Branná – Informační centrum a Expozice lesnictví
Kdo míří do Jeseníků od západu, tedy přesněji od východních Čech, v podstatě nemůže minout městečko Branná v úpatí Hrubého Jeseníku. Letos to v podstatě ani jinak nejde, když je v létě uzavřená cesta přes Červenohorské sedlo, prochází drtivá část Dopravy do severních partií Jeseníků právě tudy.
Ačkoliv počet obyvatel se dnes pohybuje kolem tří stovek, lze z výstavnosti obce usoudit, že to bývalo poměrně významné centrum života pod nejvyššími horami Moravy. Původní název Kolštejn (Goldenstein) prozrazuje, že středověké období mělo co dočinění s drahými kovy.
O svůj název přišla Branná v poválečných letech, snad název zněl příliš německy, dnešní název je tedy spojen s říčkou, která tudy protéká (pův. Brona).
Název obce připomíná jisté vstupní zařízení, proto se dnes Branná prezentuje jako brána Jeseníků. Kupodivu k tomu má vcelku dobré předpoklady. Okolí městečka patří k nejzajímavějším oblastem, byť zatím ne zcela doceněných, které může návštěvník Jeseníků navštívit. Asi nejznámějším lákadlem je vrchol Vozky se skalními útvary, úžasná je ovšem lokalita skal Pasák (s naučnou stezkou). K tomu přičtěme kaskády na Hučavě (ty můžete objevit při cestě na Vozku).
Botanické příznivce potěší lokalita rozkvetlých luk kolem Alojsova, ale třebas i vycházky na pláně severně a západně kolem Kutného vrchu a Kronfelzova (to jsou vlastně Rychlebské hory).
V těžkostech prochází opravou kdysi výstavný Liechtenštejnský zámek, opravuje se i budova bývalé rychty. K jedinečným záležitostem patří i místní minipivovar s pivem Bran.
K nabídce služeb pro turisty patří už nějakou dobu zdejší Informační centrum. Na rozdíl od bohatších a větších obcí jde o soukromou (chválihodnou) aktivitu. Mimo letní sezonu sídlí informace v budově vedle bývalé školy na náměstí (dnes wellness hotel).
Otevřeno je denně mimo neděli (viz galerie). Mimo běžného sortimentu různých letáků, pohlednic, map, magnetek atd., nabízí i tradiční i netradiční výrobky z Jeseníků (sklo, pochutiny, nápoje, drobné řemeslnické výrobky).
V letních měsících pak rozšiřuje svoji nabídku o výstavní prostory (nedaleko náměstí ve stodole pod přilehlým parkovištěm). Za přispění správy Lesů ČR je zde k vidění malá expozice lesnictví. Má to i své logické opodstatnění, Branná je z velké části obklopená hlubokými lesy (hlavně ve východní části pod Vozkou), takže značná část zbylých obyvatel má s lesy co dělat. V expozici můžeme vidět různé druhy nástrojů, které lesníci ve své práci užívají, fotografie lesních prací, či pár preparovaných obyvatel lesa.
Půdní prostory stodoly slouží k výstavním účelům. Letošní léto patří téměř místnímu fotografovi Antonínu Říhovi. Rodák z nedaleké Rudy nad Moravou v Branné léta působil jako lesník. Jeho fotografie divé lesní zvěře patřily dlouhá léta k nejlepšímu, co se u nás dalo v tomto oboru vidět.
Vstupné do expozice je snesitelných 30,- Kč (děti 20,-).
Expozice lesnictví je běžně otevřena v letním období (spolu s přemístěným IC), mimo sezonu lze návštěvu domluvit v trvalém sídle informací na náměstí.