Brno (Špilberk) – barokní lékárna
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Barokní lékárna, respektive její mobiliář pocházející původně z brněnského kláštera alžbětinek, je takovým malým krásným bonusem návštěvy brněnské hradní pevnosti. Lékárna vznikla někdy na počátku II. poloviny 18. století (pravděpodobně v roce 1754), tedy v době, kdy se sestry alžbětinského řádu poprvé nastěhovaly do kláštera, nacházejícího se pod Červeným kopcem. A hned na úvod si můžeme prozradit, že dnes je tato lékárna umístěna v historických prostorách hradu Špilberk, konkrétně v prodejně vstupenek a suvenýrů na jeho I. (malém) nádvoří. Vstup je volný a velice příjemnou novinkou – alespoň pro autora tohoto článku – je fakt, že Muzeum města Brna, které lékárnu spravuje, konečně povolilo v těchto prostorách fotografovat.
Ctitelky Alžběty Durynské přišly do Brna v roce 1750 z Vídně a do svého kláštera se nastěhovaly o čtyři roky později. Bylo jich tehdy jen něco málo přes deset, ale jejich rozsáhlá charitativní činnost vyžadovala okamžitou instalaci klášterní lékárny. A tak vlastně vznikl tento pozdně barokní skvost. Tvoří jej zejména repositoria a tára. Repositoria jsou vysoké regály se soustavou několika řad zásuvek ve své spodní části. Jejich horní část je pak otevřená nebo prosklená a jsou v ní umístěny lékárnické nádoby. Součástí repositorií jsou zdobné kartuše s vyobrazeními sv. Alžběty Durynské, sv. Františka z Assisi a Panny Marie s Ježíškem. Ty ještě dopňují sošky tradičních křesťanských patronů lékařů a lékárníků, tedy sv. Kosmy a sv. Damiána. V centru lékárny stojící tára, která je recepturním stolem, sloužícím k finální přípravě léků. Vidět zde můžeme také asi 800 ks různých drobných součástí mobiliáře lékárny, např. habánskou keramiku, fajáns nebo různé nádoby ze skla, dřeva i cínu.
V roce 1908 bylo odkoupeno od - nedostatkem financí trpících – řádových sester již nevyhovující vybavení lékárny do sbírkového fondu městského muzea. Lékárna tehdy byla umístěna do muzejní expozice v dnešní Nové radnici, aby mohla být v roce 1935 přemístěna do nových výstavních sálů na Šilingrově náměstí. Od roku 1960 byla uložena v depozitáři a v roce 1962 u restaurátorů. Teprve v roce 1991 se stala součástí expozice barokního lékárenství v prodejně „U zlaté koruny“ na Radnické ulici, tedy v místech, kde údajně stávala lékárna již v roce 1342. V polovině roku 2002 se pak pozdně barokní lékárna alžbětinek vrátila zpět do Muzea města Brna, tentokrát však na hrad Špilberk.
Expozice pozdně barokní lékárny na Špilberku je volně přístupná v období duben až září, a to denně kromě pondělí v čase od 10,00 do 18,00 hod. V období říjen až březen je to pouze o víkendech a od 9,00 do 17,00 hod.