Bystřice pod Hostýnem - pomníky a pamětní desky
Turistické cíle • Památky a muzea • Pomník
Bystřice pod Hostýnem je menší město na pomezí Hané a Valašska pod Hostýnskými vrchy. Nejstarší zpráva o městě pochází z roku 1368. Městem se stala Bystřice až roku 1864. Největšího rozmachu dosáhlo město po roce 1861, kdy Michael Thonet zde založil továrnu na výrobu ohýbaného nábytku. Za jeho zásluhy o rozvoj města a regionu mu byl postaven v Dolní ulici pomník.
Busta akademického malíře Františka Ondrúška (1861 - 1932) stojí u základní školy v Nádražní ulici. F.Ondrúšek byl především portrétista - portrét např. bavorského krále, T.G.Masaryka, L. Janáčka, J. Vrchlického, J. Hlávky, ... Busta Františka Táborského (1958 - 1940) - básníka, spisovatele, překladatele a historika je na Masarykově náměstí před základní školou. Z umělců má ještě na náměstí pamětní desku malíř, grafik a pedagog Hanuš Schwaiger, který ve městě žil a tvořil v letech 1894 - 1905. V roce 1936 navštívil Bystřici český historik, muzikolog, literární historik a politik Prof. Zdeněk Nejedlý. Na památku toho mu město roku 1978 odhalilo pamětní desku na budově základní školy. V bystřické škole působil v letech 1902 - 1915 učitel a komeniolog Josef Krumpholc, který má na škole pamětní desku. V r. 1970 vznikla busta J.A.Komenského a stylizovaná mapa Moravy na začátku Hostýnské ulice. Na místním hřbitově je pochován Prof. Ing. Arch. Vladimír Karfík (1901 - 996) - známý jako architekt Baťova Zlína. Našel jsem i hrob PhDr. Vlasty Fialové, CSc. (1986 - 1972) - patřila mezi zakladatele středověké archeologie na Moravě, zasloužila se o výzkum kralické tiskárny a poznání husitského hnutí.
Ve městě jsou i pomníčky, pomníky a kříže jako vzpomínka na I. a II. světovou válku. Pokud přijedete do Bystřice p. H. vlakem, tak hned na nádraží ČD uvidíte pamětní desku poručíka Jana Marka, který tam byl 4.1.1945 ubit Gestapem. Při příjezdu od Holešova jsou na kraji města v Holešovské ulici 3 křížky označující přibližné místo smrti 3 československých vojáků (J. Tomko, J. Klinčák a J. Brincko) , kteří se podíleli na osvobození města 6.5.1945. V poli asi 1 km od těchto křížků je ještě 1 - tady padl čs. partyzán Viktor Velikovský. Na hřbitově leží v rodinném hrobě partyzánská spojka Olga Bardinová (+2.5.1945) a na dalším hrobě je vzpomínka na místní učitelku Marii Ševčíkovou, která byla zabita v Mauthausenu 10.4.1945 spolu s dalšími učiteli z Bystřice. Ti mají společný symbolický hrob na místě vyhrazeném obětem obou válek a pamětní desku ve vestibulu ZŠ v Nádražní ulici. Velká pamětní deska všem obětem II. světové války z města je na kostelní zdi na Masarykově náměstí.
Tento přehled není určitě úplný. Vzhledem k množství "drobných" památek (stavebně, určitě ne významem) tady a teď píši pouze o tom, co mám nafoceno. Menším církevním památkám se pokusím věnovat jindy.