Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Bazilika Nanebevzetí Panny Marie se nachází na Mendlově náměstí na Starém Brně kousek od současného centra města. Dala ji zbudovala královna Eliška Rejčka (vdova po českých králích Václavu II. a Rudolfu Habsburském) u původního farního kostela na Starém Brně. Půdorys baziliky je ve tvaru kříže. Současně královna založila vedle chrámu i ženský klášter cisterciaček. Eliška žila v klášteře od roku 1332 a po její smrti ji pochovali u oltáře sv. Kříže. Místo jejího posledního odpočinku je označeno dlaždicí opatřenou písmenem E.
V průběhu 18. století byl gotický chrám uvnitř barokně upraven pod vedením Mořice Grimma. Tehdy byly i dostavěny barokní budovy opatství. V rámci reforem císaře Josefa II. byl v roce 1782 zrušen přilehlý klášter a na příkaz Josefa II. se sem přemístili augustiniáni.
Základní náplní činnosti brněnských augustiniánů byla duchovní správa, misijní, školská a vědecká činnost. Působil zde zakladatel moderní genetiky Gregor Johann Mendel, který byl v letech 1868 – 1884 opatem kláštera. V klášterní zahradě prováděl své experimenty s křížením hrachu. Z výsledků své práce odvodil svou teorii dědičnosti a demonstroval její význam pro šlechtění druhů. V roce 1871 dal na svahu nad klášterem postavit pokusný včelín a klášteře zřídil stanici pro meteorologická pozorování.
S augustiniánským klášterem je spojen i život Leoše Janáčka, který zde studoval. V 18 letech se zde stal ředitelem starobrněnského kůru.
V roce 1987 udělil papež Jan Pavel II. tehdejšímu chrámu Nanebevzetí Panny Marie titul „bazilika minor“. Tím se stal tento chrám po Velehradu a Sv. Hostýnu teprve třetí bazilikou na Moravě.