Boskovice - židovská čtvrť a synagoga
Turistické cíle • Památky a muzea • Synagoga
Jednou z částí města Boskovice je židovská čtvrť, v nichž se nacházejí domy, zařazené mezi Kulturní památky a také nádherná židovská synagoga. Jelikož máme rádi židovské památky, nemohli jsme tuto část města vynechat. Auto jsme zaparkovali nedaleko kostela sv. Jakuba Většího na velkém parkovišti a pak jsme se kolem svatostánku vydali přes náměstí na zámek, dále na zříceninu hradu a pak do muzea, které sídlí pro změnu v bývalém zámku. Následně jsme zamířili na náměstí a pak jsme se již vnořili do úzkých uliček židovského města.
Jak jsme se z historie dozvěděli, židovská obec v Boskovicích byla jednou z největších na Moravě a roku 1850 vznikla samostatná politická obec, jejíž význam vyvrcholil roku 1851, kdy se zdejší rabín A. Paleček stal zemským rabínem na Moravě a byl jím až do smrti v roce 1884. Dále jsme zjistili, že boskovičtí Židé se živili zejména obchodem a v 19. století začali zakládat továrny v Boskovicích a okolních obcích. Nepřekvapilo nás, že mnozí místní Židé se proslavili jako vědci, lékaři, talmudisté, spisovatelé, herci či zpěváci.
Prohlídku židovské čtvrti jsme začali v ulici U Vážné studny, kde jsme si prohlédli několik domů, které byli zařazeny mezi Kulturní památky, o čemž svědčí památné cedule na domech. Dále jsme viděli Masné krámy, kde stávala do roku 1823 židovská "strážnice", tj. sídlo obecního strážníka, která byla zničena požárem. Zjistili jsme, že ve svahu před domem č. 5 byl tehdy zahlouben napůl v zemi masný krám a vedle něho hasičské skladiště. Podle zachovaných plánů byly tyto objekty přestavěny a rozšířeny roku 1854 na pět masných krámů. Zaujalo nás, že touto stavbou vyřešili Židé definitivně terénní nerovnost na náměstí "U Vážné studny". Bohužel Masné krámy zanikly již před rokem 1914.
Další místo, které jsme navštívili byla synagoga v Traplově ulici, kterou vybudoval stavitel italského původu Sylvestr Fiota roku 1639, přičemž o devět let později byla rozšířena o vedlejší loď, přistavěna byla předsíň s hlavním vstupem a s galerií pro ženy v patře, hlavní sál byl zaklenut klášterní klenbou, jejíž svorník zdobí znak tehdejšího majitele panství Leopolda z Dietrichsteinu a synagoga tak získala podobu jednopatrové budovy obdélného půdorysu se strmou sedlovou střechou.
V pokladně synagogy jsme koupili vstupenky a vydali se i s průvodcem na prohlídku. Ten nás provedl prostornou stavbou v novogotickém slohu a dozvěděli jsme se od něj, že před nynější synagogou ve městě existovala starší renesanční stavba, která stála za humny domů na náměstí a byla to asi jednoduchá, jednolodní budova s rovným trámovým stropem a menších rozměrů.
Průvodce nás také informoval o tom, že ve 20. letech 19. století byla vestavěna dřevěná tribuna pro ženy, přístupná schodištěm z mezipatra a vyměněny některé dřevěné prvky vybavení, dále byla přidána ozdobná mříž oddělující galerii od sálu, mříže v oknech a mosazné lustry. Dále jsme se dozvěděli, že další drobné úpravy byly provedeny o deset let později a roku 1908 byla synagoga opět důkladně opravena. Tehdy pravděpodobně osazeny v oknech sálu barevné vitráže a stěny interiéru vymalovány dekorativní historizující malbou.
Bylo nám řečeno, že v letech 1935-1936 realizována podle návrhu vynikajícího funkcionalistického architekta Arnošta Wiesnera citlivá obnova a výtvarné sjednocení interiéru, přičemž stěny byly vymalovány opět bíle, byly odkryty a restaurovány původní barokní malby a těžké lustry doplněny malými reflektory.
Nepřekvapilo nás, že za druhé světové války byla synagoga uzavřena a sloužila jako skladiště majetku, který byl zabaven boskovickým Židům. Nicméně jsme se zhrozili, když jsme zjistili, že synagoga byla i po roce 1945 dále využívána ke skladování, např. v letech 1959-1962 byla v nájmu n.p. Minerva Boskovice, poté sloužila jako sklad stavebních potřeb.
Zaujalo nás, že v předsíni, v níž se dodnes zachovaly dvě kasičky a kamenná mísa na umývání rukou, byly v úkrytu v zazděném výklenku u schodů v roce 1990 náhodně nalezeny uschované hebrejské liturgické knihy.
Dále nás průvodce informoval o tom , že v roce 1994 byla synagoga navrácena Židovské obci v Brně. Nicméně již od roku 1989 probíhala celková stavební rekonstrukce, která skončila roku 2001.
V interiéru synagogy jsme si prohlédli cenné hebrejské nápisy či schránku na tóru. Uprostřed sálu jsme shlédli vyvýšené řečniště, okolo kterého jsme pak spatřili dřevěné lavice pro muže. Neunikla nám ani galerie v patře pro ženy. Bylo nám řečeno, že synagoga obsahovala celkem 134 mužských, 147 ženských a 72 dětských sedadel.
Když jsme si synagogu prohlédli, opustili jsme tuto pěknou stavbu a vydali se na prohlídku kostela sv. Jakuba Většího, který se nachází přímo v centru města na Masarykově náměstí.
Otevřeno: duben - říjen: pondělí: zavřeno
úterý - pátek: 9:00 - 17:00
sobota: 10:00 - 16:00
neděle: 13:00 - 17:00
Pro předem objednané skupiny je možné zajistit prohlídku i v jiném termínu. tel:+420 775 407 105
Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, skupiny studentů 15Kč
http://muzeum.boskovice.cz/expozice.htm