Brumovský kostel sv.Václava
Nejvýznačnější památkou jsou v mé rodné obci Brumov-Bylnice zříceniny kdysi mohutné pohraniční pevnosti, hradu Brumova. I ta druhá v pořadí se nachází v brumovské části města na výrazném návrší poblíž náměstí a je jím farní kostel zasvěcený knížeti České země - sv.Václavu. Gotický kostelík zde stával už v polovině 13.století a v průběhu věků se rozrostl až do dnešní podoby.
Malá sakrální gotická stavba byla začátkem 16.století prodloužena (zároveň přibyl kůr) a v říjnu LP 1511 slavnostně vysvěcena olomouckým biskupem Martinem.
Roku 1665 se k hlavní chrámové lodi směrem od severu přistavěla kaple sv.Kříže (Brumovská), kterou dnes zdobí socha Panny Marie fatimské a dřevořezby znázorňující soubor růžencových tajemství, jejichž autorem je místní lidový umělec J.Liška.
Jižní kaple (Bylnická) byla ke kostelní lodi „přilípnuta“ až téměř o třicet let později a byla zbudována k poctě Boží Rodičky. Už od doby jejího vzniku mohli věřící Valaši obdivovat krásné kamenné renesanční náhrobky pana Jana z Lomnice, jeho stejnojmenného syna a dcery Maruše. (Pan Jan se stal po přestěhování z Lomnice u Tišnova novým majitelem brumovského panství a nutno dodat, že jej tehdy svým úsilím velmi zvelebil.) V současnosti je kaple ozdobena také oltářem sv.Josefa, pěstouna.
Poslední velký zásah do podoby kostela sv.Václava se odehrál roku 1834. Při ní byl přestavěn původní gotický presbytář na mnohem větší a rozšířeny byly i obě kaple.
Chrám má nyní půdorys rovnoramenného kříže o délce i šířce 42 metrů a loď je široká 15 m a vysoká 10 metrů. Štíhlá hranolová věž, která dosahuje více jak 30 m výšky, je předsunuta před chrámové průčelí a byla zbudována z masivního kamene. Nejstarší zvon v ní visící pochází z roku 1671 a byl zasvěcen Svaté Trojici. Kopule věže má cibulovitý tvar (nahoře ukončena lucernou) a je pobita plechem. Z doby svého mládí si ještě dobře pamatuji, že měla barvu zelenou, neboť tehdy ji pokrýval plech měděný a ten časem získal přímo ukázkovou patinu.
Kostel byl vystavěný z kamene a cihel a střechu kryje pálená taška. Kůr je podepřen dvěma mohutnými kamennými pilíři a přístup na něj vede točitým schodištěm umístěným ve válcové vížce vypínající se vedle hranolové věže. Cenná varhanní skříň z roku 1768 je velmi pěknou ukázkou řezbářství s polychromováním a zlacením z éry rokoka.
Podlahu chrámu dnes kryje novější šamotová dlažba, položená na tu původní starou kamennou. Nejhodnotnější výzdobou interiéru je obraz Poslední večeře Páně nad vchodem do sakristie a medailonky a fresky na stropě chrámové lodi. Autorem toho všeho se stal roku 1898 vídeňský akademický malíř Josef Reiner.
Další cennou ozdobou interiéru je prastará kamená socha sv.Václava a polychromovaná kazatelna z roku 1672, která je překrásným barokním skvostem zrobeným z dubového dřeva. Krášlí ji sošky evangelistů, bohužel se ale jedná už jen o kopie, neboť originály byly před koncem minulého tisíciletí neznámým ničemou odcizeny.
Velké přístupové prostranství před západní částí chrámu bylo po „sametu“ nově vydlážděno a před věží byly zbudovány nové kamenné schody. Zdola z „města“ vede od fary ku chrámu široké pohodlné schodiště s mnoha spočinky, které umožňují zpětný pohled na centrum Brumova, bývalý pivovar a hrad. Východně od kostela sv.Václava se nachází rozlehlý městský hřbitov, jejíž součástí je i velmi pěkná Smuteční síň, zbudovaná kupodivu ještě za „krutovlády“ bývalého režimu...