Brno (Staré Brno) - Vodojemy Žlutý kopec (podzemní katedrály)
Turistické cíle • Technická památka
Historické vodojemy na Žlutém kopci jsou dnes brněnským fenoménem, velkou turistickou atrakcí i skvělým obchodním artiklem. Bývají nejčastěji prezentovány jako mysteriózní podzemní katedrály z přelomu 19. a 20. století, které rozhodně musíte vidět, dechberoucí evropský unikát i zážitek z jiného světa doprovázený laserovou show … a v podstatě je tento reklamní slogan naprosto pravdivý. Přitom se vlastně jedná „pouze“ o trojici vodojemů, z nichž dva jsou cihelné a jeden betonový. A také o pozoruhodnou technickou památku, na kterou se téměř zapomnělo a která po roce 2014 jen těsně unikla demolici.
Tyto vodojemy, které měly celkovou objemovou kapacitu více než 30 milionů litrů, přitom paradoxně sloužily svému účelu až do roku 1997 (od roku 1913 již jen jako zdroj užitkové a průmyslové vody), aby si jich teprve v roce 2019 povšimli i naši památkáři. Veřejnosti pak byla trojice vodojemů na Žlutém kopci zpřístupněna až v březnu roku 2024 (č. 1 ovšem bylo přístupné už od roku 2020 a dvojka od roku 2022). Od té doby se zde „dveře netrhnou“ a návštěvníci i obyvatelé jihomoravské metropole si mohou vybrat, jestli si chtějí vodojemy prohlédnout s průvodcem nebo sami. Cena je stejná, ale komentované prohlídky bývají většinou dopředu vyprodány. Výklad průvodce si ovšem můžete „tajně“ z povzdálí vyslechnout i když jste na prohlídce individuální.
Celý vodárenský komplex na Žlutém kopci je působivým monumentem doby a ukázkou reprezentativní užitkové architektury, představující velmi cennou ukázku technického řešení zásobování vodou velkého města přelomu 19. a 20 století. Jednotlivé informační prameny se sice na stáří jednotlivých vofojemů až tak úplně neshodují, ale ty rozdíly jsou svým způsobem zanedbatelné. Zajímavé je, že všechny vodojemy, jejichž čísla jsou řazena chronologicky, působí mnohem větším dojmem, než jaké doopravdy jsou. Člověk by si téměř myslel, že jejich stavitelé zde pozorně opisovali od mistrů renesanční perspektivy …
Nejstarší vodojem (č. 1) je cihelný a byl vybudován v roce 1874 jako první nádrž pro pisárecký vodovod, Vyprojektoval ho v roce 1869 londýnský stavitel Thomas Docwry. Má čtvercový půdorys se stranou o délce 45 metrů a výšku (či hloubku) 6,5 m. Říká se o něm, že vyniká unikátní konstrukcí a sofistikovaným nosným systémem. Podlahu tvoří tzv.. protiklenby, které spoluvytváří staticky dokonale funkční celek. Tato pravidelná stavba z ručně vyráběných pálených cihel vyvolává pocit nekonečna.
Věkově prostřední vodojem (č. 2) vznikl v roce 1894 jako reakce na neustále rostoucí spotřebu vody ve městě a je to nejfotogeničtější část prohlídky. Jedná se opět o cihlovou nádrž, jejíž podobu navrhl brněnský architekt Emil Procházka. Tento vodojem má jednodušší konstrukci s betonovým dnem. Základem je soustava 70 pilířů nesoucích půlkruhově zaklenuté arkády podpírající valené klenby vodojemu. Ten má obdélný půdorys 35 x 55 m (podle jiných zdrojů dokonce 45 x 70 m) a svého času se jednalo o největší podzemní stavbu v Brně i o poslední zdejší cihlový vodojem. Součástí čísla 2 je kovová vyhlídková kazatelna.
Nejmladší vodojem (č. 3) pochází z roku 1917 a je již betonový (což mu ovšem na kráse nikterak neubírá). Je tvořen dvojicí sousedících nádrží z monolitického betonu. Klenby zde podpírá 87 betonových pilířů a rozměry jednotlivých nádrží jsou 30 x 35 m a 30 x 45 m, při výšce (hloubce) přes 5 m. Právě zde probíhá již zmíněná laserová show (kterou ovšem autor článku vlastní chybou prošvihnul) a návštěvníci tady pravidelně zkouší ozvěnu (většinou ovšem nešeptají jako Vinnetou s Ribannou, ale spíše řvou jako raněný bizon).
Vodojemy se nacházejí pod travnatou plochou revitalizovaného parku na Žlutém kopci a vstupuje se k nim z Tvrdého ulice. Otevřeno zde je denně kromě pondělí a v čase od 10.00 do 18.00 hod. Vodojemy jednička a trojka se nachází přímo pod pokladnou, která je památkově chráněným domkem ze 70. let 19. století a někdejším technickým zázemím vodárenského areálu na Žlutém kopci, dvojka je umístěna pár metrů bokem a má samostatný vstup. Schodů se bát nemusíte, do čísel 1 a 3 se dá sjet výtahem.
Vstupné do trojice těchto unikátních monumentálních staveb přijde na 350 Kč, zlevněné pro studenty, důchodce a děti do 15 let je za 250 Kč.
O chráněnou památku se jedná od května roku 2019 a od února roku 2023 jsou tyto vodojemy také součástí brněnské památkové zóny.