Budapešť – socha císařovny Sissi (Budapest - erzsébet királyné Sisi sobor)
Různé informační prameny se i v běžných záležitostech často rozcházejí, protože i zde se projevuje ono známé „sto lidí - sto názorů“. Vzácnou výjimkou všeobecné shody může být např. tvrzení, že Sissi byla mimořádně krásnou ženou. Nelze se tedy divit, že vždy byla, stále je a pravděpodobně ještě dlouho bude oblíbeným tématem mnoha umělců. Jedno z nejnovějších zpodobnění půvabné císařovny, kterou Františkovi Josefovi záviděla většina mužů civilizovaného světa, se objevilo v maďarském hlavním městě.
Bavorská princezna Alžběta Amélie Evženie z rodu Wittelsbachů (+1898), která se později stala rakouskou císařovnou a českou, uherskou i chorvatskou královnou, je zde na náměstí Madách Imre tér v podobě bronzové sochy od roku 2018 připomínána jistě plným právem. Vždyť krásná anorektička s vlasy po zem „své“ Uhry – na rozdíl od Vídně - skutečně milovala; dokonce natolik, že se naučila maďarsky (což je pro většinu z nás věcí zcela nepředstavitelnou). Koneckonců se tato část v centru Budapešti nazývá Erzsébetváros, tedy Alžbětinské město.
Bronzová socha je dílem maďarské sochařky Márie R. Törley a představuje Sissi v ležérnější podobě. Je zde půvabnou dámou, procházející se v lehkých letních šatech a se slunečníkem v levé ruce. Sissi stojí na náměstí u symbolické brány VII. – tedy alžbětinského – městského obvodu. Císařovna drží v pravici knihu maďarského básníka Dezső Mészölyho, který poukázal na Sissi jako na osobnost s velkými básnickými schopnostmi. Zajímavým symbolickým momentem je také maďarský erb na jejích šatech, představující lásku krásné císařovny k této zemi a její nezastupitelnou roli v rakousko-uherském vyrovnání z roku 1867.