Branná - hřbitov
Poměrně velký areál hřbitova (100 x 50 m) se rozkládá ve svahu nad silnicí v severní části obce. Těm, v jejichž hlavách naskočil počet v současnosti zde žijících obyvatel (není jich ani 300) se asi bude zdát poněkud předimenzovaný, ale je třeba si uvědomit, že zde v minulosti žil daleko větší počet usedlíků. Po vzniku hradu Goldsteina (Zlatého kamene) se stejnojmenná podhradní ves už ve středověku rozrostla do velikosti městečka a od roku 1890 bylo až do poloviny 20.století městem. To zde ale tehdy žili především Němci. V roce 1930 počet obyvatel Goldsteina přesáhl tisícovku a spolu s okolními osadami zde žilo víc jak 1300 obyvatel. Po druhé světové válce a odsunu Němců jich tady zbylo i s novousedlíky jen něco málo přes čtyřista, Golstein ztratil titul města a roku 1947 byla obec podle svého hlavního říčního toku přejmenována na Brannou.
Místní hřbitov patří římskokatolické církvi, je udržován v původní podobě a může se pochlubit jednou kulturní památkou, jíž je hřbitovní kaple se zvonicí stojící v jeho nejvyšším severovýchodním cípu. Jedná se o jednoduchý klasicistní podélný objekt s obloukovým závěrem. Je omítnut bílou vápennou omítkou, sedlová valbená střecha je pokryta eternitem a přizdobena nádstavbou zvoničky s lucernou a cibulovou bání obitou plechem. Vstupní průčelí má půlkruhové ukončení a interiér se skrývá za dvoukřídlovými dřevěnými vraty. Po stranách vstupu a na nárožích vidíme pilastry nesoucí profilovou římsu. V trojúhelníkovém štítu je proraženo okno, další dvě osvětlují vnitřní prostor kaple s dřevěným stropem a šachovnicovou mramorovou dlažbou. Jinak je interiér prázdný, neboť plán využít kapli jako smuteční síň dosud nebyl realizován...
Kaple není jedinou zajímavostí hřbitova. Od cesty je oddělen hřbitovní zdí a v prvním odkrytém průhledu směrem od obce nás zaujme pohled na vysoký pompézní kamenný sloup. Jedná se o Pomník padlým první světové války, který dříve stával u mostu před hradozámkem Kolštejnem a sem byl později přenesen.
Dalším zajímavým objektem jsou boží muka stojící před hřbitovní zdí a také hřbitovní brána, které byly roku 2019 vzorně opraveny.