly „oslavy“ 1.000. výročí jejich příchodu na Moravu a roku 1869 uplynulo 1.000 let od smrti sv. Cyrila.