Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kašna
Kašnu se sochou Hygie (správněji Hygieia) bych mohl popsat zřejmě i ve spoustě jiných míst nejen v Česku, ale i v Rakousku, nebo i jiných částech bývalé monarchie. Litinová socha Hygie, která nese na ramenou amforu s vodotryskem je příkladem vynikající práce slévačů umělecké litiny v Blansku. Podobných nebo stejných kašen totiž firma vyráběla několik téměř v sériové produkci. Výroba těchto soch začala někdy v polovině 19. století a trvala téměř do 30. let 20.století. Kašny byly nabízeny prodejním katalogem fy. Breitfeld, Daněk i spol., na jejich tvorbě se podíleli sochaři Pavel Veverka, později jeho syn Otakar, P.J. Mene, Julius Krill aj.
Jednu ze stejných kašen můžeme nají na náměstí v Branné, původní kašna je z r. 1866, samotná socha je pak z r. 1901. Obdobné nebo stejné můžeme najít třebas v Mohelnici na náměstí u Morového sloupu, další, o které vím je pak v Osoblaze. Hygie je dcerou boha Asklépia a Epione, v řecké mytologii je pak bohyní zdraví a čistoty, ale např. i Měsíce. I Hippokratova přísaha začíná odkazem na Higii. Její sestry Meditrine a Panakeia symbolizovaly jednotlivé stránky zdraví, léčení a hojení. V římském bájesloví jí odpovídá bohyně Salus, v keltském podání Sirona.
Atributem bohyně má být had, ten ne kašně nejní, spodní část kašny původně obsahovala i dvě vodovodní trubky, ty už v Branné chybí, nicméně navíc oproti těm v Mohelnici nebo Osoblaze se dochovala čtvercová nádrž z původní kašny, v které je socha umístěna. (byla-li u ostatních nevím)