Z Košíř přes Skalku, Ladronku a Hvězdu do Liboce
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Vážení přátelé turistiky i Turistiky, tentokrát Vás pozvu na malou vycházku do přírody i za poznáním. Na této trase budete procházet hned dvěma Přírodními památkami a kolem dvou Kulturních památek. Začínáme na zastávce tramvaje Kotlářka.Pokud přijedeme tramvají, která zde nekončí, přejdeme od zastávky přes ulici Plzeňskou ke konečné tramvají. Potřebujeme se dostat do lesa, který je před námi, proto jdeme ulicí Pod kotlářkou, ale jen asi 20 metrů a odbočíme vpravo kolem penzionu a do lesa. Čeká nás malé stoupání, které bude odměněno výstupem na louku, Přírodní památku Skalka. Pokud půjdeme po pravém okraji louky, tak nás cestička zavede na vyhlídku na Košíře. Jsou jde také zakrslé duby a hlavně stojíme na skále. Vrátíme se zpět na louku a po pravém okraji dojdeme až na horní konec louky. Zde jdeme rovně a opustíme první PP na trase. Kolem ragbyových hřišt a přes sídliště dojdeme až k ulici Podbělohorská. Zde jdeme vlevo k autoservisu Maier a přejdeme vpravo k asfaltce, která nás povede do kopečka. V tuto chvíli jsme vstoupili do Ladronky. Na kopečku jdeme vlevo pop asfaltce až do místa, kde vpravo uvidíme budovu usedlosti Ladronka.Ta je Kulturní památkou. Zde je možnost odpočinout nebo si i zasportovat. Pokud nebudete sportovat, pokračujeme dále. Konkrétně vlevo po cyklo-chodecké cestě až na Vypich. Zde přejdeme po přechodu k v současné dobe opravované otočce tramvají. Po chodníčku jdeme rovně a po přechodu. Dále rovně k bílé zdi a ke vstupu do Přírodní památky Obora Hvězda. Hned za vraty jdeme vpravo až k bočnímu vchodu, kde stojí socha Jana Roháče z Dubé. Od něj jdeme vlevo po široké cestě.Zde budeme potkávat tabule Naučné stezky. Tato cesta nás dovede k letohrádku Vězda, jež je také Kulturní památkou. Po prohlídce a případném oskočení a napojení jdeme vpravo cestičkou z kopce, která nás dovede k východu do ulice Libocká. Zde jdeme vlevo a po chvíli dojdeme ke krásnému kostelu sv. Fabiána a Šebestiána. Od kostela pokračujeme dále ulicí Libocka až na křižovatku u Intercateringu. Zde jdeme vpravo pod viadukt a dále bez odbočení až na světelnou křižovatku. Zde je restaurace Nad Šárkou, kde je vhodné tuto 6 kilometrovou vycházku ukončit. Na dohled od restaurace je konečná tramvají Dolní Liboc. ZDRÁVI DOŠLI.
Za čím jedeme?
Skalka Celková rozloha přírodní památky je 9,82 ha a leží v nadmořské výšce 250-308 m n. m. První připomínky o využití území se objevují jíž od 10. století. V té době zde se začala objevovat průmyslová činnost a to zejména pro těžbu opuky. Pozůstatky dřívějšího lomů lze vidět na západním okraji přírodní památky. V roce 1688 toto území koupil italský generál Filip Ferdinand de la Crone, před tím území patřilo baronu Švihovskému. Obyvatele Prahy komolili jméno itala na Ladrone, díky tomu lom se nazývá u Ladronky . V 19. století zde probíhala intenzivní těžba křemenců. Křemen se zde těžil zejména jako stavební materiál. Prahy. Skalka byla vyhlášena 29.4. 1968 Přírodní památkou. Dnes je zde také velká louka, která slouží k rekreaci a sportu.
Ladronka je jedna z nejznámějších pražských usedlostí, Na místě dnešní usedlosti stál původně viniční lis ze 14. století založený Karlem IV. V roce 1688 prodal baron Švihovský pozemky hraběti Filipu Ferdinandovi de la Crone, lidově z Ladronu. Na počátku 18. století koupil usedlost velkopřevor řádu Maltézských rytířů, hrabě Volf Pötting z Persingu, jehož rod je úzce spjat s historií nedaleké pražské usedlosti Petynka. V roce 1713 vypukl mor a oficiální břevnovský hřbitov nestačil, byli mrtví pohřbíváni do společného hrobu u Ladronky. Řádu maltézských rytířů patřila usedlost až do roku 1922. V roce 1964 byla usedlost prohlášena kulturní památkou, areál chátral a v roce 1993 ho dokonce obsadili squateři . Po rekonstrukci objektu, která brzy po jejich vystěhování následovala, zde bylo otevřeno nové kulturně-společenské centrum. Zrevitalizován byl i přilehlý park, který dnes slouží jako sportovně - rekreační centrum.
Obora Hvězda .Území dnešní obory bylo osídleno patrně již od pravěku. Nejhustěji byla oblast osídlena patrně v době halštatské. Samotná obora byla založena Ferdinandem I. Habsburským počátkem 30. let 16. století. V oboře se nacházíl Letohrádek Hvězda vybudovaný v letech 1555-1557 na pokyn Ferdinanda Tyrolského. V současnosti se v tomto renesančním objektu nachází expozice o bitvě na Bílé hoře, jenž se v blízkém okolí odehrávala. Postupem času obora sloužila nejen k honům a podobným kratochvílím pro šlechtu, ale i jako tábořiště a zdroj dřeva a masa pro armády, jenž táhly Prahou. A to už od dob rudolfinských, až po druhou světovou válku .Od 1. září 1988 je obora Hvězda přírodní památkou . V současnosti slouží jako místo k rekreaci a sportu.
Území bylo obydleno již od pravěku, jak potvrzují archeologické vykopávky, jenž v této lokalitě probíhaly již od 19. století. Byly zde nalezeny nádoby s lineární keramikou, jakož i základy staveb a hroby z doby haštalské. Poslední vykopávky zde probíhaly v roce 2004.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Co se týče stravování, je hned několik možností. První je v usedlosti Ladronka, další je u bočního vchodu ve Hvězdě. Je zde přes ulici restaurace U Holečků. Další je občerstvení u letohrádku Hvězda a nakonec v cíli vycházky je restaurace Nad Šárkou, kde stejně jako U Holečků výborně vaří.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Tři čtvrtiny cesty vede přírodou, jsou na trase místa ke spočinutí,sportu i potravě duševní i tělesné. Prostě dobrá trasa
Ostatní informace
Vstupné se do přírody neplatí, jen pokud budete chtít navštívit letohrádek Hvězda, tak zaplatíte vstupné
dospělí - 30 Kč, děti - 15 Kč
Otevřeno mají květen - září 9-17 h, říjen 10-16 h.