Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Klášter
Břevnovský klášter je klášter řádu benediktinů. Je to nejstarší mužský klášter v Čechách. Byl založen Boleslavem II. A sv. Vojtěchem dne 14.1. roku 993. Podle legendy se název kláštera zrodil podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav II. A sv. Vojtěch setkali. V jedenáctém století byl za opata Menharda postaven v Břevnově první Kamenný kostel. Jeho krypta se pod dnešní bazilikou zachovala dodnes. Později byl na tomtéž místě, kde stál starší románský kostel, postaven prostornější kostel gotický. Za husitských válek utrpěl klášter velké škody. Současný barokní komplex vznikl postupně v letech 1708 - 1745 podle projektu Kryštofa Dienzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Práce na obnově se účastnili i Petr Brandl, Karel Josef Hiernle a další. Pohnuté dějiny zažil klášter ve dvacátém století. V roce 1950 byl klášter, stejně jako ostatní kláštery zabrán komunistickou vládou. Opat Anastáz Opasek byl nespravedlivě obviněn a padesátá léta strávil ve věznicích. Břevnovský klášter během komunistické éry značně zchátral. Po revoluci se obnovené benediktinské komunitě za pomoci státu i zahraničních klášterů podařilo klášterní budovy opravit a důstojně roku 1993 oslavit výročí 1000 let trvání kláštera. Při té příležitosti bylo papežem obdařeno čestným titulem „arciopatství“. Papež Jan Pavel II roku 1997 břevnovské mnichy při své návštěvě v České republice osobně navštívil. Roku 1999, po smrti Anastáze Opaska, stanul v čele kláštera jako převor-administrátor Prokop Siostrzonek. V posledních letech se pokračuje s opravami celého komplexu a život kláštera vrůstá do života pražského Břevnova na začátku jedenadvacátého století.
Benediktini se řídí Řeholí neboli jakousi svojí ústavou, kterou pro ně sepsal v šestém století sv. Benedikt z italské Nursie. Život tohoto řádu nejlépe vystihuje tradiční benediktinské heslo „modli se a pracuj“. Modlitbou se může myslet jednak modlitba soukromá (zvláště tzv. lectio divina, rozjímavá četba bible) a rovněž i modlitba veřejná, liturgická (tzv. opus Dei, dílo Boží: eucharistická bohoslužba a divinum officium, bohoslužba hodin v chóru).
Mimo svého hlavního poslání, tedy života mnišské komunity, se klášter věnuje také správě farností u kostela sv. Markéty v Břevnově a filiálního kostela Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře. Návštěvníkům je ve vyhrazených časech k dispozici odborný průvodce, který je zavede do barokní baziliky sv. Markéty, pozve je na exkurzi do románské krypty z jedenáctého století a seznámí je s interiérem barokní prelatury. Od roku 1998 vydává arciopatství v edici Pietas benedictina knižní publikace o klášterním životě a staré křesťanské spiritualitě. Reprezentační sály kláštera jsou využívány také k nejrůznějším společenským akcím (koncerty, nejrůznější kulturní pořady, přednášky, prezentace či pohoštění). Dlouhou tradici má i každoroční břevnovská pouť či břevnovské posvícení.
V areálu se nachází i restaurace Klášterní šenk. K vybraným pochoutkám české kuchyně tu můžete ochutnat světlé i tmavé pivo Klášter, či dobré víno. V patrové budově na půdorysu písmene „U“ se nachází Hotel Adalbert. Ten se v roce 2006 stal vůbec prvním ekologickým hotelem v České republice. Získal i certifikát „Ekologicky šetrná služba“.
Břevnovský klášter
Markétská 28/1
169 01 PrahA 6-Břevnov
Web Břevnovského kláštera: www.brevnov.cz