Březnice - židovská čtvrť Lokšany
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Březnice leží ve Středočeském kraji na silnici z Plzně do Tábora. První zmínka o obci je z r. 1224. R. 1570 zde bylo Ferdinandem z Lokšan založeno židovské gheto Lokšany. První synagoga zde byla postavena v letech 1725 – 1726 v pozdně barokním až klasicistním slohu. V té době byl založen na sever od města i židovský hřbitov.
Po požáru r. 1821 byla přestavěna a znovu otevřena r. 1874 v současné empírové podobě. Svému účelu synagoga sloužila až do 30. let 20. století. Hlavní sál má zaklenutou valenou klenbu s barokními lunetami u oken. Ten sloužil i jako jednotřídka židovské náboženské školy. V synagoze měl svůj byt správce. Na vstupním kamenném portále je zachovaný hebrejský nápis.
Po válce tam bylo skladiště nepotřebných věcí. R. 1995 byla ve zdevastovaném stavu vrácena Židovské obci – byla narušena statika, v klenbě byly praskliny, vše bylo vlhké. Po rekonstrukci ji 14. 6. 2014 zpřístupnili veřejnosti. Je tam expozice židovské vzdělanosti v českých zemích do r. 1848. Část je věnována i dochovaným památkám březnické židovské obce s ukázkou všech objektů zdejší židovské čtvrti, vč. jejích obyvatel. Nejznámějším je obchodník Popper, který vlastnil i největší dům.
V synagoze byl nalezen archiv odložených a poškozených hebrejských textů a dalších různých předmětů, např. hebrejské knihy z 18. a 19. století, modlitební knížky, Bible a různá odborná literatura v hebrejštině - o etice, filozofii, poesii, vědě a učebnice. Našli se tam i hebrejsky a jazykem jidiš psané rukopisy – přednášky, soukromé dopisy ze 17. - 19. století.
Ghetto sousedí s Březnickým náměstím, se kterým jej spojuje úzký průchod. Je tvořeno dvěma náměstíčky s uličkami, kde je 24 domů většinou v empírové podobě, některé byly přestavěny i později. Nejznámější a největší je Popperův palác s vnitřním nádvořím.
Údajně má být židovská čtvrť Lokšany architektonicky a urbanisticky nejzachovalejší židovská čtvrť v Čechách. Zachovalý je i židovský hřbitov. Když to tvrdí, určitě to bude pravda. Ale po tom, co jsme viděli židovskou čtvrť v Třebíči a v Boskovicích, tak nás tato trošku zklamala. Je to asi i tím, že některé domy jsou přestavěny, některé čekají na opravu – snad. Synagoga však vypadá nádherně, bohužel jsme jeli na dovolenou v nevhodnou dobu – byla v té době zavřená. Tak snad někdy příště – a to to spojíme s i prohlídkou zámku.