Bystré (okr. SY) - barokní chrám sv. Jana Křtitele a P. Marie Karmelské
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Dominantou dvoutisícového Městečka Bystré ve svitavském okrese je – celkem tradičně – až atypicky monumentální barokní kostel. A stejně tradičně na jeho místě původně stával gotický chrám, jehož základy sahaly zřejmě až někam do 12. století. První písemná zmínka o něm však pochází až z roku 1359. Kostel prošel ve své historii několika významnými přestavbami; první z nich – rozšiřující - proběhla v roce 1601. Ta nejvýznamnější však přišla až v období baroka, konkrétně v letech 1722 až 1726. V této době byl vlastně postaven kostel zcela nový; kostel který v Bystrém vidíme i dnes. Další menší změny kostel zasáhly ještě v letech 1816 až 1817 (nové varhany) 1863 (částečná rekonstrukce) a 1985 až 1986 (poslední velká oprava).
Barokní chrám Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské v Bystrém je jednolodní stavbou, jejíž loď je ukončena čtyřhranným presbytářem. Západní průčelí je dvouvěžové, přičemž západní věž je částečným pozůstatkem původní gotické stavby. Mobiliář chrámu je již zcela barokní. Najdeme zde obrazy s příběhy ze života Ježíše Krista, obrazy apoštolů i Křížovou cestu. Monumentální hlavní oltáře zdobí obraz sv. Jana Křtitele a sochy jeho rodičů, tedy sv. Alžběty a sv. Zachariáše. Zajímavostí tohoto chrámu je také skutečnost, že je považován za nejstarší poutní místo Panny Marie Karmelské v České republice.
Přidejme ještě pár zajímavostí, dat a postřehů. V roce 1692 byla – rodem Martiniců - dostavěna budova fary, nacházející se proti průčelí kostela. V letech 1722 až 1726 tehdejší zdejší mocipán - František Rudolf z Hohenemsu - nechává postavit chrám do dnešní podoby a ze dřeva, které zbylo z lešení, také několik chalup ve městě. Při dokončení byl v chrámovém mobiliáři pouze oltář a kazatelna z původního kostela. Barokní vybavení interiéru se objevilo až za dalších 30 let. V březnu roku 1917 byly zrekvírovány chrámové zvony Florian a Maria a zůstal pouze nejstarší Matěj, pocházející z roku 1520. Dva zvony jsou následně doplněny v roce 1926.
Před kostelem stojí dvě krásné barokní sochy. Mladší z nich je Panna Marie Bolestná z roku 1725, jejímž autorem je Jiří František Pacák; tou starší je pak sv. Šebestián z roku 1714, pocházející zřejmě z dílny J. Kondricha . Tato socha byla pravděpodobně vztyčena jako poděkování za odvrácení morové nákazy v Bystrém. Obě sochy byly před kostel umístěny druhotně až v roce 2005 a původně se nacházely v jiných částech města.
Kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské ve městě Bystrém je údajně nejstarším poutním místem Panny Marie Karmelské u nás. Původní stavba pocházela asi z 12. století a prošla několika změnami, z nichž velmi významná byla oprava v roce 1601, kterou nechal provést tehdejší majitel zámku - Jan Bezdružický z Kolovrat.
V roce 1692 byla dostavěna budova fary, v jejímž průčelí je znak tehdejších majitelů panství - pánů z Martinic a Valderode. V roce 1682 tehdejší hraběnka Anna Kateřina z Martinic založila s povolením papeže karmelitánské bratrstvo, od těch dob až do současnosti je v červenci v Bystrém Karmelská pouť.
Do dnešní podoby byl chrám vystavěn letech 1722-1726 tehdejším pánem Františkem Rudolfem z Hohenemsu. Lešení potřebné ke stavbě kostela bylo dřevěné a po dokončení stavby z něj bylo potom postaveno několik chalup ve městě. Kostel byl vysvěcen 27. října 1726, uvnitř však byl vybaven pouze oltářem a Kazatelnou z původního kostela.
Trvalo bezmála dalších 30 let, než byl interiér vybaven do dnešní bohatosti. V bohaté obrazové výzdobě najdete např. příběhy ze života Kristova, 11 obrazů apoštolů, obrazy Křížové cesty. Nad hlavním oltářem je umístěn obraz Jana Křtitele, který doplňují sochy jeho rodičů - Alžběty a Zachariáše. Poslední velikou a potřebnou opravu prodělal chrám v minulém stolení, v letech 1985 - 1986. Tuto opravu inicioval a řídil tehdejší p. děkan a čestný občan města Bystré ThDr. a PhDr. Eduard Broj, mnoho našich občanů se na opravách podílelo svou prací.
Chrám je vznešenou dominantou města, vítá všechny návštěvníky již z daleka a pro ty, kteří zde mají kořeny, je symbolem domova.
Kostel si můžete prohlédnou s průvodcem, včetně výstupu na věž.
Průvodcovskou službu zajišťuje Zbyněk Unčovský
tel. 461 741 100
mobil 737 360 735
Nachází se na rozlehlém náměstí a vytváří dominantu města. První historická zmínka o bysterském kostele pochází z roku 1350, který byl v roce 1601 rozšířen. V letech 1722-26 na jeho místě byl postaven objekt zcela nový v barokním slohu, který zde stojí dodnes. Jeho věže dosahují výšky 58 m.
Turistická mapa KČT 1:50 000 č.48 Žďárské vrchy