Loading...
Anglikánský farní kostel Panny Marie v bristolské čtvrti Redcliff je možná nejkrásnější a nejvýznamnější památkou tohoto téměř půlmilionového města, ležícího v jihozápadní Anglii. Památkou, která v mnohém předčí dokonce i zdejší katedrálu, za kterou ji také návštěvníci Bristolu občas zaměňují. Jedná se o národní památku, což v této zemi znamená označení budova třídy I.
Kostel byl vybudován v období 12. až 15. století a jeho současné podobě vévodí perpendikulární gotika, kterou zbytek Evropy označuje jako gotiku pozdní. Kostel je 73 metrů dlouhý, 31 m široký a v klenbě více než 16,5 m vysoký. Jeho jednoznačnou dominantou však je 89 m vysoká věž. Většina současné budovy pochází z přelomu 13. a 14. století, kdy byl kostel postaven a vyzdoben díky penězům zdejších bohatých obchodníků. Mnozí z nich jsou zde také pohřbeni.
Původní chrámová věž z 13. století, resp. její horní část, ale shořela v roce 1446 po zásahu bleskem a její současná podoba je výsledkem přestavby z roku 1872. Většina původních okenních vitráží byla zničena v polovině 17. století (anglická občanská válka) a k jejich zdařilé obnově došlo hlavně během viktoriánské éry. S vitrážemi zmizela také velká část mobiliáře. Interiér odpovídá svou podobou době dokončení kostela, tedy 15. století, i když částečně zde vidíme také pozdější barokní přestavbu. A je zajímavé, že nálety za II. světové války se tohoto svatostánku – na rozdíl od nedalekého Templářského kostela – v podstatě vůbec nedotkly.
Kostel Panny Marie v Redcliffu je podle některých informačních zdrojů největším farním kostelem Anglie a nejvyšší budovou v Bristolu.
Na závěr pár rozšiřujících informací pro „fajnšmekry".
Kostel je postaven na půdorysu ve tvaru kříže a mezi jeho zvláštnosti či cenné zajímavosti bývají řazeny hlavně východní kaple Panny Marie s hvězdicovou klenbou a asymetricky (k severu) umístěná velká věž. Pod mariánskou kaplí (Lady Chapel) se nachází malá krypta. Na obou stranách kostela jsou umístěny vstupní předsíně z 13. století. Ta severní v sobě skrývá komponenty z období okolo roku 1200, ta jižní byla pro změnu dokončena až ve 14. století. Chórové lavice pocházejí z 15. století, dřevěná kazatelna z 19. století. V kostele také najdeme dvě křtitelnice; jedna pochází z 13. století, druhá byla z mramoru zhotovena v roce 1755. Nechybí, samozřejmě, ani nejrůznější hrobky, náhrobníky a pomníky, často připomínající lodě, námořníky a objevitele. Proto zde např. najdeme také žebro velryby. Varhany byly postaveny v letech 1911 až 1912 a rekonstruovány v roce 1990. Zvonů je v chrámové věži celkem 15; nejstarší z nich pochází z roku 1622, ten nejmladší byl instalován v roce 2012.