Brzice
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Obec Brzice se nachází na svazích mezi říčkou Běluňkou a Válovickým potokem, v nadmořské výšce přes 400 metrů nad mořem. V obci pramení jeden z mnoha krátkých a prudkých přítoků Běluňky, která se u Heřmanic vlévá do Labe. Ráz obce je dán krajinou, ve které se nachází – kopcovitý podhorský kraj s řadou prudkých a méně prudkých strání.
Historie obce
První písemná zmínka o Brzicích pochází z roku 1422, kdy byly majetkem rytíře Myslibora z Brzic. Na konci 15. století byly připojeny ke smiřickému panství. Z něj jsou ale v průběhu 16. století vyčleněny a od Třicetileté války až do roku 1848 patří pod panství Hoříněves. V roce 1848 se obec osamostatnila a došlo k výraznému rozmachu kulturního a spolkového života ve vsi (mj. byl založen sbor dobrovolných hasičů, který přetrval dodnes).
Těžkou ranou pro obec byla druhá světová válka, kdy se Brzice nacházely na hranici mezi Sudety a Protektoraat Böhmen und Mähren. Brzice ještě patřily do Protektorátu, některé jejich části do Sudet, došlo tedy k rozdělení jinak kompaktního území na dvě části. Po skončení války pak bylo místní německé obyvatelstvo odsunuto, což opět působilo jako rozvratný činitel, který vedl k dalšímu úpadku celého kraje.
Dnes jsou Brzice samostatnou obcí, byť v letech 1985 až 1990 spadaly, jako řada dalších obcí v oblasti, pod správu střediskové obce Hořičky. V současnosti zde žije 134 obyvatel v 76 domech1, z nichž velká část slouží jako chalupy a víkendové byty. Brzice jsou součástí dvou mikroregionů (Mikroregion Stráně, Mikroregion Úpa) a také občanského sdružení Mezi Úpou a Metují. Působí zde kromě sboru dobrovolných hasičů také sportovní klub Průvan.
Turistické informace
Brzicemi prochází zelená turistická značka z Hořiček na Harcov, kde začíná krásná, byť je pár kilometrů Dlouhá trasa vedoucí údolím potoka/říčky Běluňky. do Chvalkovic Brzice jsou tedy ideálním výchozím bodem pro tuto trasu, která je značena červenou turistickou značkou.