Buk u Drakova
Turistické cíle • Příroda • Památný strom
Velmi pěkný buk lesní (Fagus sylvatica L) střeží z jihu příchod ke křižovatce u bývalé osady Drakov. Někdy se uvádí jako buk u Josefského hamru, což naznačuje, že poblíž stávalo hutnické zařízení, které využívalo vodní síly kolem tekoucí Černé Opavy. Přesněji zde začínal zřejmě náhon k hamerním zařízením, které se ale nachází asi 2 km jižněji.
Strom svého druhu a stáří je zde poněkud raritní, dokud to šlo, bukové dříví se používalo k výrobě dřevěného uhlí k tavení železné rudy, které na Vrbensku bylo značně rozšířené. Nicméně s nástupem zpracování železa za pomocí černého uhlí se tato činnost již nevyplácela a ze zařízení železářské výroby v okolí zbyla jen bohužel značně chátrající vysoká pec Lorenzovy Hutě poněkud severněji od Drakova.
Drakovský buk odhadovaného stáří 190–230 let má výšku cca 32 m, obvod kmene přes 470 cm, šíře koruny 23 m, výška koruny 29 m. Buk je zajímavý i rozšklebeným pahýlem po upadlé větvi, ale zejména poměrně hustým mechovým porostem. Zdravotní stav se uvádí jako velmi dobrý, díky blízkosti vodního toku zřejmě netrpí nouzí.
Buk může dorůst výšek kolem 45 m, dožívá se až 400 let, roste ve většině Evropy, u nás roste nejčastěji v nadmořských výškách od 400 do 1000 m n.m.
Tvrdé dřevo je využíváno v nábytkářství, k výrobě parket, celulózy nebo jako topivo.