Brno (Staré Brno) – Hrachovina jako pomník J.G. Mendelovi
Město Brno bude už asi navždy spojováno s významným genetikem Gregorem Johanem Mendelem. Od února roku 2023 je toto spojení ještě pevnější. Právě tehdy totiž na zdejším Mendlově náměstí vyrostla Hrachovina, což je monumentální dílo známého sochaře a slévače Jaromíra Garguláka.
Cesta ke vzniku sochy však byla zahájena již v roce 2019, kdy byla vyhlášena mezinárodní veřejná soutěž, kterou následně Hrachovina vyhrála. Sochu – nebo spíše sousoší - tvoří bronzové výhonky hrachu, s nímž Mendel dělal pokusy. Centrální část Hrachoviny přitom šestnácti stélami popisuje 3. Mendelův zákon dědičnosti (sousoší zobrazuje 9 kulatých žlutých, 3 hranaté žluté, 3 kulaté zelené, 1 hranatá zelená).
Socha je navíc unikátní tím, že má být poselstvím budoucím generacím. Má totiž v sobě uloženou DNA nejen samotného Mendela, ale např. také současných zdejších osobností typu primátorky města Brna a hejtmana Jihomoravského kraje (v této souvislosti si dovolím poznamenat, že moc nevěřím tomu, že by budoucí generace někdy zatoužily setkat se s jakoukoliv naší současnou poltickou garniturou, byť jen v podobě DNA).
Jak už to u děl tohoto typu bývá, také „průchozí“ Hrachovinu bez podstavce přijali Brňané velmi rozporuplně (možná i proto, že jen realizace tohoto díla přišla na nějakých 25 milionů korun). V každém případě se ale stala nepřehlédnutelnou součástí zrekonstruovaného Mendlova náměstí (osobně souhlasím s autorem díla, že je lepší toto originální řešení než další figurální Mendlova socha, který už v okolí pár je).
Bronzová Hrachovina, která vznikla u příležitosti 200. výročí narození „otce genetiky“ Gregora Johanna Mendla, je vysoká 530 cm, a váží téměř 8,5 tuny. Tvoří ji 534 dílů a na jejím vzniku se podílelo celkem 33 tvůrců různých profesí.