Budapešť - Památník obětí německé okupace (Budapest - német megszállás áldozatainak emlékműve)
Při toulkách maďarskou metropolí člověk často naráží na nejrůznější sochy či památníky. Většinou se jedná o gigantická brutalistická sousoší ve stylu někdejšího Stalinova pomníku na Letné, ale občas objevíte i dílo originální, zajímavě zakomponované a kvalitní. Jedním z takových je také Památník oběten německé okupace na Náměstí Svobody (Szabadság tér). Ten svým provedením připomíná antický chrám, který doplňuje mj. připomínka židovských transportů (kufry, boty, fotografie) a oživuje bůízkost vodního prvku (fontána).
Pomník obětem německé okupace pochází z roku 2014 a jeho autorem je sochař Peter Raab Párkányi. Jedná se vlastně o sochařskou kompozici připomínající smrt nebo transport lidí do koncentračního tábora během německé okupace Maďarska. Pomník má vyjadřovat bolest a utrpení, které maďarský národ pociťoval v důsledku ztráty své svobody, a připomínat, že ztráta nezávislosti Maďarska si vyžádala životy mnoha stovek tisíc lidí a způsobila utrpení milionům dalších.
Centrem celé kompozice je patron Maďarska Archanděl Gabriel stojící se zavřenýma očima a roztaženýma rukama na části kanelovaného „antického” sloupu. Jedno z křídel mu chybí a je nahrazeno vlajícím koncem draperie na jeho těle. Orel nad Archandělem symbolizuje nacistické Německo nachystané k útoku. Na pravé noze orla můžeme vidět prsten s datací 1944. Podobu pomníku dotváří třináct stop vysoký tympanon s třinácti sloupy. Tyto prvky nesou nápisy „Památník obětem německé okupace“ a „Památce obětem“.
Je přitom zajímavé, že celá koncepce památníku a symbolika díla byly silně kritizovány z řad odborníků i laické veřejnosti, včetně Svazu židovských obcí v Maďarsku nebo německého a izraelského velvyslanectví (na náměstí Svobody dokonce probíhaly demonstrace proti stavbě pomníku a vadily i překladové nápisy v angličtině, němčině, ruštině a hebrejštině). Podle autora památníku Pétera Raaba Párkányiho se však jednalo jen o nepochopení jeho záměru, kterým nebylo vytvořit pomník holocaustu.
Mnozí také kritizovali rozhodnutí maďarské vlády, podle kterého byla stavba pomníku prohlášena za věc zvláštního národohospodářského významu v kompetenci vládního komisaře. Vše se tak řešilo zrychleně, bez povolovacího řízení i bez ohledu na přžípadná soudní odvolání. A tak - nebo přesto všechno - zde tento zajímavý pomník od 20. července 2014 stojí dodnes.