Směřujeme na severovýchod republiky – 18. den – CHKO Jeseník - cca 9 km dlouhý okruh po části NS Pasák a Pod ptačí planinou: Branná–Mariánský pramen–skály Pasák–Přední Aloizov–Aloizovské louky–Banjaluka–Branná - Ostružná-pivovar Cestář
Neděle 6. 9. 2020
V noci bylo nezvyklé horko, ochladilo se jen nepatrně, takže peřina dnes byla zbytečná. Kupodivu už ani nepršelo. Ráno mezi mraky vylézalo sluníčko.
Ráno jsme se jen přesunuli do kabiny a přejíždíme na parkoviště pod sjezdovkou, které jsme si již včera vybrali. Tady jsme v poklidu udělali ranní hygienu a posnídali. Pak jsme se vrátili zpátky do centra, abychom vyrazili na výlet. Začínáme však ve zdejší cukrárně. Včera nám trubičky tak chutnaly, že jsme si ji koupili jako startovné.
Dnešní naše trasa je na severozápadním okraji CHKO Jeseníky. Chceme dnes projít větší část naučné stezky Pasák (její další část si ponecháváme na zítra, kdy se na ni dostaneme z druhé strany ) a část naučné stezky Pod ptačí planinou. Ta první měří celkem 12,5 km a je na ní 14 zastavení, kde je možno dočíst se informace o zdejším přírodním bohatství, historii obhospodařování tohoto kraje, o kulturních a technických památkách včetně pohraničního opevnění z doby před 2. světovou válkou. Trasa vede přes louky, lesem, okolo skal i lesní asfaltkou. Ta druhá měří celkem 4 km a je na ní 5 zastavení – vede podle říčky Branná i podél skalních stěn s výhledem do hluboké rokle.
Město opouštíme úzkou uličkou v jižní části náměstí. Jdeme po zelené – jdeme z kopce a současně chvíli i po obou naučných stezkách. První zastávku děláme u zázračného Mariánského pramene. Kdysi tady stával farní dřevěný kostelík se sochou Panny Marie Utěšovatelky. Scházeli se zde poutníci, kteří věřili v zázračné vyslyšení svých modliteb. Kostelík byl ještě nahrazen zděným kostelem, ale když r. 1789 byl zrušen jako nadbytečný, byl odsvěcen a zbořen. Jen ten údajně léčivý pramen zde zbyl. Prý má stálou teplotu 8,7 °C.
Pod skalní stěnou scházíme k říčce Branná, kterou přecházíme. Tady na rozcestí Branná – Mariánský pramen naučná stezka Pod ptačí planinou odbočuje vlevo podle říčky. My pokračujeme dál po zelené a NS Pasák vpravo. Směřujeme k hlavní silnici. Té se naštěstí jen dotkneme a stáčíme se vlevo k trati. Železniční zastávka Branná je jen nedaleko, ale nezacházíme k ní. Možná ji uvidíme shora. Tady vlastně NS Pasák začíná. Je zde mapka stezky i krátké povídání.
Tady začíná první dobrodružství. Cesta vede úzkým tunýlkem pod tratí, kde má své koryto také nedaleko pramenící potůček. Možná že po včerejších lijácích je v něm nadměrné množství vody, která stéká po betonových schodech tak, že nás rozstřikující voda docela pěkně osprchovala.
Stoupáme vzhůru, vpravo se otevírají daleké výhledy, vidíme dokonce rozhlednu Na Štvanici, ale také pěkné černé mraky. Uvidíme, co nám přinesou. Stoupáme až k přírodní památce Pasák, podle které má NS svůj název. Je to jeden z nejrozsáhlejších skalních útvarů v Jeseníkách. Jsou tu mohutné skály až 10 metrů vysoké i jednotlivé skalky s erozními pruhy,
které vznikly agresivním působením vody, sněhu a ledu na vápenité části horniny. Skály připomínají kovadlinu (jejich horní část je širší) a pastevce, jsou tu skalní plotny i skalní okno vysoké 3,5 m, široké 2 m a dlouhé 5 m. Netušili jsme, že budou tak zajímavé. Jen se špatně fotí. Naučná stezka nás vede až na jejich vrchol.
Když jsme si mysleli, že už dál stoupat nebudeme, spletli jsme se. Stále ještě musíme vzhůru. Krátkou zastávku děláme o chvíli později na vyhlídce, odkud vidíme rozhlednu na Suchém vrchu, nedostavěnou Dalimilovu rozhlednu a Králický Sněžník. Je tu nádherná krajina. Když se nemůžeme kochat dalekými výhledy, pozorujeme další, již menší skaliska.
Přicházíme na náš dnešní nejvyšší bod – na rozcestí Přední Alojzov – vyhlídka (839 m). Pod námi je jako na dlani město Branná – vidíme kostel i zámek a samozřejmě další a další kopečky od Suchého vrchu až po Králický Sněžník. Dokonce je tady umístěna i panoramatická tabule.
Konečně klesáme. Nepříliš pohodlnou cestičkou procházíme okolo pastvin k rozcestí Alojzovské louky, kde bývala osada. Dnes zde někde mají být pozůstatky lesní železnice, ale nějak jsme je nenašli. Zelená značka odbočuje vpravo, naše NS vlevo. Cest je tady víc, je nutno pečlivě sledovat značení.
Čeká nás poměrně prudké klesání – cesta vede lesem téměř až na rozcestí Banjaluka – hájovna. Až do 2. světové války tady bylo překladové nádraží pro zde vytěžené dřevo. Naložené vlaky sem sjížděly samospádem po trati s rozchodem 700 mm. Toto unikátní dílo lesních drah po r. 1937 zaniklo. Toto místo takhle pojmenovali lesní dělníci, kteří sem přijeli ze srbského města Banja Luky.
Tady NS pokračuje rovně. Jenže my plánujeme, že se na toto místo dostaneme po žluté zítra, proto na rozcestí odbočujeme po žluté vlevo. Jdeme jen kousek – na rozcestí Banjaluka – viadukt. Tady máme možnost volby, kterou část NS Pod ptačí planinou si chceme projít. Ta pohodlnější vede po lesní silničce rovně po žluté turistické trase mezi tratí a říčkou Branná k nám známému rozcestí Branná – Mariánský pramen, odkud se musí vystoupat do města. My samozřejmě volíme tu druhou – náročnější část, která odbočuje po zelené přes říčku Branná a stoupá lesem ke skalám. To je ten důvod, proč jsem tuto cestu zvolila. Otovi nezbývá nic jiného, než se podřídit. Ví, že námitky by byly zbytečné. Cesta vede mezi skalisky, do kopce, občas z kopce. Skály jsou však nádherné, ty nejhezčí bohužel nefotogenické. Místy jsem měla pocit, jako když procházíme malým skalním městem. Jeden skalní hřeben následuje další. Dříve tato oblast nebyla zalesněná, jsou zde vidět staré lezecké cesty. Na jedné ze skal dokonce stával altán.
Na hlavní silnici se dostáváme u hřbitova, ale to už kousek pod námi vidíme věž kostela. Vracíme se moc spokojení. Viděli jsme zase zajímavý kus naší krásné vlasti. Navíc opět máme další houby na sušení. Sice jsem už vydala zákaz, ale nakonec jsme ho porušili oba. Ty nádherné houby přímo u cesty tam nešlo nechat.
V cíli jsem neodolala a zakoupila každému jednu trubičku jako nedělní moučník. To je taková dobrota, že jsem neodolala. Sjeli jsme na ranní stanoviště - na parkoviště pod sjezdovku, kde jsme si uvařili opožděný oběd. Houbová omáčka ze včera podušených hub byla hotova za chvíli. S knedlíkem to byl výborný oběd. Dnešní houby krájíme na sušení.
Přesouváme se do Ostružné, kde od r. 2016 své pivo vaří pivovar Cestář ve skutečně vkusně upravené dříve zchátralé vesnické usedlosti. Na místě však zjišťujeme, že je to malý rodinný pivovar, který má otevřeno jen v pátek a v sobotu od 15 do 22 hodin. Dnes je tedy zavřeno. Dále zjišťujeme, že včera tady měl koncert jazzman Laco Déczi, vl. jménem Ladislav Déči. To kdybychom věděli, určitě bychom sem zajeli už včera. Na něj v Plzni chodíme, když se tam objeví. Je to Slovák, který r. 1962 odešel do Prahy. R. 1985 emigroval a nyní žije v Americe. Přesto sem často se svojí kapelou přijede.
Uvnitř – na prosklené terase je nějaká malá sešlost, asi se loučí s Lacem, venku má ještě auto. Dveře jsou otevřené. Dlouho váhám, zda tam mám nakouknout a poptat se na petku. Když už si mne všichni všimli a koukali, co tu nacvičuji, tak jsem se odhodlala a vešla. To mi už šel majitel naproti. Za chvilku už mi jednu petku donesli, že už piva moc nemají, ale jednu že nám prodají. To bylo Otovo štěstí. Dnes večer by neměl co pít nebo by se musel spokojit s nějakým zde běžně nabízeným pivem, převážně Holbou.
Teď už jen najít místo na přespání. Zpátky do Branné nechceme. Za Ostružnou odbočujeme vpravo do Petříkovic, kde je u silnice označené parkoviště Petříkov - okraj. Je to tady super. Není to u hotelu, je na rovině. Jen ještě popojíždíme do Petříkovic. Ota zde v době dávno minulé oslavil 2x Silvestr, chce se tam podívat, zda ještě něco pozná. Moc toho nebylo, ale domek, kde tehdy slavili asi poznal.
Vracíme se na parkoviště, večeříme a sbíráme síly na zítřejší výlet. Venku je docela zima, zvlášť ve srovnání se včerejškem, navíc jsme u potoka. K vodě se však nikde dostat nedá. Zase musíme použít vlastní vodu. Jdeme spát brzy, ráno nechceme spát dlouho, ale já nějak nemohu usnout. A to jsme se tak krásně prošli.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.153, 17.012)
Poslední aktualizace: 7.2.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Branná
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Směřujeme na severovýchod republiky – 18. den – CHKO Jeseník - cca 9 km dlouhý okruh po části NS Pasák a Pod ptačí planinou: Branná–Mariánský pramen–skály Pasák–Přední Aloizov–Aloizovské louky–Banjaluka–Branná - Ostružná-pivovar Cestář
Branná – Lanové centrum
Zábava, atrakce
Zdá se, že na našich horách vypukl boom nejen ve výstavbě nových lanovek i celých skiareálů, ale i lanových center. Čili jde o to poplatníka či milého platícího obrat o peníze v každém ro…
0.1km
více »
Procházka náměstím v Branné
Náměstí
Horská obec Branná na Severní Moravě je známá svým nejmalebnějším náměstím v Jeseníkách. Upoutá dominanta radnice s věží a štítem směřujícím do náměstí. Byla postavena v letech 1905 - 6, vidíte na ní prvky s roman…
0.1km
více »
Branná - areál mlýnů
Zřícenina
Poněkud danajským darem bylo vyhlášení kulturní památkou areálu bývalých mlýnů a palírny v Branné, č.p. 97 a 98. Jde o dvě nevzhledné budovy u silnice pod centrem Branné, směřující od Hanušovic k Ramzovského sedla…
0.1km
více »
Branná - zámek a zřícenina hradu
Zámek
Malebné seskupení hradní zříceniny hradu Kolštejn a zámku Branná stojí na skalnatém ostrohu v městečku Branná na Šumpersku v Olomouckém kraji. Z původního gotického hradu bergfritového typu se dochovaly zbytky hra…
0.2km
více »
Hrad Kolštejn
Tipy na výlet
Nejlíp se cestuje vláčkem Na netradiční hrad Hrad Kolštejn a sympatický průvodce hradu.
Najedli jsme se v ůtulné restauraci http://www.relaxkolstejn.cz/stravovani.htm
Nejvíc se líbilo okolí,hrad...kostel sv.Mi…
0.2km
více »
Chateau Goldenstein
Tipy na výlet
Vlakem, autem, autobusem. Ale protože máme sezónu tak klidně na kole (pár cyklistů se nás i sešlo). Jedeme do Branné, té v Jeseníkách, v údolí stejnojmenné říčky pod Ramzovským sedlem. Naším dnešním cílem je zdejší zámek či hrad. Původně jde skutečně o hrad, který ovšem po několika přestavbách a dostavbách je skutečně spíše zámkem (kus hradu je ale stále k vidění). Vlastně jde o místní nejvýznamnější památku, minimálně co do…
0.2km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Nejkrásnější výhled na Brannou
Vyhlídka
Často se píše o tom, že je bývalé Městečko Branná "bránou" do Jeseníků. Snad každý návštěvník tohoto líbezného sídla, rozkládajícího se na skalnatém ostrohu nad peřejnatým tokem říčky Branné, může potvrdit pravd…
0.2km
více »
Branná - Pieta
Socha
Jakožto téměř město nemohla Branná (Kolštejn) postrádat Mariánský sloup. Ten je zastoupen poměrně netradiční formou pozdně renesanční piety. Sloup s kanylami na hranolovém podstavci nese sošku Panny Marie s Kristovým tělem. Najdeme ho na náměstíčku v jižní části u závěru kostela Archanděla Michaela.
Jde o práci lidového sochaře z r. 1663. Poněkud naivně působí stylizované…
0.2km
více »
Branná - skály Podzámčí
Skalní útvar
Pokud jste vyrazili na prohlídku pamětihodností obce Branné („Brány Jeseníků“) a přijeli sem busem, máte k cestě do městské památkové zóny na výběr ze dvou tras. První vede po velmi frekventované hlavní silnici,…
0.2km
více »
Branná - městská památková zóna
Výletní místo
V půvabném městečku Branná, které je s oblibou označováno za bránu do Jeseníků (a pro mne je zase takovým malým jesenickým „Štramberkem“), se na malém prostoru vyskytuje řada cenných památek. Nejhezčí ucelený vý…
0.2km
více »
ZLATÉ HORY 2020 - 10.Procházka městečkem Branná
Cestopisy
V pátek jsme se vzbudili do překrásného rána a zapnuli televizi, z níž nám bylo meteorology vyhrožováno, že podobně hezky má být minimálně dalších pět dnů.
Vzpomněl jsem si na kolegu z práce, který mi těsně před…
0.2km
více »
Branná – Stálá expozice lesnictví, myslivosti a tesařství v Jeseníkách
Infocentrum
Poté, co se informační centrum v Branné na léto přemístilo „do stodoly pod schody“, stala se jeho součástí expozice zaměřená na to, co k Jeseníkům snad odjakživa patří, tedy na lesnictví, myslivost a tesařství. A hne…
0.2km
více »
Hrad a zámek Kolštejn v obci Branná
Tipy na výlet
Asi v polovině cesty mezi Hanušovicemi a Jeseníkem se rozprostírá obec Branná, mezi jejíž nejvýznamnější památky jistě patří hrad a zámek Kolštejn.Hlavní dopravní spojení do obce představuje…
0.2km
více »
Budova Fojtství v Branné
Dům, budova
V těsné blízkosti kostela svatého Michaela a naproti hradu Kolštejn, stojí za povšimnutí jedna z dominant podhorské obce v Jeseníckách - budova Fojtsví, zbudovaná jako sídlo majitele panství. Její nepřehlédnutelná…
0.2km
více »
ZLATÉ HORY 2020 - 11.Na prohlídce Kolštejna
Cestopisy
Nemá podobu Bouzova, Pernštejna ani Helfštýna, leč i přesto se jedná o impozantní stavební památku. Areál Kolštejna se skládá ze zříceniny hradu a rozsáhlého středního a dolního zámku, takže by se o něm dalo hov…
0.2km
více »
Spojení NS Pasák a NS pod Ptačí planinou - zkrácená verze i pro děti - okruh
Trasy
Pěší trasa, kterou zvládnou i větší děti. Zaparkovali jsme na náměstí vedle TIC, dále jsme šli po zelené dolů z kopce mezi domky k Mariánskému prameni, zde jsou hrnky, můžete využít a napít se. Doporučuji pití a s…
0.3km
více »
Kolem Branné, pt. 1 (Alojzovské louky i Pasák)
Tipy na výlet
Do Branné. To znamená k úpatí Hrubého Jeseníku. Tam, kde se soutěskou prodírá říčka, nesoucí stejné jméno je náš cíl. Městečko, založili prospektoři někdy ve 13. století a záhy zde vyrostl i hrad, střežící naleziště drahých kovů i stezku, která vedle přes Ramzovou do Slezska. Zlatá ruda dala jméno i hradu a osadě kolem. Goldenstein, později zjednodušeně Kolštejn. Horníci už dávno opustili svá naleziště, zůstali tu dřevorub…
0.3km
více »
Rozcestník Branná (most, u žst, bus)
Rozcestí
Turistické rozcestí Branná je poseté spoustou směrovek.
Modrá značka vás z něj zavede do Branné (0,5km), Starého Města pod Sněžníkem (6,5km) a do Stříbrnice (10,5km). Na druhou stranu se po ní můžete vydat do Františkova (1,5km), na vyhlídku Tři kameny (7,5km) a do Koutou nad Desnou (17,5km).
Žlutá značka vede do Branné (0,5km), Malého Vrbna (5km) a na turistickou chatu…
0.3km
více »
Branná - Mariánský pramen
Pramen
Branná neboli Kolštejn je staré poutní místo. Nad zázračným pramenem stával dřevěný Kostelík a v něm dřevěná socha Panny Marie Utěšitelky. Sošku podle legendy přinesli ze Svaté země Malté…
0.3km
více »
Po pláních do Starého Města
Trasa
Trend dnešní doby nakazuje provozovat běžkování na uzavřených lyžařských okruzích, nicméně kdo zažil doby, kdy jsme si o rolbách museli jen zdát a šlapat vlastní stoupu bylo nutností, pr…
0.3km
více »
Branná – Informační centrum a Expozice lesnictví
Muzeum
Kdo míří do Jeseníků od západu, tedy přesněji od východních Čech, v podstatě nemůže minout městečko Branná v úpatí Hrubého Jeseníku. Letos to v podstatě ani jinak nejde, když je v létě uz…
0.3km
více »
Náměstíčko v Branné
Náměstí
Tato velice půvabná „Brána Jeseníků“ je dnes sice jen obcí s asi 280 obyvateli, jenže v minulosti byla městečkem a kromě nejvýznamnějších památek - jakým je „hradozámek“ Kolštejn, fojtství a kostel sv.Archanděla Michaela - v jejím centru narazíme i na původní náměstí.
Obec vznikla za Jana Wustenhubeho, který tu na skalnatém ostrohu založil hrad Goldstein (Zlatý kámen) a při …
0.3km
více »
Branná - Kašna s plastikou Hygie
Kašna
Kašnu se sochou Hygie (správněji Hygieia) bych mohl popsat zřejmě i ve spoustě jiných míst nejen v Česku, ale i v Rakousku, nebo i jiných částech bývalé monarchie. Litinová socha Hygie, která nese na ramenou amforu s vodotryskem je příkladem vynikající práce slévačů umělecké litiny v Blansku. Podobných nebo stejných kašen totiž firma vyráběla několik téměř v sériové produkci. Výroba těchto soch začala někdy v polovině 19…
0.3km
více »
Branná
Městečko
Branná leží na Severní Moravě, východně od Starého Města. Městečko najdeme jihozápadním směrem od Ramzovského sedla ( 750 m.n.m.). Branná se rozkládá na pomyslné hranici mezi Rychlebskými horami a Hrubým Jeseník…
0.3km
více »
Městečko Branná
Tipy na výlet
Vlakem jedeme do stanice Branná(trať 292),anebo autobusem(zastávka dálkových spojů) Jedeme navštívit Hrad a zámek Kolštejn v Branné a popřípadě projít naučnou stezku Pasák Najíst a ubytovat…
0.4km
více »
Expedice Apalucha 2014 - den druhý
Cestopisy
Druhý den byla v plánu Branná, počasí nám to dovolilo Jediným drobným nedostatkem tohoto výletu byl fakt, že vlak z Nových Losin odjíždí v 8.17, což nás společně se vzdáleností, kterou jsme museli ujít pěšky, donutilo vstávat už v 7. Z nějakého záhadného důvodu jsem byla já to ranní ptáče, vylezla jsem z peřin už v 6.50. Nepochopitelné. Ale výhody to mělo, nemusela jsem stát…
0.4km
více »
Branná - Naučná stezka Pasák
Tipy na výlet
V okolí obce Branná v podhůří Hrubého Jeseníku jsem prošel pěšky po naučné stezce Pasák, která mapuje pohraniční opevnění, historii této, původně Němci osídlené, oblasti Moravy a seznamuje s přírodními zajímavo…
0.4km
více »
Velikonoční Jeseníky - Branná
Tipy na výlet
Ani jsme se nenadáli a máme tu velikonoce - spojené s probouzením Jarní přírody v celé své kráse. Na Bílou sobotu brzy ráno se necháváme unášet zlínským Expresem do Olomouce,kde přesedneme na spěšný vlak do námi s ma…
0.4km
více »
Malebné výhledy nad Brannou
Vrchol
Malebné horské městečko Branná, které je bránou do Hrubého Jeseníku je pěkným místem pro spoustu turistů. Od zastávky vlaku v malém nádražíčku Branná, vede lesem Naučná stezka vpravo napříč svahem přes louky před …
0.5km
více »