Brno - Jurkovičův dům
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Kdo by neznal jméno slavného slovenského architekta Dušana Samo Jurkoviče, který se nechal ve své tvorbě inspirovat secesí a lidovými motivy a spojil je v geniální celek? Většina nás – občanů, tuláků i turistů - jistě již měla možnost shlédnout jeho skvělá díla a pokochala se pohledem na nejatraktivnější z nich. Ať už to byly budovy v lázních Luhačovicích, radhošťské Pustevny, originálně upravené interiéry zámku v Novém Městě nad Metují či křížová cesta na svatém Hostýně, všechny stojí za opakovanou návštěvu... a všechny potvrzují dávno známou pravdu, že umění nemá mezi národy a státy pražádných hranic!
Než se Jurkovič po skončení I.světové války přestěhoval na rodné Slovensko, žil v Brně, kde nám pochopitelně také zanechal otisky své geniality. Tím nejvýraznějším je jeho vila, kterou si postavil po roce 1905 v brněnských Žabovřeskách. Když se pak stěhoval do Bratislavy, musel ji prodat. Po té další světové válce, kdy se k žezlu dostali rudí mocipáni, se jim vila zdála pro bydlení jedné rodiny příliš rozlehlá a byla proto rozdělena na byty pro tři nájemníky. Dnes už je pochopitelně zrekonstruována a chystá se její otevření veřejnosti. V jejím sousedství bychom nalezli další s jeho rukopisem, tuhle vyprojektoval pro Josefa a Augustu Kuncovy.
Objektem, který je k vidění přímo v městském centru, je pak obytný nájemní dům, který Jurkovič v roce 1908 navrhl pro podnikatele Benedikta Škardu. Najdete ho pod číslem popisným 10 na dnešní Dvořákově ulici, ale nejspíš budete pohledem na něj zklamáni – dům totiž na rekonstrukci teprve čeká. Po ní se ale určitě zaskví v celé své secesní kráse... a dobrou zprávou je i, že se o něm dobře ví. Je totiž prohlášen za kulturní památku, jak nás informuje deska umístěná na zdi domu.